جاكارتا شاهد درگیری های خونین در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

تهران - ایرنا - بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2019 اندونزی ؛ جاكارتا پایتخت این كشور در روزهای اخیر به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شده كه تاكنون 6 كشته و دستكم 350 مجروح برجای گذاشته است.

رسانه های آسیایی روز پنجشنبه گزارش دادند ؛ پایتخت اندونزی در دو شبانه روز گذشته شاهد اعتراضات خشونت بار میان هواداران ژنرال بازنشسته 'پرابوو سوبیانت'و رقیب شكست خورده 'جوكو ویدودو 'رئیس جمهوری كنونی، به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2019 این كشور بوده است.
كمیسیون انتخابات اندونزی روز سه شنبه هفته جاری، 'جوكو ویدودو'، رئیس جمهوری این كشور را به عنوان پیروز انتخابات سراسری اخیر اندونزی اعلام كرد و به این ترتیب ویدودو توانست برای دور دوم نیز مقام ریاست جمهوری این كشور را برعهده گیرد.
ویدودو معروف به جوكوی از سال 2014 تاكنون رئیس جمهور اندونزی است كه قرار است براساس نتایج انتخابات روز 17 آوریل 2019 (28 فروردین 98) دوره دوم پنج ساله ریاست جمهوری خود را نیز آغاز كند.
اندونزی 260 میلیون نفری در روز 17 آوریل (28 فروردین) با 192 میلیون نفر افراد واجد شرایط رای، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در 17 هزار جزیره بود.
طبق گزارش كمیسیون برگزاری انتخابات در اندونزی جوكوی رئیس جمهوری كنونی اندونزی با كسب 55.5 درصد از كل آرا در مقابل 44.5 درص از آرای سوبیانتو ، پیروز این رقابت ها بوده است.
'پراووبو سوبیانتو'، ژنرال بازنشسته و رقیب انتخاباتی ویدودو كه طبق اعلام كمیسیون انتخابات اندونزی، 44.5 درصد آرا را به خود اختصاص داده نتایج این انتخابات را رد كرده و مدعی تقلب گسترده در انتخابات شده است.
سوبیانتو رقیب دیرین جوكوی كه برای دومین بار است در انتخابات ریاست جمهوری در رقابت رودر رو با وی شكست خورده ، هشدار داده است كه این بار در قبال این شكست سكوت نخواهد كرد.
وی ضمن اینكه از هوادارانش خواسته تا از وی حمایت كنند ، همچنین اعلام كرده كه شكایت رسمی نیز علیه نتایج انتخابات در دادگاه قانون اساسی اندونزی مطرح خواهد كرد.
جوكوی رئیس جمهوری نیز از اعتراض آرام و مطرح كردن آن در محاضر قانونی اندونزی استقبال كرده است.
طبق گزارش شبكه خبر آسیا، جاكارتا پایتخت اندونزی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه شاهد حضور گسترده هواداران سوبیانتو و اعتراض های خشونت بار آنها بوده است.
براساس این گزارش معترضان از دیگر شهرهای اندونزی نیز وارد جاكارتا شده اند و در دو شب گذشته با به آتش كشیدن تعدادی خودرو و سطل های زباله و علائم شهری در خیابان ها ، با نیروهای پلیس درگیر شدند كه نتیجه آن تاكنون 6 نفر كشته و دستكم 350 مجروح بوده است.
طبق گزارش پلیس اندونزی درجریان درگیری های خیابانی دستكم 14 دستگاه خودرو كه 3 مورد از آن متعلق به نیروهای پلیس بوده، به آتش كشیده شده است.
آنتارا خبرگزاری رسمی اندونزی نیز گزارش داده است كه تاكنون 3 بیمارستان در جاكارتا ، مجروحان این حادثه را برای درمان بستری كرده است.
طبق این گزارش، ناآرامی ها و درگیری ها به نتایج آرای انتخاباتی بوده كه براساس آن جوكوی 85 میلیون رای از كل 154 میلیون آرای رای دهندگان اندونزیایی را كسب كرده است.
اعتراضات و ناآرامی در جاكارتا درحالی جریان یافته كه سازمان نظارت بر انتخابات اندونزی گزارش داده كه هیچ مدركی مبنی بر تقلب سیستماتیك در این انتخابات وجود ندارد و ناظران مستقل گفته اند كه انتخابات آزاد و عادلانه برگزار شده است.
یوسف كالا معاون رئیس جمهوری اندونزی هم با یاد آوری آثار منفی شورش ها بر اقتصاد و مردم اندونزی، از سوبیانتو و معاون وی 'ساندیاگو اونو' خواسته است تا هواداران خود را آرام كنند و اعتراض قانونی خود را در محاضر رسمی این كشور مورد پیگیری قراردهند.
جاكارتا دو دهه پیش در سال 1988 نیز شاهد شورش های خیابانی بود كه دراثر آن یك هزار نفر كشته شدند.
رسانه های آسیایی همچنین به نقل از 'ویرانتو' وزیر هماهنگی امور سیاسی، حقوقی و امنیتی، گزارش دادند كه دسترسی به شبكه های اجتماعی در برخی مناطق جاكارتا برای جلوگیری از گسترش اخبار جعلی قطع شده است.
با این وجود رئیس جمهورجوكوی اواخر شب گذشته اعلام كرد كه شرایط در جاكارتا پایتخت این كشور تحت كنترل است.
آساق **1599 ** 1546