۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
کد خبر 83325000
۰ نفر
گرد و خاک آسمان کردستان را فرا می گیرد

سنندج - ایرنا - مدیرکل هواشناسی کردستان گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی، گرد و خاک از روز جمعه سوم تا یکشنبه پنجم خرداد آسمان برخی نقاط این استان را فرا می گیرد.

رحیم صدیقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌ها و مدل‌های عددی هواشناسی از روز جمعه سوم تا یکشنبه پنجم خرداد با توجه به خیزش گرد و خاک بر روی کشورهای عراق و سوریه غالب بودن جریانات غربی به سمت کشورمان بتدریج گرد و خاک تشکیل شده به آسمان این استان منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه این پدیده موجب کاهش کیفیت هوا و دید می‌شود، افزود: پیش بینی می‌شود مقدار کاهش دید در ساعات اوج غلظلت گرد و خاک به کمتر از چهار هزار متر نیز برسد.
صدیقی اضافه کرد: با توجه به گسترده گرد و خاک در اغلب مناطق استان بویژه در نواحی غربی و جنوبی استان، کیفیت هوا و دید در شهرستان‌های بانه، مریوان، کامیاران و سنندج کاهش می‌یابد.
مدیرکل هواشناسی کردستان گفت: از اوایل شب شنبه چهارم بتدریج از میزان گرد و خاک موجود در هوا کاسته و توصیه می‌شود مردم بویژه افراد آسیب پذیر، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از تردد غیر ضروری و فعالیت در فضای باز و ورزش در این ایام خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، شهرستان‌های سنندج، سقز، قروه و مریوان به دستگاه سنجش آلاینده هوا مجهز هستند.
نزولات جوی این استان نیز در هفت ماه سال زراعی جاری (اول مهر ۹۷ تا آخر فروردین ۹۸) به صورت میانگین ۷۳۴ میلی متر بارندگی در این استان ثبت شده که در مقایسه با ۴۳۱ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۶۸ درصد رشد برخوردار است.
در سال زراعی گذشته (۹۷ - ۹۶) نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه‌های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملاً مثبت بود و به صورت میانگین ۵۵۵ میلی متر بارندگی داشت.
سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.
۳۰۳۴/۹۱۰۲