امكانات داخلی برای عبور از تحریم ها بسیج شود

تهران- ایرنا- عضو انجمن صنایع همگن نیرومحركه و قطعه‌سازان گفت: امروز باید امكانات داخلی برای عبور از تحریم ها و دستیابی به رونق تولید بسیج شود.

«رضا رضایی» چهارشنبه شب در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با كارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی در گفت‌وگوبا خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امروز تولید، اولویت نخست كشور است و در شرایطی كه آمریكا جنگ تمام عیار اقتصادی علیه كشورمان به راه انداخته فعالان اقتصادی وظیفه دارند همه تلاش خود را برای بهره برداری بهینه از امكانات داخلی به كار بگیرند.
وی اظهار داشت: از طرفی بنگاه ها برای نیل به این هدف مشكلاتی دارند كه عمده آنها داخلی است و انتظار می رود رئیس‌جمهوری و مسئولان امكانات داخل كشور را در اختیار بخش تولید قرار دهند.
این مقام صنفی به مشكلات بانكی، مالیات ها، بیمه و گمرك اشاره كرد كه رفع هر یك از آنها می تواند نقش مستقیم در بهبود شرایط كار بنگاه ها داشته باشد.
رضایی به طور نمونه از پتروشیمی ها و فولاد یاد كرد كه همه داخلی هستند و تاكید كرد: باید با بهره گیری از امكانات داخلی، نسبت به گذشته تسهیلات بهتری برای فعالان اقتصادی فراهم شود تا دسترسی ها به ماده اولیه و در نتیجه ارتقای تولید راحت تر شود.
وی گفت: فعالان اقتصادی انتظار دارند در این شرایط سخت، اولویت به معنای واقعی كلمه با تولیدكنندگان باشد و مسئولان به سیستم بانكی بابت بهره ها و معوقه های واحدها دستوراتی بدهند.
عضو انجمن صنایع همگن نیرومحركه و قطعه‌سازان یادآور شد: بنگاه‌های اقتصادی اعتباری در بانك‌ها دارند كه شاید مربوط به هفت تا هشت سال گذشته و زمانی كه دلار 2500 تومان قیمت داشت، باشد، اما امروز كه دلار به مرز 14 هزار تومان رسیده باید اعتبار بنگاه‌ها در بانك ها به همان نسبت افزایش یابد تا نقدینگی مورد نیازشان تامین شده و بتوانند مواد اولیه تهیه كرده‌‌، هزینه هایشان را پوشش داده و قطعات كیفی تحویل خودروسازان بدهند.

** مالیات و بیمه فعالان اقتصادی تقسیط شود
رضایی در خصوص موضوع مالیات نیز گفت: توقع نداریم مالیات های فعالان اقتصادی بخشیده شود اما انتظار می رود مالیات و بیمه آنان تقسیط شود و گمرك بتواند تسهیلاتی برای آنها فراهم كند، در این صورت است كه می توان در مقابل این جنگ اقتصادی پیروز شد.
عضو انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان به رسوب بیش از 170 هزار دستگاه خودرو در كف دو كارخانه بزرگ خودروسازی كشور اشاره كرد كه دلیل آن نبود قطعات تك است.
به گفته رضایی داخلی سازی این قطعات باید از چند سال قبل شروع می‌شد، اما اقدامی عملی در این زمینه مشاهده نشد و امروز وزارت صنعت، خودروسازان و قطعه‌سازان متوجه شدند كه چقدر می توانستیم در این زمینه كار كنیم، اما انجام نشد.
وی اظهار داشت: هرچند شرایط نقدینگی به گونه ای نیست كه امسال بتوان رشد در زمینه تامین و داخلی سازی قطعات های تك داشت، اما باید شرایطی فراهم شود تا این قطعات با تسهیل بیشتری وارد شده و خودروهای موجود تجاری شوند.
رضایی تاكید كرد: امروز وقت تعیین هدف، استراتژی و برنامه برای صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی و نظارت بر آن است تا در سال‌های آینده چنین مشكلاتی بروز نكند.

** تغییر مرجع قیمت گذاری خودرو بجا نبود
وی همچنین در خصوص جلسه یكشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی و تغییر مرجع قیمت گذاری خودرو از سازمان حمایت به شورای رقابت نیز گفت: این تصمیم به موقع و بجا نبود، زیرا آزموده را آزمودن خطاست.
مدیر گروه آذین خودرو افزود: در حالی كه حضور شورای رقابت به عنوان مرجع قیمت گذاری در گذشته نیز جواب نداده، مشخص نیست در این شرایط سخت چرا مجلس چنین تصمیمی را اتخاذ كرده است؟
وی تاكید كرد: ای كاش به جای چنین تصمیمی، قیمت تمام شده خودروها یكبار برای همیشه استخراج می شد كه با وجود نرم افزارهای موجود كاری ساده است.
رضایی گفت: قیمت خودرو متشكل از نرخ ارز، هزینه های سربار و قیمت قطعات آن است كه هر از چند ماه باید به روز رسانی و تعدیل شود.
اقتصام**3065**1883