فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان

قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر كه با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یك درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد كرد.

به گزارش ایرنا، سوم خردادماه در تقویم رسمی ایران به عنوان نماد پیروزی، مقاومت و ایستادگی نام گذاری شده است.
رزمندگان غیور و جان بر كف ایران اسلامی از ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این روز به یكی از اهداف عملیات بین المقدس كه آزادسازی خرمشهر از چنگال رژیم بعثی بود دست یافته و خونین شهر را پس از 578 روز اشغال آزاد ساختند.
رژیم بعثی عراق با این شكست تاریخی، تكیه گاه سیاسی،اجتماعی و نظامی خود را از دست داد و اراضی اشغالی توسط نیروهای این رژیم در ابتدای جنگ یكی بعد از دیگری آزاد شدند.
در جریان عملیات 26 روزه بیت‌المقدس كه به آزادی خرمشهر انجامید، رزمندگان بسیاری از ایران اسلامی حضور داشتند و در این میان رزمندگان قزوینی نیز با دلاوری ها و رشادت ها خود نقش موثری در پیروزی این عملیات ایفا كردند.
تقدیم بیش از 212 شهید از قزوین در عملیات بیت المقدس نشانگر گوشه ای از رشادت ها، دلاوری ها و ایستادگی های رزمندگان غیور این خطه از میهن اسلامی است كه برای حضور در جبهه های حق علیه باطل سر از پا نمی شناخته اند.

**اعزام 6 گردان از قزوین به عملیات بیت المقدس
فرمانده گردان مقداد قزوین در عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:112 گردان عمل كننده از كل كشور برای حضور در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر حضور داشتند كه 6 گردان آن از قزوین بود.
مجید بیفتاده افزود:گردان های قزوین در این عملیات به نام های عمار، مقداد، بدر 22 ، 46 فجر، گردان مطهری و مالك اشتر بود كه فرماندهی گردان مقداد بر عهده این حقیر قرار داشت.
این فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: گردان مقداد در تاریخ هشت دیماه سال 60 برای آموزش به پادگان حمزه تهران انتقال یافت و تا 21 اسفند آن سال نیروها آموزش لازم را دیدند.
وی اضافه كرد:گردان مقداد قزوین 2 روز بعد از عید سال 61 به سمت جنوب حركت كرد و عملیات نیروهای قزوین برای آزادسازی خرمشهر از 10 اردیبهشت ماه شروع شد.
بیفتاده افزود: گردان مقداد قزوین كنار رودخانه كارون نرسیده به پل مارد یك هفته مستقر بود و نیروهای قزوینی در شب عملیات همانند شب عروسی یا سفر برای زیارت خانه خدا همدیگر را بغل گرفته و با هم خداحافظی كردند.

**نصب اولین پرچم ایران بر جاده اهواز – خرمشهر توسط نیروهای قزوینی
این رزمنده اضافه كرد: شب عملیات بعد از 30 كیلومتر پیاده روی و عبور از كانال ها به میدان مین و با گذشتن از آن در گرگ و میش صبح و زیر آتش شدید دشمن به جاده اهواز- خرمشهر رسیدیم در حالیكه دنیای گلوله و خمپاره بر سر نیروهای قزوینی ریخته می شد.
وی افزود:در این وضعیت بسیاری از نیروهای عراقی ها گیر افتاده بودند و درگیری شدیدی میان نیروهای قزوینی و عراقی جریان داشت در این حال یكی از نیروهای بسیجی گردان قزوین اولین پرچم ایران را بر روی جاده اهواز – خرمشهر نصب كرد.
بیفتاده یادآور شد:در آن شرایط چون گردان مكانیزه نداشتیم یك گروهان تشكیل دادیم تا با جمع آوری غنایم یك واحد مكانیزه راه اندازی شود.
این فرمانده اضافه كرد:نیروهای قزوینی در این عملیات شور و هیجان بسیار زیادی داشتند و با مردانگی و رشادت جدای از این عالم مادی برای مقابله با دشمن و جانفشانی در راه انقلاب و نظام تلاش می كردند.

**اسارت 113 نیروی عراقی توسط گردان قزوین
این رزمنده گفت: تنها 150 قدم با خاكریز دشمنان فاصله داشتیم كه با فداكاری و مردانگی رزمندگان قزوینی 113 نیروی عراقی به اسارت درآمدند و حتی یك خلبان نیز بعد از سرنگونی جنگنده توسط نیروهای قزوینی اسیر شد.
بیفتاده اضافه كرد:در این ماموریت رزمندگانی بودند كه در نهایت اخلاص، فداكاری و مردانگی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند و در بسیاری از امور از قبیل برپایی نماز جماعت،روحیه دادن به سایر رزمندگان و ایستادگی و مقاومت الگویی برای دیگران بودند.

**نقش برجسته امدادهای غیبی در آزادسازی خرمشهر
این رزمنده دوران دفاع مقدس با بیان اینكه تعداد شهدای قزوینی در این عملیات كم بود، افزود: با وجود باتلاق های ناشناخته و مین باران مسیرها، معابر و مناطق تصرفی توسط دشمنان در هنگام عقب نشینی، تعداد تلفات و شهدای نیروهای خودی بسیار كم بود و تنها دلیل آن نیز به امدادهای غیبی و ایمان نیروها باز می گشت.
وی اضافه كرد: در آن زمان كه با كمبود تجهیزات، امكانات و نیروها مواجه بودیم گردان های قزوینی با رشادتها و جانفشانی های خود دشمن متجاوز را از خاك ایران بیرون كرده و خرمشهر را آزاد ساختند.
این رزمنده قزوینی عملیات بیت المقدس افزود: جوانان امروز باید بدانند كه آزادسازی خرمشهر به خودی خود میسر نشد بلكه برای آزادسازی هر وجب آن قدم به قدم شهید داده شده و رزمندگان از بالای سر شهیدان رد شده اند تا خاك كشور را از چنگال دشمنان آزاد كنند.

**عملیات بیت المقدس نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس است
یكی دیگر از فرماندهان گردان های اعزامی از قزوین به عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:این عملیات از دهم اردیبهشت سال 61 شروع شد و بعد از 23 روز در سوم خرداد با آزادسازی خرمشهر به پایان رسید.
فرج الله فصیحی رامندی افزود: با آغاز جنگ تحمیلی نخستین گروه از قزوین در دوم مهرماه 1359به سر پل ذهاب اعزام شدند و از آن پس تا پایان جنگ تحمیلی به صورت مستمر نیروهای اعزامی استان در مناطق جنگی حضور داشته و در راه حفظ ارزش ها و مقابله با تجاوزگری دشمن جان فشانی های زیادی كردند.
وی با اشاره به عملیات هایی كه رزمندگان قزوینی در آنها حضور داشتند، اظهار داشت: بیش از 30 هزار نفر از رزمندگان استان قزوین در عملیات های مختلف از جمله طریق القدس، ثامن الائمه،فتح المبین،رمضان،محرم،والفجر چهار و هشت، خیبر، بدر و بیت المقدس حضور داشتند كه منجر به پیروزی رزمندگان و آزادسازی خرمشهر شد.
فصیحی رامندی افزود:در عملیات بیت المقدس كه منجر به آزاد سازی خرمشهر شد، گردان های متعددی از استان قزوین حضور داشتند كه از شهدای شاخص این عملیات شهید باریك بین و سیاهپوش هستند.

**پیروزی عملیات بیت المقدس با حضور برجسته نیروهای قزوینی
یكی دیگر از رزمندگان قزوینی حاضر در عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:این عملیات با رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان سراسر كشور به پیروزی رسید كه در این میان نقش گردان ها و رزمندگان اعزام شده از قزوین نیز بسیار برجسته بود.
حمزه قربانی با اشاره به آزادسازی خرمشهر و امدادهای غیبی در این زمینه، افزود: امام راحل فرمودند خرمشهر را خدا آزاد كرد و قدرت یداللهی در بازوی رزمندگان كشور جای گرفت و در نهایت خرمشهر آزاد شد.
وی افزود: در هركدام از مراحل اول، دوم و سوم عملیات بیت المقدس 2 گردان از قزوین حضور داشتند و بسیجیان عزیز، سپاهیان دلاور و ارتشیان غیور هر كدام به خوبی نقش و وظیفه خود را برای آزادسازی خرمشهر ایفا كردند.
قربانی اضافه كرد: بعد از آزادسازی خرمشهر و دیگر عملیات های غرور آفرین، شور و شوق زیادی در رزمندگان ایجاد شده بود و با اشتیاق و علاقه زیادی خود را از مناطق غرب كشور به منطقه جنوب می رساندند.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس افزود:تمامی رزمندگان قزوینی به تبعیت از امام راحل شور و اشتیاق زیادی برای حضور در عملیات آفندی و پدافندی داشته و در صحنه های مختلف جنگ یكدلی و اتحاد بی نظیری را از خود به نمایش می گذاشتند.
وی با اشاره به نقش آزادسازی خرمشهر در شكست دشمنان افزود: صدام گفته بود كه اگر ایرانی ها به خرمشهر دست یابند كلید شهر بصره را به آنها خواهم داد در حالیكه با پیروزی رزمندگان در این عملیات و اسارت 36 هزار نیروی دشمن، دیگر رژیم بعثی عراق نتوانست كمر خود را راست كند و همه تصرفات دشمن یكی پس از دیگری آزاد شد.
6101*3013