جبهه‌های نظامی و اقتصادی با میدان دادن به جوانان فتح می‌شود

زنجان- ایرنا- رزمندگان و جوانان غیور ایرانی در دوران دفاع مقدس با رشادت‌های خود پیروزی‌های غرورآفرینی به دست آوردند و امروز نیز به یقین با اعتماد و فضا دادن به جوانان می توان در جنگ نرم و فرهنگی و اقتصادی پیروز شد و از پیچ تاریخی عبور كرد.

به گزارش ایرنا، عملیات بیت‌المقدس كه یكی از مهم‌ترین و بزرگترین عملیات‌های نیروهای مسلح ایران است با برنامه‌ریزی، تدبیر، همكاری و فرماندهی مشترك ارتش و سپاه در جنگ ایران و عراق است كه در سال 61 اجرا و 22 روز به طول انجامید كه منجر به آزادسازی خرمشهر پس از 578 روز اشغال توسط رژیم بعث عراق شد.
خرمشهر در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی به اشغال ارتش عراق درآمده بود و در هنگام شكست نیروهای عراقی و آزادسازی این شهر، بیش از 19 هزار سرباز عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند، مقادیر قابل توجهی مهمات و ادوات رزمی به غنیمت گرفته شد و بالغ بر 16 هزار تن از عراقی‌ها كشته و زخمی شدند و بر این اساس، سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری شده است.
رزمندگان استان زنجان، حضور موثری در عملیات‌های مختلف هشت سال دفاع مقدس از جمله بیت‌المقدس داشتند و همواره شجاعت و رشادت خود را در دفاع از میهن اسلامی به نمایش گذاشته‌اند و 6 گردان از سپاه پاسداران و بسیج در آزادسازی خرمشهر، نقش ایفا كردند كه 161شهید و 205 جانباز زنجانی در این عملیات تقدیم نظام جمهوری اسلامی شد.
طی عملیات بیت‌المقدس كه در چهار مرحله اجرا شد، پنج هزار و 38 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز – خرمشهر آزاد و شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج همچنین 180 كیلومتر از خط مرزی، تأمین شد.
فرمانده سپاه انصارالمهدی(عج) استان زنجان به عنوان یكی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و حاضر در عملیات بیت‌المقدس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تجدید خاطره و بزرگداشت این روز و بیان رشادت‌های رزمندگان ایرانی و زنجانی در عملیات بیت‌المقدس، گفت: آزادسازی خرمشهر، مطالبه امام(ره) و مردم و انگیزه رزمندگان اسلام بود.
سردار جهانبخش كرمی با اشاره به فضای كشور و جبهه، پیش از آغاز عملیات بیت‌المقدس، گفت: عملیات فتح‌المبین، عملیات بزرگ و غرورآفرینی بود كه قبل از عملیات بیت‌المقدس انجام شد و پیروزی خوبی نیز به دست آمد و بسیاری از مناطق اشغالی كشور آزاد و رزمندگان اسلام از آمادگی و روحیه بسیار بالایی برای عملیات بعدی برخوردار شدند.
وی با بیان اینكه جنگ بعد از عملیات فتح‌المبین به نقطه باریك و حساسی رسیده بود، خاطرنشان كرد: دشمن، خرمشهر را حفظ كرده بود و روی آن مانور می‌كرد و صدام هم گفته بود كه اگر ایرانیان، خرمشهر را تصرف كنند من كلید بصره را تقدیم آن‌ها می‌كنم. این به این معنی بود كه خرمشهر قابل نفوذ و خط ما (عراقی‌ها) قابل شكست نیست و ارتش بعثی عراق با تمام قوا تصمیم‌ جدی بر حفظ خرمشهر داشت.
وی تصریح كرد: در این سوی میدان نیز انتظارات و مطالبه حضرت امام خمینی(ره) و مردم از رزمندگان، آزادسازی خرمشهر بود.
این رزمنده دوران دفاع مقدس افزود: نیروهای مردمی نیز در كنار ارتش، سپاه و بسیجیان، تاكتیك و شیوه جنگ را تغییر داده بودند‌ كه این نشان از نقش مردم در تاریخ دارد كه چه حماسه‌ای آفریدند و در مجموع، خواست عمومی كشور، آزادسازی خرمشهر بود و رزمندگان نیز با شور و شوق، حال و هوای معنوی، علاقه و روحیه جهادی و انقلابی، عزم خود را برای تحقق این مهم جمع كرده بودند.

** رهبری، وحدت، روحیه جهادی و عنایت خداوند رمز پیروزی بود
این رزمنده دوران دفاع مقدس با بیان اینكه عملیات بیت‌المقدس، نكات بسیار مهمی داشت كه منجر به پیروزی شد، گفت: امام(ره) پشت سر رزمندگان، تصمیم جدی بر آزادسازی خرمشهر داشت كه نشان از نقش و هدایت رهبری، فرماندهی و ولایت فقیه دارد.
وی افزود: رمز دوم پیروزی، وحدت بود كه وحدت تمام‌عیار و مثال‌زدنی در بین نیروهای مسلح و مردم حاكم بود كه دوشادوش یكدیگر آماده عملیات بودند.
كرمی یادآور شد: روحیه جهادی و انقلابی رزمندگان اسلام به‌ویژه جوانان، ویژگی و رمز سوم پیروزی بود كه آماده جهاد و شهادت بودند و چهارم، وعده و عنایت خداوند بود كه سبب پیروزی شد و هرگاه این چهار ویژگی را داشته باشیم پیروز خواهیم بود.

** خرمشهر از چهار طرف، محصور بود
كرمی با اشاره به منطقه عملیاتی بیت‌المقدس كه دشمن به موانع طبیعی و مصنوعی تكیه كرده بود، خاطرنشان كرد: موانع مصنوعی مانند میادین مین و انفجاری و سیم خاردار بود و همچنین دشمن با تخریب شهر، تیرآهن‌ها و نبشی‌ها و هرچه به دستش آمده بود را مثل جنگل كاشته بود تا نیروهای ایرانی نتوانند به‌صورت چتروار وارد آنجا شوند.
وی در خصوص موانع طبیعی، اظهار داشت: رود كرخه در شمال منطقه عملیاتی قرار داشت كه غیرقابل عبور بود و رود خروشان كارون نیز در شرق منطقه قرار داشت كه عبور پیاده از آن غیرممكن بود مگر با شیوه‌های خاص كه بسیار سخت بود. جنوب منطقه به رود وحشی و خروشان اروند و عقبه دشمن نیز به شط‌‌العرب و هورالهویزه در داخل خاك عراق، ختم می‌شد و منطقه از چهار طرف محصور به موانع طبیعی و مصنوعی بود به‌گونه‌ای كه چنین موانعی در تاریخ جنگ‌ها فقط در كانال سوئز، ایجاد شده است.
كرمی تصریح كرد: حمله از روبه‌رو به دشمن سبب شكست می‌شد لذا رزمندگان ایرانی از شمال منطقه عملیاتی به سمت دشمن، نفوذ كرده و با 90 كیلومتر پیشروی از پشت دشمن به خرمشهر رسیدند.
وی با اشاره به نیرو و تجهیزات مستقر دشمن در منطقه، یادآور شد: 60 هزار نفر نیروی زبده از لشگرهای ویژه زرهی و مكانیزه، یك هزار و 435 دستگاه تانك پیشرفته، یك هزار و 330 دستگاه مكانیزه نفربر زرهی و 530 قبضه توپ جنگی عراقی با تمام توان در خرمشهر مستقر شده بود.

** فتح خرمشهر، شبیه شیرینی فتح مكه بود
كرمی با اشاره به انجام عملیات بیت‌المقدس در چهار مرحله، گفت: مرحله اول در ساعت 30 دقیقه بامداد 10 اردیبهشت سال 61 با رمز «یا علی ابن ابی طالب» آغاز شد كه سه قرارگاه به سمت دشمن، حركت كردند و قرارگاه فتح با قدرت و سرعت از رودخانه عبور كرده و با 25 كیلومتر، پیشروی به جاده اهواز- خرمشهر رسیدند.
وی افزود: مرحله دوم در 16 اردیبهشت آغاز شد كه رزمندگان اسلام، موفق به آزادی جاده اهواز- خرمشهر شده و به مرزهای بین‌المللی رسیدند و مرحله سوم در 19 اردیبهشت آغاز شد كه نبرد بسیار سنگینی بین نیروهای خودی و دشمن رخ داد كه هیچ‌گونه پیشروی نداشت و فقط انهدام نیرو بود.
كرمی خاطرنشان كرد: مرحله چهارم كه مرحله سرنوشت‌ساز بود در اول خرداد، آغاز و در سوم خرداد به نتیجه كامل رسید و رزمندگان در ساعت 10 صبح روز سوم خرداد به كوچه‌ها و خیابان‌های خرمشهر رسیده و صحنه‌ای زیبا و تاریخی در مسجد جامع این شهر به نمایش گذاشته شد.
این رزمنده، تصریح كرد: هیچ كدام از رزمندگان، احساس غرور نداشته و فقط سجده، نماز شكر و ذكر الله اكبر و یاحسین سر می‌دادند و مردم نیز در تمام شهرهای كشور، جشن گرفتند و این حماسه، شبیه به شیرینی فتح مكه بود.

** دفاع مقدس، جنگ جهانی در جغرافیای كوچك بود
فرمانده سپاه استان زنجان گفت: دشمن جمهوری اسلامی، تنها صدام نبود بلكه جبهه استكبار بود كه ابرقدرت‌های شرق، غرب، آمریكا، اروپا و كشورهایی مانند شوروی سابق از وی حمایت می‌كردند و در واقع دفاع مقدس، یك جنگ جهانی در جغرافیای كوچك بود.
وی خاطرنشان كرد: در این سوی میدان نیز رزمندگان ایرانی با توكل بر خداوند متعال و با روحیه جهادی و انقلابی وارد جنگ شده بودند كه امام(ره) پس از پیروزی فرمودند: «فتح خرمشهر، فتح خاك نبود فتح ارزش‌های انسانی بود و خرمشهر را خدا آزاد كرد».
كرمی ادامه داد: صدام در مرحله چهارم عملیات، دستور داده بود كه هیچ كس حق عقب‌نشینی ندارد اما قدرت، غیرت و رشادت رزمندگان ایرانی سبب شد تا عراقی‌ها فرار و هیچ یك نتوانستند سالم از اروند عبور كنند و ناچار خود را به میدان مین انداخته و كشته شدند؛ اروندی كه رزمندگان ایرانی و به‌ویژه زنجانی‌های خط‌شكن از آن عبور كرده بودند.

** بعد از فتح خرمشهر، ادبیات دنیا با ایران تغییر كرد
وی با بیان اینكه بعد از فتح خرمشهر، ادبیات دنیا و حتی كشورهای مستكبر با ایران تغییر كرد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در آن زمان در اوج قدرت قرار داشت البته فتنه دشمن، تمام شدنی نبود و به شكل‌های مختلف و با شعار آتش‌بس و صلح سعی می‌كردند ما را فریب داده و وقفه‌ای در جنگ ایجاد كنند تا با عقب‌نشینی نیروهای مردمی، دوباره حمله كنند اما امام(ره) تصمیم بر تعقیب و تنبیه متجاوز گرفتند.
كرمی با بیان اینكه دشمن با 8 سال جنگ، حریف این ملت، جوانان و رزمندگان غیور ایرانی نشد، افزود: موج اول اوج پیروزی ما عملیات‌های ثامن‌الائمه، فتح‌المبین و بیت‌المقدس بود و موج دوم، عملیات‌های غرورآفرین و تاریخی والفجر 8 و كربلای 5 بود كه جبهه استكبار را وادار كرد كه قطعنامه‌ای برای پایان جنگ تدوین كنند به‌گونه‌ای كه بعد از عملیات كربلای 5 همه آن‌هایی كه از صدام حمایت می‌كردند گفتند قادر به حفظ صدام نیستیم و جنگ باید تمام شود كه شروع به قطعنامه 598 كردند كه در سال 66 كامل شد و باید گفت كه این قطعنامه در زیر ضربات خُردكننده رزمندگان اسلام در كربلای 5 تدوین شد.
وی تصریح كرد: دشمن، درس خوبی از دفاع مقدس گرفت و اگر این درس نبود تاكنون 100 بار به ما حمله می‌كرد اما خودشان هم می‌دانند كه ملت و جوانان ایرانی تا آخرین نفس و آخرین قطره خون در مقابل دشمن می‌ایستند كه این را در دفاع از حرم اهل بیت(ع) نیز ثابت كردند.

** دیروز، مرزهای جغرافیایی و امروز، مرزهای اعتقادی را هدف قرار داده‌اند
فرمانده سپاه استان زنجان در خصوص تفاوت بین جنگ دیروز و امروز، گفت: هدف اصلی دشمن، حمله به نظام و انقلاب اسلامی است و جنگ دیروز، جنگ نظامی بود و مرزهای جغرافیایی ما مورد هجمه قرار گرفته بود اما دشمن بعد از دفاع مقدس، تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، جنگ نرم، جنگ اقتصادی و جنگ روانی را با تمام توان آغاز كرده كه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قریب 20 سال پیش هشدار داده و اعلام كردند كه ناتوی فرهنگی یا جنگ نرم آغاز شده و نیز بیش از 10سال است كه نسبت به مسائل اقتصادی تاكید دارند كه نامگذاری سال‌ها و ابلاغ سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی نشان‌دهنده این تاكید است.
وی افزود: تحریم‌ها نه امروز بلكه بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده و رفته‌رفته تشدید یافته و در زمان جنگ به اوج رسیده بود اما ایستادگی و مقاومت ملت سبب شد تا امام(ره) فرمودند: «من از دور، دست و بازوی قدرتمند شما را می‌بوسم و به این بوسه افتخار می‌كنم» و با این جمله كه در زمان رسول‌الله(ص) نیز از این ملت نبود، یك مدال تاریخی بر سینه ملت ایران نشاندند.
كرمی با بیان اینكه دشمن امروز مرزهای عقیدتی و اعتقادی ما را مورد حمله قرار داده است، خاطرنشان كرد: دشمن با تمام تجهیزات و امكانات پیشرفته از جمله قریب 20 هزار شبكه تلویزیونی و ماهواره‌ای كه 95 درصد مدیریت آن‌ها در دست آمریكایی‌ها و صهیونیست‌ها است، شبكه‌های اجتماعی و اینترنتی، جنگ تمام عیار فرهنگی را آغاز و جنگ نرم و روانی سنگینی برای شكستن اراده‌ها و روحیه جهادی و انقلابی و نفوذ به مراكز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، جاری كرده است.
وی ادامه داد: جنگ اقتصادی را هم كه به‌صورت رسمی اعلام كرده و رئیس جمهوری خبیث آمریكا نیز به جنگ اقتصادی تاكید كرده و رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند كه دشمن با تمام قوا در مقابل نظام و انقلاب اسلامی صف‌آرایی كرده ولی نیروهای ما در عملیات نظامی آماده هستند.

** نقش موثر جوانان در جنگ دیروز و امروز
فرمانده سپاه انصارالمهدی(عج) استان زنجان گفت: دیروز جوانان كشور تا آخرین نفس جنگیدند كه در آنجا سلاح، سرنوشت جنگ را تعیین نمی‌كرد بلكه این روحیه جهادی و انقلابی رزمندگان بود كه سرنوشت را تعیین می‌كرد.
وی خاطرنشان كرد: امروز نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به نقش مهم و موثر جوانان به مسئولان تاكید كردند كه اگر جوانان را به صحنه بیاورید تمام مشكلات به دست آن‌ها حل می‌شود. ضمن اینكه در بیانیه گام دوم انقلاب نیز فضایی برای جوانان برای ورود به صحنه و جهت حل مشكلات، باز كرده‌اند.
كرمی تصریح كرد: این جوانان در دفاع از حرم اهل بیت(ع) جان ده‌ها میلیون نفر را در عراق، سوریه، لبنان و سایر كشورها نجات داده و ثابت كردند كه می‌توانند.
وی با بیان اینكه مسئولان باید فضا را برای ورود جوانان به میدان، باز كنند، اظهار داشت: روزی نمی‌توانستیم فشنگ اسلحه كلاشینكف را تولید كنیم ولی امروز به بركت جوانان، قادر هستیم كه بیش از 1000 كیلومتر آن طرف‌تر، نقطه و مركز فتنه دشمن را منهدم كنیم كه این سلاح‌ها را جوانان ایرانی ساخته‌اند و جوانان با روحیه جهادی و انقلابی و ولایی در صحنه حاضر بوده و در صورتی كه فضای بیشتری داده شود به قطع، تمام مشكلات كشور برطرف می‌شود.
كرمی تصریح كرد: نیروی انسانی، منابع، ذخایر، آب و خاك بی‌نظیری داریم و نیروی انسانی توانمند، خلاق، مومن، متعهد، ولایی، انقلابی و متخصص در هیچ كشوری وجود نداشته و با اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب را در راستای اقتصاد مقاومتی به هیچ كشوری نیاز نخواهیم داشت و از این پیچ تاریخی نیز با قدرت عبور می‌كنیم.

** دشمن، 40 سال در برابر ما شكست خورده است
فرمانده سپاه انصارالمهدی(عج) استان زنجان با بیان اینكه دشمن، شكست خورده كه یاوه‌گویی می‌كند و جنگ روانی راه انداخته است، گفت: دشمنی كه می‌خواست این كشور و انقلاب را در 10روز، نابود كند بعد از 40 سال مشاهده می‌كند كه بسیج جهان اسلام بنا به فرمایش امام(ره)، شكل گرفته است.
وی تصریح كرد: ملت فداكار و وفادار ایران در اوج مشكلات اقتصادی، معیشتی، بیكاری و گرانی در 22 بهمن سال گذشته حماسه‌ای آفریدند كه قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود. مردم به صحنه آمده و ثابت كردند كه پشتیبان ولایت فقیه، نظام و انقلاب بوده و مسئولان نیز موظف به حل مشكلات مردم هستند.
كرمی در خصوص عزت و اقتدار نیروهای مسلح كشور، اظهار داشت: امروز نیروهای مسلح مانند قبل از انقلاب، وابسته به كشورهای دیگر نبوده و در اوج قدرت، عزت، آمادگی و گوش به فرمان فرمانده كل قوا هستند و اگر دشمن، دست از پا خطا كند پای دشمن را قلم كرده و دست متجاوز را قطع می‌كنند و هر سری به طرف مرزهای ما دراز شود، سرش را از تن جدا می‌كنند.
وی افزود: امروز نیروهای مسلح و بسیجیان در تمام نقاط كشور آماده و سازماندهی شده‌اند و هیچ ابرقدرتی جرات ندارد كه به كشور ما چپ نگاه كند.
كرمی خاطرنشان كرد: جوانان ایرانی، نیروهای ویژه آمریكایی كه به خلیج فارس آمده بودند را با صلابت دستگیر و تحقیر كردند كه صحنه تاریخی برای ملت ایران بود و نشان از اقتدار و آمادگی نیروهای ایرانی دارد.
به گزارش ایرنا، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، برگزاری یادواره شهدا، دیدار با خانواده شهیدان و جانبازان حاضر در این عملیات، عیادت از جانبازان و والدین شاهد بستری در بیمارستان و منزل، برپایی نمایشگاه‌های عكس مرتبط با عملیات بیت‌المقدس از جمله برنامه‌هایی است كه به مناسبت گرامیداشت سالروز عملیات‌های رمضان و بیت‌المقدس و سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی با هدف آشنایی مردم به‌ویژه قشر جوان و نوجوان جامعه با ایثارگری و از خودگذشتگی رزمندگان و یادآوری رشادت و شجاعت رزمندگان برگزار می‌شود.
غبارروبی مزار شهدا تحت عنوان آیین میهمانی لاله‌ها نیز همزمان با سراسر كشور ساعت 17 روز پنجشنبه /2 خرداد/ برگزار می‌شود.
9556/6085