2100 میلیارد ریال برای جبران خسارت سیل همدان اختصاص یافت

همدان- ایرنا- مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی همدان گفت: با تصویب هیات وزیران 2 هزار و 100 میلیارد ریال كمك بلاعوض برای جبران خسارت و بازسازی واحدهای مسكونی خسارت دیده ناشی از سیل این استان اختصاص یافت.

حسن ظفری روز پنجشنبه در جلسه بررسی آسیب های سیلاب در استان همدان افزود: 29 هزار و 137 میلیارد ریال كمك بلاعوض به سیل زدگان كشور مصوب شد كه 2 هزار و 100 میلیارد ریال آن در اختیار استان همدان قرار می گیرد و با رعایت مسائل اداری به حساب افراد خسارت دیده واریز می شود.
وی با اشاره به اینكه این میزان اعتبار برای استان، شامل 9 درصد كل اعتبار در نظر گرفته شده كشور است، اظهار داشت: گزارش آسیب های سیل در زمان مقرر در اختیار مسئولان استان و وزارت كشور قرار داده شد و بر اساس آن این اعتبارات تعیین شده است.
ظفری با اشاره به اینكه در كنار كمك های بلاعوض تسهیلات كم بهره نیز در اختیار خسارت دیدگان قرار داده می شود، ادامه داد: در بخش كمك های بلاعوض، به ازای هر واحد شهری تخریب شده 120 میلیون ریال، هر واحد روستایی 100 میلیون ریال و واحد های آسیب دیده 50 میلیون ریال پرداخت می شود.
وی ادامه داد: به خانواده های روستایی كه در چادر و یا مكان های موقتی اسكان داده شدند نیز 60 میلیون ریال و خانواده های شهری 120 میلیون ریال كمك بلاعوض پرداخت می شود.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینكه تسهیلات بانكی با كارمزد چهار درصد برای بازسازی واحد های آسیب دیده در نظر گرفته شده است، عنوان كرد: در مرحله نخست 25 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی كل واحدهای آسیب دیده كشور تخصیص یافته است.
وی ادامه داد: به منظور بازسازی واحدهای شهری 500 میلیون ریال، واحدهای روستایی 400 میلیون ریال و تسهیلات ترمیم واحدهای شهری و روستایی 150 میلیون ریال، با ضمانت زنجیره ای، از سوی بانك های عامل تعیین شده است.
ظفری تاكید كرد: در استان همدان هفت هزار و 794 واحد روستایی آسیب دید كه پس از لرستان، بیشترین خسارت به واحد های روستایی در این استان رخ داد.
وی ادامه داد: پس از لرستان، همدان از لحاظ كمی در بخش ساخت، تعمیر و نگه داری دچار آسیب شده است كه با توجه به این آسیب ها اعتبارات تعیین شده است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینكه شدت بارش در زمان كوتاه، در همدان بیشتر از لرستان بود، اضافه كرد: همدان نسبت به خوزستان بافت قدیمی بیشتری دارد و شدت بارش باعث تخریب واحد های مسكونی فرسوده شهری و روستایی در این استان شد.
وی افزود: در خوزستان حدود هزار و 500 واحد، و در همدان هشت هزار و 750 واحد شهری و روستایی نیاز به بازسازی دارند.
ظفری اظهار داشت: در بخش اعتبارات تملك دارایی سرمایه ای نیز 800 میلیارد ریال به استان همدان اختصاص یافت كه پس از لرستان و خوزستان جایگاه سوم را دارد.
وی عنوان كرد: تا امروز بیش از 210 میلیارد ریال تسهیلات در قالب یك هزار و 800 فقره سهمیه به استان همدان ابلاغ شده است كه شامل 700 فقره تسهیلات تعمیری، 500 فقره تسهیلات معیشتی و 600 فقره كمك بلاعوض می شود.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی همدان گفت: تا كنون سه هزار 678 فقره پرونده برای ساخت و تعمیر واحد های شهری و روستایی تشكیل داده شده است.
وی تاكید كرد: در مجموع 16 هزار و 757 پرونده باید تشكیل شود تا در زمانی كوتاه، عملیات بازسازی و تعمیر واحد های آسیب دیده استان آغاز شود.
9904**2090