۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۳
کد خبر: 83324826
۰ نفر
فاجعه در كمين طولاني ترين راسته بازار كشور

كرمان - ايرنا - وقوع آتش سوزي در بازارهاي تاريخي كشور به علت بافت قديمي، فرسودگي تاسيسات و رعايت نكردن ايمني اتفاقي تكراري است لذا با پيشگيري و ايمن سازي بازار بزرگ كرمان از هم اكنون مي توان از فاجعه اي احتمالي در طولاني ترين راسته بازار كشور جلوگيري كرد.

به گزارش ايرنا، بازار بزرگ تاريخي كرمان مجموعه اي ديدني و گرانبها از شاهكارهاي معماري دوره هاي مختلف تاريخي را در خود جاي داده است.
اين بازار از ميدان ارگ آغاز و تا ميدان مشتاقيه ادامه دارد و 60 درصد از آثار تاريخي شهر كرمان را در خود جاي داده و هم اكنون نيز مهمترين مركز داد و ستد كالا در شهر كرمان به شمار مي رود.
بازار بزرگ كرمان از بازارهاي متفاوتي چون بازار گنجعليخان، بازار اختياري، بازار قيصريه زرگري، بازار مسگرها، بازار كفاش‌‌ها، بازار كلاه‌مال‌‌ها، بازار آهنگري، بازار عزيز، بازار عطاران، بازار مظفري، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشكيل شده است.
تجهيزات و تاسيسات فرسوده، نداشتن سيستم اطفاي حريق مناسب و رعايت نكردن اصول ايمني در بازاري با قدمت بيش از 600 ساله كرمان، احتمال وقوع حادثه هاي مشابه آتش سوزي بازار تبريز را افزايش مي دهد.
در اين زمينه براي پيشگيري و جلوگيري از تكرار حوادث اينچنيني بايد فعاليت هايي از جمله ضرورت استحكام سازي و احياي بافت فرسوده، تجهيزات و تاسيسات آن، جلوگيري از انبار كردن مواد آتش زا در كنار اجناس قابل اشتعال در مغازه ها و حياط سراها، ساماندهي انبارهاي متروكه و تقويت ايمني بازار و تهيه سيستم اعلام و اطفاي حريق توسط اصناف و كسبه بازار اجرايي شود.
كسبه و بازاريان با همكاري متوليان و دستگاه هاي مسئول، با ارائه آموزش ها در راستاي رعايت اصول ايمني و استانداردسازي مي توانند از تكرار حوادث آتش سوزي در بازارهاي بزرگ تاريخي پيش از وقوع آن جلوگيري كنند.
**كسبه اقدامي براي ايمن سازي بازار انجام نداده اند
يكي از كسبه بازار مسگرهاي بازار بزرگ كرمان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تجهيزات و تاسيسات بازار كرمان سال ها به روز رساني نشده و فرسوده و قديمي است و نيز تاكنون اقدامي چشمگير در راستاي ايمن سازي اين بازار انجام نگرفته است .
محسن پرنده افشار افزود: سيستم اطفاي حريق و كپسول هاي آتش نشاني در طولاني ترين راسته بازار كشور وجود ندارد و بافت سنتي اين منطقه احتمال وقوع حادثه را افزايش مي دهد.
وي با بيان اينكه بازار بزرگ كرمان از آثار تاريخي با اهميت استان است گفت: براي جلوگيري از حوادث احتمالي امتيازهاي گاز و آب به كسبه اين بازار داده نمي شود و امكان استفاده از وسايل گرمايشي وجود ندارد.
اين كسبه كرماني گفت: شهرداري اقداماتي در زيباسازي انجام داده اما بازار بزرگ كرمان همچنان در استحكام و زيرسازي بسيار ضعيف است و وجود آب انبار و احتمال بالا آمدن سطح آب در سيلاب مي تواند موجب بروز حادثه شود.
**احتمال وقوع آتش سوزي در بازار كرمان وجود دارد
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري كرمان نيز گفت: احتمال خطر وقوع حادثه آتش سوزي در بازار بزرگ كرمان با توجه به شرايط فعلي وجود دارد.
علي عسكري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به وضعيت كنوني بازار بزرگ كرمان ادامه داد: مشكلاتي از جمله انبارهاي متروكه و نا ايمن موجود در بازار، جداسازي غير اصولي مغازه ها، چيدمان نامناسب كالا، سيستم فرسوده برق رساني، نداشتن كپسول آتش نشاني، نداشتن سيستم اطفاي حريق تهديدي براي حوادث احتمالي آتش سوزي در بازار بزرگ كرمان محسوب مي شود.
**برنامه ها و اقدامات آتش نشاني براي ايمن سازي بازار كرمان
وي تصريح كرد: مهمترين اقدام در برنامه كاري سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني اجراي پروژه مميزي ايمني بازار تاريخي كرمان بوده كه از سه ماه گذشته آغاز شده است و در اين طرح مشكلات و تنگناهاي اين مكان شناسايي مي شوند.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري كرمان افزود: همكاران اين سازمان با توجه به چك ليست هاي ايمني به صورت دوره اي از اصناف و بازارهاي شهر بازديد مي كنند و موارد نا ايمن را شناسايي و به كسبه گوشزد مي كنند.
وي گفت: تعداد 20 عدد شير هيدرانت(برداشت آب آتش نشاني) در محدوده بازار كرمان نصب شده كه در زمان بروز حادثه آتش سوزي، خودروهاي اطفاي حريق در همان محل آب گيري مي شوند و عمليات به سرعت پيگيري مي شود.
عسكري بيان كرد: بازديدهاي مختلفي از مسيرهاي ورودي و خروجي بازار كرمان انجام شده و نقشه آن براي امدادرساني حين حوادث تهيه شده است.
وي افزود: پيشنهاداتي به هيات امناي بازار و اتاق اصناف براي تامين ايمني در حوادث داده شده كه بازاريان بايد اين موارد را رعايت كنند و از اين دست مي توان به نصب خاموش كننده هاي مناسب در اماكن، نصب سيستم اعلام و اطفاي حريق و ديگر نكات ايمني اشاره كرد.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني كرمان عنوان كرد: اين سازمان دوره آموزشي اصول ايمني و آتش نشاني براي كسبه بازار بزرگ كرمان برگزار كرده و همچنين آموزش هاي ديگري نيز براي آموزش اصناف بازار در برنامه دارد.
**عمليات مرمتي بازار كرمان به صورت مستمر انجام مي شود
معاون ميراث فرهنگي استان كرمان هم در گفت و گو با خبرنگار ايرنا عنوان كرد: عمليات ساماندهي و مرمت بازار بزرگ كرمان، كف سازي راسته اصلي و اجراي نماها با همكاري شهرداري كرمان، اجرا شد و در طرح مغازه ها شكل يكسان و همخواني اجرا شده است.
مجتبي شفيعي افزود: سيستم شبكه توزيع برق و كابل كشي راسته بازار كرمان با اجراي پروژه مرمتي ساماندهي و به صورت توكار انجام شده است لذا در اين زمينه مشكلي مشابه آتش سوزي بازار تبريز در راسته اصلي بازار كرمان پيش بيني نمي شود.
وي ادامه داد: عمليات مرمتي در راسته هاي فرعي، بازار كرمان هم به صورت مستمر انجام مي شود و در منطقه ميدان قلعه محمود پروژه مرمتي در حال انجام است و پروژه مرمتي بازار نيز طي سال آينده در بخش هايي ادامه مي يابد.
معاون ميراث فرهنگي استان كرمان با اشاره به آتش سوزي در بازار تبريز گفت: 90 غرفه از مجموع 120 غرفه كه طعمه حريق قرار گرفتند، تحت پوشش بيمه اي بودند و خسارت هاي اين افراد جبران شد لذا ضرورت دارد كه كسبه بازار كرمان نيز از پوشش بيمه اي استفاده كنند.
وي بيان كرد: بازار تاريخي كرمان شامل مجموعه گنجعلي خان، مدرسه، حمام، ضرابخانه، ميدان و راسته بازار و بازار اختياري و وكيل و مظفري است كه از نظر تاريخي، فرهنگي و اقتصادي از ديرباز جايگاهي ويژه بين مردم كرمان داشته و هر سال در پروژه هاي مرمتي ثابت ميراث فرهنگي قرار دارد.
بازار بزرگ تاريخي كرمان به عنوان طولاني ترين راسته بازار ايران در تاريخ 25 ارديبهشت 1380 با شماره ثبت 3856 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده و اين بنا از اهميت و جايگاه اقتصادي، گردشگري و فرهنگي بسياري بين مردم استان كرمان برخوردار است.
گزارش: حامد سالاري
7420/ 5054