۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
کد خبر 83324906
۰ نفر
پیگرد قضایی عامل قطع درخت 30 ساله در زنجان

زنجان - ایرنا - رییس سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زنجان گفت: عامل قطع یك اصله درخت 30 ساله در یكی از میادین شهر زنجان پیگرد قانونی می شود.

سجاد خانمرادی روز پنجشنبه در گفت و گو باخبرنگار ایرنا افزود: موضوع قطع درخت قدیمی 30 ساله شهری زنجان واقع در میدان آزادی قبل از انتشار در فضای مجازی توسط كارشناسان سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری زنجان شناسایی و پرونده به دستگاه قضایی ارسال شد.
وی یادآوری كرد: سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری زنجان متولی حفظ و حراست از درختان شهری محسوب می شود و در این راستا هر گونه گزارش قطع درختان توسط كارشناسان این امر مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.
این مسئول ادامه داد: این واقعه شبانه به وقوع پیوسته و توسط دوربین های مدار بسته در محل ثبت شده است و پیگیری برای شناسایی فرد متخلف ادامه دارد.

** 15 درخت با قدمت 100 ساله در شهر زنجان وجود دارد
رئیس اداره فضای سبز شهرداری زنجان گفت: بررسی ها نشان می دهد تعداد 50 درخت با قدمت 30 سال و 10 تا 15 درخت نیز با قدمت 100 سال در زنجان وجود كه مراقبت های لازم از آنها انجام می گیرد.
مهدی كریمی افزود: یكی از اولویت های مهم فضای سبز شهرداری كاشت درخت چنار تا 10 سال آینده در شهر زنجان است كه این مهم با هدف یكسان سازی و عمر مفید این نوع درخت انجام می شود.
وی اضافه كرد: به این مهم باید توجه داشت كه جرایم قطع درختان از سوی قانونگذار لحاظ شده و به علت اهمیت موضوع برای متخلفین جرایم نقدی و كاشت مجدد نهال و حتی حبس نیز پیش بینی شده است.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری زنجان ادامه داد: طی ماههای گذشته فردی در یكی خیایان های شهر زنجان با ادعای مزاجم بودن درخت برای نمایشگاه اتومبیل خود اقدام به قطع آن كرده بود كه پس از تشكیل پرونده و طی فرآیندهای لازم، قانگذار وی را به كاشت 50 درخت موظف كرد.
وی اظهار داشت: این اقدامات با هدف حساسیت دیگر شهروندان به درختكاری و از همه مهمتر درس عبرت انجام می گیرد چرا كه درختان در كاهش آلودگی شهر نقش بسزایی دارد.
كریمی خاطر نشان كرد: به شهروندان توصیه می شود از قطع و هرس درختان سطح شهر بصورت عمدی و سهوی خودداری كرده و در صورت نیاز مشاوره های لازم را از كارشناسان این سازمان دریافت كنند.
9646/3088