285 هزار راس دام در زنجان عليه بيماري هاي مشترك واكسينه شد

زنجان – ايرنا – مدير كل دامپزشكي استان زنجان گفت: از ابتداي سالجاري تاكنون 285 هزار راس دام سبك و سنگين در استان عليه بيماري هاي مشترك انسان و دام اعم از بروسلوز و هاري واكسينه شد.

محمدباقرحاج كاظمي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين تعداد دام واكسينه شده در استان زنجان عليه بيماري هاي بروسلوز(تب مالت) و هاري كه مشترك بين انسان و دام به شمار مي رود، توسط 15 اكيپ بخش خصوصي و دولتي انجام شده است.
به گفته وي، بيماري بروسلوز يا تب مالت مشترك بين انسان و دام محسوب مي شود كه استفاده از شير نجوشيده و پنير تازه از راه هاي انتقال بيماري از دام به انسان است.
مدير كل دامپزشكي استان زنجان گفت: در برخي از روستاها مصرف شير خام، خامه و بستني هايي كه به صورت سنتي تهيه مي شود از شيرهاي آلوده است كه اين مساله غيربهداشتي مي تواند در شيوع اين بيماري تاثير چشمگيري داشته باشد.
حاج كاظمي، مهمترين علامت بروسلوز در دام را، سقط جنين در ماه هاي آخر آبستني بيان كرد و افزود: يكي از راه هاي انتقال بيماري بروسلوز از دام به انسان، ارتباط مستقيم دست با ترشحات جنين سقط شده است كه به راحتي از طريق جراحات موجود بر روي پوست، به انسان منتقل مي شود و مي تواند انسان را به بيماري تب مالت مبتلا كند.
وي تاكيد كرد: آموزش دامداران و روستاييان و همكاري آنها با دامپزشكان نيز يكي از مهمترين راهكارهاي ريشه كني بيماري مشترك بروسلوز است.
مديركل دامپزشكي استان زنجان، از واكسيناسيون 590 قلاده سگ عليه بيماري هاري خبرداد و گفت: اين بيماري نيز مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي است كه به طور تصادفي انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار نيز از طريق گزش حيوانات هار به آن مبتلا مي شوند.
حاج كاظمي اظهارداشت: حيوانات خانگي دست آموز بايد عليه بيماري هاري واكسينه شوند.
به گفته وي، دست اندركاران بهداشتي در جمعيت دامي درباره پيشگيري از بيماري‌هاي دامي و مشترك بين انسان و دام به لحاظ اهميت اقتصادي و بهداشتي در تلاش هستند.
به گزارش ايرنا، سالانه در استان زنجان تك سمي‌ها، دام‌هاي سبك( بز و گوسفند) و سنگين( گاو و گوساله) عليه بيماري‌ها شاربن، كزاز، شاربن علامتي، آنتروتوكسمي، قانقاريا، آگالاكسي، تب برفكي، آبله، لمپي اسكين، طاعون نشخوار كنندگان كوچك، واكسينه مي شوند.
9505/6085