۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
کد خبر 83324938
۰ نفر
كارت های ملی قدیمی باطل شد

زنجان - ایرنا - مدیركل ثبت احوال استان زنجان گفت: از ابتدای خرداد جاری در سراسر كشور از جمله استان زنجان كارت های ملی كاغذی (قدیمی) باطل شده و استفاده از كارت هوشمند ملی در تمام ادارات الزامی شد.

سید علی شفیعی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با اینكه سال گذشته آخرین فرصت بود اما تصمیم بر این شد تا از اول خرداد سالجاری كارت های ملی قدیمی از حیث اعتبار ساقط شود.
مدیركل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینكه آخرین اطلاع رسانی ها در این موضوع به طور كشوری انجام شده است، گفت: كارت ملی هوشمند قرار بود تا در برنامه پنجم توسعه ملی اجرا شود، اما به خاطر پاره ای مشكلات از ابتدای سال 92 صدور این كارت در دستور كار قرار گرفت.
شفیعی اظهار داشت: دریافت كارت ملی برای تمام افراد بالای 15 سال الزامی است و برای كسانی كه این كارت را نداشته باشند برخی خدمات دولتی ارائه نخواهد شد.
مدیركل ثبت احوال استان زنجان خاطرنشان كرد: حدود 78 درصد از مجموع افرادی كه در زنجان شرایط دریافت این كارت را دارند ثبت نام كرده و مابقی افراد نیز برای اینكه مشكلی در فرایند كاری شان پیش نیاید به یكی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه كنند.
شفیعی افزود: هم اكنون 20 دفتر پیشخوان، پست و ادارات تابعه ثبت احوال استان مشغول خدمات دهی در این زمینه هستند و رسید دریافتی كارت تا زمان دریافت آن به منزله كارت ملی خواهد بود.
مدیركل ثبت احوال استان زنجان گفت : هرچند نكات ضروری در حفظ و نگهداری رسید به متقاضیان داده می شود اما كسانی كه این رسید كاغذی را به هر علتی گم كرده اند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت به طور رایگان رسید جدید دریافت نمایند.
شفیعی با تشریح وضعیت متقاضیان استان زنجان تصریح كرد: حدود 650 هزار نفر تا كنون درخواست كارت ملی داده اند كه بسیاری از این افراد كارتشان را دریافت كرده یا در حال چاپ است.
مدیركل ثبت احوال استان زنجان با اشاره به صدور و تعویض شناسنامه جدید نیز برای متقاضیان گفت: شناسنامه جدید هر فرد متقاضی یك روز بعد از درخواست صادر و به درب منزل وی ارسال می شود.
3216/3088