«نارندرا مودي» پيشرو در نتايج اوليه انتخابات هند

دهلي نو - ايرنا - نتايج اوليه انتخابات هند نشان مي دهد كه «نارندرا مودي» نخست وزير هند در اكثر ايالت هاي اين كشور توانسته است راي بيشتري مقابل رقباي خود كسب كند.

به گزارش روز پنجشنبه شبكه خبري ' ان دي تي وي' هند، با گذشت دو ساعت از آغاز شمارش آراء، حزب بي جي پي توانسته است در مقايسه با ساير احزاب سياسي نيمي از كرسي هاي پارلماني در ايالت هاي مختلف را به دست آورد.
نتايج نهايي شمارش آراء عصر امروز اعلام خواهد شد. يك حزب سياسي براي تشكيل دولت بايد بتواند 272 كرسي از 542 كرسي پارلمان هند را از آن خود كند.
اين در حالي است كه نارندرا مودي از سوي احزاب مخالف متهم به دست كاري دستگاه هاي شمارش آراء شده است.
بعد از آنكه نتايج نظرسنجي‌هاي اوليه صورت‌گرفته در چند شعبه رأي‌گيري هفدهمين انتخابات سوك سبهاي هند نشان داد كه احتمالا حزب 'ائتلاف دمكراتيك ملي' اين كشور به رياست 'نارندرا مودي' نخست وزير بار ديگر دولت تشكيل خواهد داد، احزاب مخالف زمزمه هايي را آغاز كردند مبني بر اينكه دولت در دستگاه هاي شمارش آراء دست برده است.
انتخابات سراسري هند موسوم به (لوك سبها) به مدت 39 روز و در 7 مرحله برگزار شد.
در انتخابات امسال هند بيش از 900 ميليون نفر واجد شرايط رأي دادن بودند كه به اعتقاد كارشناسان، مشاركت در اين انتخابات به دليل برانگيخته شدن احساسات ملي گرايانه مردم اين كشور بالا بوده است.
در حال حاضر حزب بي جي پي حاكميت را در هند در اختيار دارد و در ماه هاي منتهي به انتخابات نيز تلاش زيادي كرد تا با تحريك احساسات عمومي پيروزي در انتخابات را مجددا به دست آورد.
اگرچه در سال‌هاي اخير نرخ بيكاري در هند افزايش يافته است و برخي از كارشناسان هشدار داده‌اند كه اقتصاد اين كشور در حال حركت به سوي ركود است، با اين حال، نخست وزير هند تلاش كرده است با ادبيات ملي‌گرايانه و با اتكا به آنچه دستاوردهاي هند در سياست خارجي خوانده، رأي‌دهندگان هندي را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاكم تشويق كند.
آساق**267** 1546