بزرگترین مشكل اقتصاد چند نرخی بودن ارز است

تهران- ایرنا- بنیان‌گذار هلدینگ سولیكو معتقد است: چند نرخی بودن ارز در سال‌های گذشته موجب رانت و فسادهای متعدد شده و مشكلات بزرگی فراروی تولیدكنندگان قرار داده است.

«غلامعلی سلیمانی» چهارشنبه شب در دیدار رئیس جمهوری با كارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: ارز باید نرخی سیال و نه ثابت داشته باشد و امید می رود اقتصاد كشور روزی به آنجا برسد كه بتواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد.
وی اظهار داشت: چند نرخی بودن ارز جز اینكه به نفع عده‌ای خاص و انگشت شمار باشد، به ضرر صنعت، مردم و اقتصاد عمل كرده و باید رئیس جمهوری و سران قوا تصمیم بگیرند كه آن را تك نرخی كنند زیرا بقای اقتصاد در تك نرخی شدن آن است.
این كارآفرین یادآور شد: نرخ ارز یك مسئله ریاضی نیست كه به صورت دستوری تعیین شود، بلكه باید مطابق وضعیت اقتصادی، كار، صنعت، صادرات و بهره وری این اقدام صورت گیرد.
سلیمانی ادامه داد: نرخ ارز همان است كه در بازار و محل تقاطع عرضه و تقاضا تعیین می شود و در حقیقت با كاركرد و عملكرد افراد جامعه مشخص خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: اگر امروز جای رئیس‌جمهوری باشم، پول نفت را كنار گذاشته و همه عملیات را بر مبنای تولید برنامه‌ریزی می‌كنم و از تولید، مالیات می گیرم.
بنیان‌گذار هلدینگ سولیكو اضافه كرد: شفافیت دولت با ملت و مردم با دولت، همچنین اجرای درست قوانین و فرهنگ مالیاتی جزو اولویت ها و نیازهای اصلی امروزه اقتصاد كشور است، باید هر فرد شناسنامه دار ایرانی چه در داخل و چه خارج از كشور مالیات بدهد تا تولید، اشتغال و صادرات رونق یابد.
سلیمانی گفت: امروز شرایطی در كشور وجود دارد كه از تحصیلكرده های دانشگاهی به خوبی استفاده نمی شود این در حالی است كه اگر یك دام یا چند كیلو گوشت از كشور خارج شود، همه مطلع می شوند.
وی اظهار داشت: امروز كسی از وزارت جهاد كشاورزی نمی پرسد كه پس از 40 سال نمی‌توانیم دانه مورد نیاز تغذیه مرغ در كشور تولید كنیم و چرا باید گوشت، بذر و غیره از خارج وارد شود؟ در حالی كه ظرفیت های زیادی وجود دارد.
اقتصام **3065**1883