سلامت فرآيند انتخابات بايد در اولويت قرار گيرد

قزوين - ايرنا - استاندار قزوين گفت: براي افزايش مشاركت مردم و ايجاد اعتماد عمومي بايد سلامت فرآيند انتخابات در اولويت كار اعضاي ستاد انتخاباتي استان قرار گيرد.

به گزارش ايرنا، عبدالمحمد زاهدي روز پنجشنبه در اولين نشست ستاد انتخابات استان قزوين افزود: فرآيند انتخابات شبيه فرآيند توليد در يك كارخانه است و همه اقدامات در اين حوزه بايد بر اساس يك جدول زمان بندي دنبال و به دقت پيگيري شود.
وي اظهار داشت: اعضاي ستاد انتخابات براي سلامت فرآيند انتخاباتي بايد دقت كنند كه هيچ گونه حرف شفاهي در جريان برگزاري انتخابات پذيرفته نيست و بايد همه ابهامات و دستورات به صورت مكتوب اعلام شود تا قابليت پيگيري و اجرايي پيدا كند.
زاهدي همچنين گفت: اگر دستوري از سوي مسئولي صادر شد كه خلاف قانون است، بايد براي رفع شبهه استعلامات لازم صورت پذيرد و در اين مواقع تعيين تكليف با وزارت كشور است.
استاندار قزوين، 2 فاكتور اصلي در جريان انتخابات را قانون گرايي و تسلط بر فرآيند انتخابات دانست و گفت: اگر كوچك ترين كوتاهي در جريان انتخابات صورت پذيرد، عواقب بسيار ناگواري خواهد داشت و براي پيشگيري از هرگونه اتفاق ناخوشايند بايد اقدامات بر اساس روز شمار ابلاغي وزارت كشور دنبال شود.
وي همچنين گفت: فرمانداران و همه اعضاي ستاد انتخابات بايد در كلاس هاي توجيهي شركت كنند و به فرآيند انتخابات اشرافيت كامل داشته باشند تا جاي هيچ گونه كوتاهي و قصور وجود نداشته باشد.
زاهدي اضافه كرد: يكي از وظايف اصلي اعضاي ستاد انتخابات استان نظارت بر رفتار نامزدها و هواداران آنهاست كه بايد با مستندسازي همراه بوده و اگر ستاد كانديدي خلاف سلامت انتخابات رفتار كرد بايد با برخورد مناسب روبرو شود.
استاندار قزوين اختلاف نظر بين مجري و ناظر انتخابات را موضوعي مهم و تاثيرگذار بر فرايند سلامت انتخابات دانست و گفت: اگر بين ناظر و مجري انتخابات اتحاد وجود داشته باشند، امكان خطا و هرگونه تخلف انتخاباتي افزايش مي يابد.
وي حفظ خونسردي در جريان انتخابات را بسيار مهم ارزيابي كرد و توضيح داد: داشتن آرامش براي متوليان برگزاري انتخابات الزامي است و بايد در مقابل هرگونه تنش و جنگ هاي رواني سعه صدر داشته و با تدبير رفتار شود.
زاهدي به امكان نفوذ دشمنان نظام و انقلاب در ستادهاي كانديدا اشاره كرد و گفت: برقراري امنيت در انتخابات بسيار با اهميت بوده و لازم است كه قوانين و مقررات قبل و بعد از برگزاري انتخابات به درستي اجرا شود تا نقشه هاي دشمن براي تخريب چهره ها و كاهش حضور مردم در پاي صندوق هاي راي با شكست منجر شود.
مسئول ارشد اجرايي استان قزوين، تامين و تدارك اقدامات لازم در برگزاري انتخابات را براي جلوگيري از هرگونه سهل انگاري الزامي دانست و گفت: اگر كوچك ترين تاخيري در انجام بندهاي فرآيند انتخاباتي صورت پذيرد، خيانت در امانت شده و همه بايد به روزشمار انتخاباتي اهتمام داشته باشند.
زاهدي با بيان اينكه خيانت در امانت به هيچ عنوان قابل حلاليت طلبيدن نيست،اظهار داشت: اينطور نيست كه به راحتي بتوان از نواقص و قصور در فرآيند انتخابات گذشت كرد و اعضاي ستاد انتخابات در برابر اين امانت بزرگ مسئول هستند.
وي خاطرنشان كرد: راي مردم نه متعلق به راي دهندگان يك حوزه و نه مربوط به كانديداست، بلكه اين راي ها يك امانت بزرگ اخلاقي در دستان ما به حساب مي آيد و بايد از هرگونه دست خوردن و دستكاري مصون بماند.
زاهدي همچنين گفت: همه كساني كه به مردم سالاري اعتقاد دارند بايد شرايطي را فراهم كنند كه رقابت انتخاباتي به گردش قدرت در جامعه منجر شود كه در اين ميان وظايف اعضاي ستاد انتخابات از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.
يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي دوم اسفند ماه سال جاري برگزار مي شود.
9925*3013