زيرساخت هاي بخش خصوصي براي ميزباني از گردشگران تقويت شود

رشت - ايرنا - استاندار گيلان ارائه خدمات مناسب به مسافران را زمينه ساز درآمدزايي و اشتغال پايدار دانست و بر لزوم تقويت زيرساخت‌هاي بخش خصوصي براي استقبال و ميزباني از گردشگران تأكيد كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مصطفي سالاري روز پنجشنبه در ديدار با اعضاي ستاد اجرايي طرح گيلان 2020 اظهار داشت: بايد با ارائه خدمات در سطوح مختلف براي مردم گيلان درآمد و اشتغال پايدار فراهم شود و استان از گردشگري انبوه عبور كند.
وي كشاورزي، گردشگري و تجارت را سه محور اصلي توسعه گيلان عنوان و بيان كرد: با اطلاع‌رساني مناسب فرصت‌ها، ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي موجود در گيلان و معرفي خدمات قابل ارائه بايد براي جذب بيشتر گردشگران كيفي اقدام كنيم چرا كه صرف گردشگري انبوه براي استان مفيد نيست.
وي تصريح كرد: برگزاري جشنواره‌ها در مسير اجراي طرح گيلان 2020 مي‌تواند موثر باشد اما كافي نيست و بايد اهداف بلندمدت را در نظر بگيريم.
سالاري با بيان اينكه دستگاه‌هاي دولتي بايد پشتيباني امور اجرايي را انجام دهند، گفت: برگزاري جشنواره‌ها حول محور محصولات توليدي گيلان از قبيل چاي، برنج، ابريشم، زيتون بايد به صورت خودگردان، بدون كمترين اتكاء به اعتبارات دولتي و با محوريت فعالان آن حوزه باشد.
وي با با بيان اينكه زيرساخت‌هاي بخش خصوصي براي استقبال و ميزباني از گردشگران بايد افزايش يابد، افزود: جشنواره‌ها ابزاري براي انتقال پيام به جامعه مخاطبان محسوب مي‌شوند كه علاوه بر درآمدزايي براي مردم گيلان بايد از اهداف تعيين شده پشتيباني كنند.
وي با اشاره به اينكه برگزاري جشنواره‌ها در راستاي احياء فرهنگ، سنن و آداب گيلان توسط متوليان آن بخش انجام مي شود، بر شناسايي سرمايه‌گذاران خوش ذوق و افراد مستعد در حاشيه برگزاري جشنواره‌ها تاكيد كرد.
سالاري بر ضرورت اقدام‌هاي موثر در بخش گردشگري تأكيد و تصريح كرد: در حوزه گردشگري دريايي و آبي نيز با استفاده از سازه‌هاي شناور در آب‌بندان‌ها و شناگاه‌ها مي‌توان خدمات مطلوب و اشتغالزايي را فراهم كرد.
وي همچنين استفاده از فضاهاي موجود در بستر طبيعت گيلان را ضروري دانست و گفت: ايجاد سازه‌هاي متناسب با طبيعت جذاب استان بويژه سازه‌هاي چوبي قابل حمل بايستي ترويج پيدا كند تا باعث ترغيب گردشگران ‌شود.
وي به رايزني با اتاق بازرگاني به منظور راه‌اندازي تورهاي گردشگري با استفاده از ظرفيت قطار اشاره و بيان كرد: شركت‌هاي تورگردان را با تقويت زيرساخت‌هاي مختلف همچون برگزاري جشنواره‌هاي بومي و محلي، خودروهاي بدون راننده و نيز آموزش‌هاي مورد نياز براي دست‌اندركاران بايد فعال كنيم.
طرح سال 2020؛ سال ديدار از گيلان با هدف اجراي برنامه‌ها و جشنواره‌هايي براي رونق حضور گردشگران داخلي و خارجي از گيلان دنبال مي‌شود كه مورد استقبال فعالان بخش گردشگري قرار گرفته است.
ستاد اجرايي گيلان 2020 در پژوهشكده گيلان‌شناسي استان با پنج كميته اصلي شامل آموزش، تبليغات و اطلاع رساني، اقتصاد و بازاريابي، پژوهش و معرفي جاذبه هاي گردشگري، امور بين الملل و جذب گرشگران خارجي و 16 ستاد شهرستاني تشكيل شده است.
گيلان با مواهب طبيعي و چشم اندازهاي بي بديل سالانه با افزون بر 30 ميليون گردشگر، جزو پنج مقصد اول گردشگري كشور است.
7296 / 2007