۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 83324899
۰ نفر
«اهدای عضو» فرهنگی حیات بخش و انسانی

سمنان- ایرنا- اهدای عضو به منزله بخشیدن فرصت دوباره حیات به یك همنوع است، حركتی است مبتنی بر دانش روز كه یك زندگی را به زندگی دوباره گره می زند.

به گزارش ایرنا، اهدای عضو به معنای واقعی عاقبت به خیری است، در این روند فردی كه مرگ مغزی شده امكان حیات دوباره ندارد، اما می توان با اهدای عضوش جان چندین بیمار را نجات داد و فرصت دوباره زندگی كردن را به دیگران هدیه داد.
چه بسیار در جامعه می شنویم و می بینیم خانواده ای از نعمت داشتن پدر، مادر، خواهر، برادر و همسر محروم می شود، چون اهدا كننده عضوی برای هدیه دادن زندگی به بیمارشان نیست و در مقابل جوان سالم ناكامی وجود دارد كه بر روی تخت بیمارستان ساكت و بی حركت خوابیده و پزشكان مرگ مغزیش را تایید كردند.
جدال دو فرد در 2 تخت بیمارستانی، یكی در آرزوی زنده ماندن و دیگری ناامید از حیات؛ در همین موقعیت پای علم پزشكی به میان می آید و امكان بهره گیری از اعضای حیاتی را برای فرد نیازمند به حیات را فراهم می كند، تنها آنچه در این میان اهمیت می یابد، فرهنگی است كه باید در بین خانواده ها نهادینه شود.
اگر در جامعه فرهنگ اهدای عضو در خانواده نهادینه شود نه تنها بازماندگان خانواده مرگ مغزی تسلی خاطر به واسطه این كار خیر پیدا می كنند بلكه دعای خیر یك خانواده بدرقه راه عزیزسفر كرده شان می شود.
باید در جامعه فرهنگ سازی شود، مرگ حق است چه خوش است كه با اهدای عضو سرافراز و عزت مند همراه با دعای خیر به سوی سفر ابدیت رهسپار شد.
جوان سالم مرگ مغزی شده دیگر به دنیا بازنمی گردد و خانواده شادروان می تواند با اهدای عضو نام عزیزش را در ذهن ها ماندگار كند.
آمارها می گوید كه در زمان حاضر، میزان بیماران نیازمند به عضو پیوندی در كشور 25 هزار نفر و میزان فوت این بیماران در روز 7 تا 10 نفر است.
اگر رسانه ها و تمام سازمان های مردم نهاد و هر گروهی كه با مردم و آحاد جامعه سر و كار دارد در ترویج فرهنگ اهدای عضو كمك كند دیگر شاهد این آمارهای دلخراش نخواهیم بود.

**عاقبت به خیری با اهدای عضو
پدری كه فرزندش اعضای بدنش اهدا شده بود گفت: مرگی كه با اهدای عضو زندگی و حیات به بیماران و نیازمندان ببخشد، عاقبت به خیری است.
پدر شادروان سینا سنائی نژاد، با بیان این كه خوشحالم پسرم عاقبت به خیر شده است، ابراز داشت: فرزندش در زمان حیات درخصوص اهدای عضو و دریافت كارت اهدای عضو به او خبر داده بود.

**رسانه ها نقش موثر در ترویج فرهنگ اهدای عضو دارند
رئیس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: رسانه ها نقش مهم در ترویج فرهنگ خداپسندانه اهدای عضو در جامعه دارد.
نوید دانایی اظهار داشت: فرهنگ سازی لازمه ادامه مسیر كار خیر و خداپسندانه اهدای عضو است و هر عضوی كه اهدا می شود، زندگی و حیات به فرد دیگر می بخشد.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشكی استان سمنان یكی از برترین دانشگاه های علوم پزشكی كشور در زمینه اهدای عضو است.
دانایی تصریح كرد: نامگذاری یكی از بوستان های شهر به نام «اهدا» یكی از اقدامات مناسب برای ترویج فرهنگ اهدای عضو است، اما گذر و عبور از همه مسیر و اتمام كار نیست و باید برای ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه بیش از پیش تلاش كرد.
وی خاطرنشان كرد: با مشاركت شهرداری و شورای شهر سمنان، قرار است یادمانی برای عزیزانی كه اهدای عضو كردند در بوستان اهدا احداث و غرفه هایی برای فرهنگ سازی ایجاد شود.

**اهدای عضو اهدای زندگی
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: اهدای عضو و زنده كردن یك فرد به منزله زنده كردن همه انسان هاست و این دقیق ترین تفسیری است كه می توان از اهمیت زندگی بخشی به یك انسان در قرآن كریم ذكر كرد.
احمد همتی افزود: برای فراگیر شدن فرهنگ كار خداپسندانه اهدای عضو در جامعه باید تلاش كرد و نامگذاری یكی از بوستان های شهر به نام «اهدا» حركت خوب و ارزنده ای در جهت فرهنگ سازی و ترغیب مردم به اهدای عضو است.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: از خانواده های بانی اهدا كننده عضو باید به عنوان بانی خیر و حیات نام برد.

** فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شده است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان گفت: امروزه در جامعه خیلی از افراد در زمان حیات خود اقدام به دریافت كارت اهدای عضو می كنند كه این امر نشاندهنده فرهنگ سازی مناسب است.
حبیب الله خجسته پور افزود: حادثه هیچ گاه خبر نمی كند و ممكن است برای هر كدام از ما چنین اتفاقی رخ دهد و نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو در جامعه، زمینه ساز فرصت زندگی دوباره و حیات به نیازمندان و بیماران است.

**نامگذاری بوستان «اهدا» گامی برای فرهنگ سازی
شهردار سمنان گفت: افتتاح و نام گذاری یكی از بوستان های شهر قدم بزرگی برای فرهنگ سازی و ترغیب مردم درخصوص موضوع اهدای عضو است.
سید محمدناظم رضوی افزود: در این بوستان به زودی غرفه هایی برای فرهنگ سازی و اشاعه این امر خداپسندانه ایجاد می شود.
به گزارش ایرنا، مناسب ترین فاصله از زمان شناسایی مرگ مغزی فرد تا رضایت گیری و اقدام برای اهدای عضو 72 ساعت است و هر بیمار مرگ مغزی دست كم به هشت نفر می تواند زندگی دوباره هدیه دهد.
31 اردیبهشت روز اهدای عضو نامگذاری شده است.
7342/6103