بن علوی:هرگونه نزاع میان آمریکا و ایران برای کل منطقه خطرناک است

تهران - ایرنا - «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان گفت که هرگونه نزاع میان آمریکا و ایران و رخ دادن یک لغزش حساب نشده در این تنش برای کل منطقه خطرناک است.

وی چهارشنبه شب در مصاحبه با «بی بی سی» عربی افزود: اختلاف ها میان دو طرف موضوع جدیدی نبوده اما سیاست جدید آمریکا فشار اقتصادی بر ایران است.
بن علوی تصریح کرد: معتقدم که دو طرف میزان خطرناک بودن این نزاع ها را درک می کنند و جامعه بین المللی و طرف های منطقه ای می توانند آنها را به سمت میز مذاکره در فضای قانع کننده برای دو طرف سوق دهند.
وزیر خارجه عمان درباره سفر اخیر خود به تهران گفت: این سفر همانند دیدارهای متداول میان دو کشور بوده اما در شرایط حساسی صورت گرفت و در ادامه سفر به لندن با توجه به روابط مسقط و تهران این دیدار را مفید دانستم .
' دو طرف آمریکا و ایران میزان خطرناک بودن این نزاع را درک می کنند اما در این شرایط اگر یکی از طرفین با عدم درک نتایج لغزشی داشته باشند، شراره خشونت ها برافروخته خواهد شد.'
وی درباره میانجی گری کویت و عمان تصریح کرد: میانجی گری نیست بلکه در راستای روابط دو جانبه و چشم اندازها برای حفظ ثبات و جلوگیری و مهار خشونت ها است.آمریکا و ایران هریک خواسته هایی دارند که طبیعی است اما هیچکدام خواستار جنگ نیستند بنابراین فضای مذاکره باز است.
یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان بعد از ظهر دوشنبه وارد تهران شد و مورد استقبال محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان قرار گرفت . وزرای خارجه ایران و عمان در دیداری در مورد مسائل منطقه ای تبادل نظر کردند.
سفر بن علوی در حالی به تهران انجام شد که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا، چهارشنبه 25 اردیبهشت در تماس تلفنی با «سلطان قابوس»، پادشاه عمان، درباره ایران و موضوعات دیگر گفت‌وگو کرد. خاورم**9366** 1546