انبار پُر و ویترین خالی گردشگری تربت حیدریه

تربت حیدریه- ایرنا- شماری از دست اندرکاران حوزه گردشگری تربت حیدریه معتقدند هر چند این شهرستان در حوزه اقتصاد گردشگری حرفهای زیادی برای گفتن دارد اما هنوز نتوانسته است چیزی که در شان این شهرستان باشد را پشت ویترین قرار دهد.

این افراد شامل مدیران بخش دولتی و کارآفرینان بخش خصوصی بر این نکته اذعان دارند که تربت حیدریه پیشینیه تاریخی و فرهنگی غنی و پربار مانند ۲۵۰ اثر تاریخی و گردشگری هزار و ۳۰۰ هنرمند در ۱۵ رشته هنری و در قالب ۵۳۲ کارگاه و دو محصول عمده کشاورزی یعنی ابریشم و زعفران دارد اما متأسفانه هنوز هیچ کدام از اینها نتوانسته اند به عنوان 'برند'، 'المان' یا 'محصول شاخص' این منطقه از جغرافیای کشور، تثبیت و به گردشگران معرفی شوند.

* چرا و ضعف در کجاست؟
در ارتباط با این موضوع یک کارآفرین و فعال حوزه گردشگری گفت: اینکه بیائیم و نام تربت حیدریه را به عنوان 'زعفرانی ترین شهر جهان' بنامیم کار اشتباهی است زیرا همه ما تربتی‌ها می‌دانیم زعفران یک محصول مهاجر است و در این خطه هیچ جایگاهی ندارد.
محمدرضا کرمانی با بیان اینکه اولویت نخست ما ابریشم است افزود: متأسفانه تا امروز نتوانستیم یا نخواستیم حتی این محصول بومی خود را برند سازی و به جهانیان معرفی کنیم.
وی که مدیر مجموعه تاریخی لاری و اقامتگاه بومگردی تهمینه در تربت حیدریه است گفت: اهمیت این موضوع و عمق این فاجعه زمانی بیشتر مشخص می‌شود که وقتی پای صحبت گردشگران خارجی می‌نشینید و می‌گویند 'از لحظه‌ای که پا به خراسان رضوی یا جنوبی می‌گذاریم وارد هر شهری که می‌شویم و از جمله تربت حیدریه مردم آن شهر مدعی هستند که آنجا مهد زعفران جهان است' و من در پاسخ به آنها می گویم خاستگاه اولیه زعفران جهان تنها قائنات است و بس.
کرمانی افزود: امروز تربت حیدریه هم از حیث غنای تاریخی و هم از حیث معادن و محصولات کشاورزی شاخص است و حرفهای زیادی برای گفتن دارد اما به این دلیل هنوز نتوانسته هیچ یک از داشته‌های خود را پشت ویترین و در معرض دید گردشگران قرار دهد که هنوز بزرگان این خطه به یک اجماع واحد برای معرفی محصول شاخص خود به عنوان برند تربت حیدریه نرسیده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه و زاوه نیز گفت: طرح نوروزی ما برای معرفی داشته‌های این خطه روی سه محور متمرکز شد که محور نخست توجه به ظرفیت‌های گردشگری روستایی بود و در این قالب جشن نوروزگاه به خوبی برگزار شد.
علی محمدی افزود: جشن نوروزگاه هشتم فروردین امسال در قالب ۳۰ غرفه شهری و روستایی در مزار قطب الدین حیدر و پس از آن در روستاهای 'حصار، بسک، بکاول، رودمعجن و نسر' برگزار شد.
وی ادامه داد: اولویت دوم ما معرفی و تبلیغات در فضای مجازی و انتشار بروشور و نیز توزیع ۹۴۰ برگه فرم نظر سنجی بین گردشگران و اولویت سوم ما هم برگزاری تورهای گردشگری بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه و زاوه گفت: برای برگزاری تورهای گردشگری با دفاتر خدمات مسافرتی هماهنگ شد و حتی روستای ملی 'بسک' بهانه‌ای شد برای آشنایی گردشگران با صنعت ابریشم بافی در این خطه که این بازدید و آشنایی برای نخستین بار اتفاق افتاد.
محمدی افزود: با وجود آن که نتایج کلی نظرسنجی نوروز امسال حکایت از راضی بودن گردشگران از وضعیت گردشگری تربت حیدریه دارد اما خودمان به عنوان متولی صنعت گردشگری تربت حیدریه از وضعیت موجود به هیچ وجه راضی نیستیم.
وی ادامه داد: معرفی جاذبه‌های گردشگری روی تابلوهای کنار جاده برای اداره میراث فرهنگی اولویت دارد اما اداره راه و شهرسازی این اقدام را مغایر با مقررات خود می‌داند و مشکل دیگر موضوع نگهداری از سرویسهای بهداشتی است که هنوز در دو نقطه از این شهرستان متولی خاصی برایش پیدا نشده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه و زاوه گفت: از دیگر مشکلات ما بحث توسعه گردشگری در رباط لاری، رباط کامه و حمام حاج رئیس است که با وجود آن که برای تمام این مکان‌ها سرمایه گذار پیدا شده اما بر سر تعیین و تشخیص مالکیت آنها هم با اوقاف و هم با کسبه رباط لاری دچار مشکل هستیم و انتظار داریم اوقاف و دادگستری پیشقدم شوند و یک بار برای همیشه این مشکل را برطرف کنند.
محمدی افزود: بنا داریم در هفته صنایع دستی و طی روزهای ۲۳ و ۲۴ خردادماه امسال به منظور معرفی صنایع دستی این خطه، آئین خاصی برای معرفی سنگ عقیق و ابریشم برگزار کنیم و در این راستا نخستین قطار گردشگری با حضور گردشگران و هنرمندان صنایع دستی از سراسر کشور وارد تربت حیدریه خواهند شد.
معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری تربت حیدریه نیز در بیان نتایج نظرسنجی نوروز امسال گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های ما تابلوهای راهنمایی مسافران است چون نتایج نطرسنجی نشان می‌دهد تنها ۳۰ درصد از مسافران از وضعیت تابلوهای فعلی راضی بوده اند.
احسان کریمی افزود: ۵۴ درصد از گردشگران از کیفیت سرویسهای بهداشتی راضی بودند و ۷۵ درصد نیز از کم و کیف توزیع نان و مواد غذایی و نیز ۶۲ درصد آنها از وضعیت کمپ‌ها و محلهای اسکان اظهار رضایت کردند.
وی ادامه داد: ۷۶ درصد گردشگران از اطلاع رسانی و امدادرسانی در پایگاه‌های هلال احمر، ۶۶ درصد از جاذبه‌های گردشگری، ۴۶ درصد از نحوه ارائه خدمات در رستوران‌های بین راهی و ۴۶ درصد از کیفیت خدمات ارائه شده در پایگاه‌های امداد خودرو و ۶۲ درصد هم از نحوه برخورد و کیفیت خدمت رسانی پلیس اظهار رضایت کردند.
او اضافه کرد: میزان رضایتمندی ۴۵ درصدی از وضعیت پاکیزگی و آراستگی شهر، اظهار رضایت ۵۴ درصدی از نحوه ارائه خدمات در پایگاه‌های اورژانس و مراکز درمانی و به طور کلی اظهار رضایت ۵۰ درصدی گردشگران قابل تأمل است.

* تربت حیدریه باید از حالت 'ممر' به وضعیت 'مقر' تبدیل شود
فرماندار تربت حیدریه هم گفت: لازم است تربت حیدریه را از حالت 'ممر' خارج کرده و تبدیل به 'مقر' کنیم و این بدان معناست که اعضای ستاد خدمات سفر باید به شکلی برنامه‌ریزی کنند که میزان ماندگاری مسافران در تربت حیدریه بیشتر شود چرا که هم اکنون تربت حیدریه برای مسافران تنها در حکم یک توقفگاه است.
علی رستمی افزود: سهم تربت حیدریه از اقتصاد گردشگری مشهد چیزی در حد صفر است و معلوم نیست چرا و به چه دلیل امروز وظیفه اعضای ستاد خدمات سفر تربت حیدریه در حد یک تدارکات چی تنزل پیدا کرده است؟
وی ادامه داد: متأسفانه در این آمارها جای خالی مزایای اقتصادی حاصل از تردد و حضور گردشگران در این شهر خالی است و مشخص نشده این همه هزینه و تلاش‌هایی که مجموعه اداری تربت حیدریه برای رفاه حال و رضایتمندی گردشگران انجام داده آیا برگشت سرمایه‌ای برای مردم ما در پی داشته است یا خیر؟
فرماندار تربت حیدریه گفت: اقتصاد گردشگری مشهد برای ما نفعی که ندارد هیچ، همه ساله کلی ضرر و زیان نیز نصیب ما می‌کند و برای اقتصاد شهر تربت حیدریه بسیار هزینه بر است.
رستمی همچنین از کم کاری مجموعه شهرداری و شورای شهر تربت حیدریه به عنوان اعضای اصلی ستاد خدمات سفر در نوروز امسال انتقاد کرد و افزود: مجموعه مدیریت شهری کمترین میزان خدمات را طی نوروز امسال ارائه کردند و این در حالی است که انتظار داشتیم شهرداری امسال رتبه‌ای در زمینه ساخت المانهای نوروزی و زیباسازی در خراسان رضوی کسب کند که متأسفانه نشد.
وی در پاسخ به ادعای کمبود فضای تبلیغاتی در جاده‌ها نیز گفت: امروز فضای مجازی در زمینه اطلاع رسانی به کمک صنعت گردشگری آمده است و نمی‌توان گفت در زمینه اطلاع رسانی ضعیف هستیم و حتی امروز خودروها یا تلفن‌های همراه مجهز به مسیریاب‌های اینترنتی هستند که کسی در راه نمی‌ماند و گم نمی‌شود.
فرماندار تربت حیدریه گفت: گم شده اصلی و محوری این شهر، ضعیف بودن زیرساختها و همچنین فقدان برند اصلی این شهر است که باید به حال آن فکر اساسی کرد.
رستمی افزود: باید بزرگان، متخصصان و صاحبان ایده و نظر از جمله بخش دولتی و خصوصی گرد هم جمع شوند و یک بار برای همیشه محصول ویژه این شهر را تأیید و آن را به جهانیان معرفی کنند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات صنعت گردشگری ما این است که وقتی وارد شهری می‌شوید مردم آن خطه خود را در یک یا چند محصول نخستین و سرآمد معرفی می‌کنند و باید در یک جایی جلوی این خودشیفتگی و منیت سازی گرفته شود و چه بهتر که تربت حیدریه در این مسیر پیشقدم گردد.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
۱۹۲۲/۷۰۷۹/۶۱۲۱