۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 83324932
۰ نفر
تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد ركورد زد

مهاباد- ایرنا- مدیرعامل شركت پتروشیمی مهاباد گفت: تولید پلی اتیلن در این مجتمع به 56 تُن در ساعت رسید و این میزان تولید كه 45 درصد بیشتر از ظرفیت اسمی است، در سطح كشور یك ركورد جدید محسوب می شود.

محسن مجیدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افزایش تولید پلی اتیلن به 56 تُن در ساعت با استفاده از دانش و توان فنی مجموعه و با ایجاد تغییر در شرایط راكتورهای پلیمریزاسیون و در جهت استفاده بهینه از ماشین آلات تجهیزات ثبت شد.
وی اضافه كرد: تولید 37.5 تن پلی­ اتیلن به طور متوسط در ساعت با 2 راكتور در طراحی مجتمع پتروشیمی مهاباد پیش ­بینی شده بود كه با اهتمام و جدیت نیروهای متخصص و با بهینه كردن شرایط عملیاتی تولید، این مقدار 45 درصد افزایش یافته است.
مجیدی گفت: مجموعه كارشناسان حاضر در پتروشیمی مهاباد همواره درصدد به دست آوردن روشی مناسب به منظور بالا بردن ظرفیت تولید در این پتروشیمی هستند تا با ایجاد تغییر در پارامترهای پروسه‌ تولید به محصول ایده‌آل با كمترین هزینه دست یابند.
وی با اشاره به اینكه میزان تولید این مجتمع سال گذشته نیز با 20 درصد افزایش به 320 هزار تن رسید، اظهار داشت: 80 درصد تولید این مجتمع صنعتی در سال گذشته به خارج از كشور صادر شد و مقصد اصلی آنها چین بود.
مدیرعامل شركت پتروشیمی مهاباد همچنین یادآور شد: این شركت سال گذشته در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز توانست با بهبود سیستم های پالایش، پایش و كنترل آلاینده ها، مدیریت بازیافت مواد زاید و تصفیه پساب صنعتی و انسانی بر اساس استانداردهای زیست محیطی، استفاده مجدد از آب های تصفیه شده و توسعه فضای سبز، لوح زرین صنعت سبز كشور را دریافت كند.
به گزارش ایرنا، مدیر عامل شركت ملی صنایع پتروشیمی در نامه ای به خاطر ثبت این ركورد جدید از مجموعه پتروشیمی مهاباد تقدیر كرده است.
مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب طرح ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب كشور به طول یكهزار و ‎ 600 كیلومتر ساخته شد و سالانه حدود 324 هزار تن اتیلن به عنوان مواد اولیه از عسلویه به این مجتمع تزریق می شود.
6 واحد پتروشیمی در مسیر این خط انتقال و در مناطقی چون خرم آباد، كرمانشاه، مهاباد، میاندوآب و سنندج ساخته شده و اتیلن مورد نیاز همه این واحدها از طریق این خط لوله تامین می شود.
مجتمع پتروشیمی مهاباد سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سبك خطی و سنگین (ظرفیت اسمی) و 30 هزار تن «بوتن یك» را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می كند.
این طرح كه فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی آن از سال 1383 و عملیات اجرایی آن از سال 1388 در زمینی به مساحت 185 هكتار و در كیلومتر 15 جاده مهاباد ـ ارومیه آغاز شد، در بهمن 1394 به بهره برداری رسید.
شهرستان مهاباد با حدود 237 هزار نفر جمعیت در 125 كیلومتری مركز آذربایجان غربی واقع است.
3020/3072