راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست

قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یكی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان گیلانغرب در غرب كرمانشاه با جمعیتی بیش از 72 هزار تن، 2 هزار و 585 كیلومتر مربع وسعت دارد كه به لحاظ سرزمینی بعد از كرمانشاه بزرگترین شهرستان استان است.
گیلانغرب با وجود گستره سرزمینی، آمار بالایی از بیكاری استان كرمانشاه را آن طور كه كارشناسان و صاحبنظران می گویند، دارد، از این رو دولت تدبیر و امید با ایجاد بازارچه مرزی سومار، دریچه ای برای ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان این منطقه باز كرد تا آلامی بر زخم بیكاری این دیار باشد.
سال 90 بود كه دولت با الحاق قسمتی از بخش مرزی سومار در قصرشیرین به گیلانغرب، این امكان را فراهم كرد تا گیلانغرب به عنوان یكی از شهرستان های مرزی غربی كرمانشاه و ساكنان آن نیز مرزنشین شوند و این امر سببب شد تا بازارچه مرزی سومار در حوزه استحفاظی گیلانغرب قرار گیرد.
از سال 90 تاكنون گیلانغرب با داشتن 15 كیلومتر مرز با عراق یكی از شهرستان های مرزی كرمانشاه محسوب می شود و سال 94 بود كه فعالیت بازارچه مرزی سومار با عزم دولت آغاز شد.
بازارچه مرزی سومار با هدف كمك به رونق بخشیدن تولید كالاهای صنعتی، معدنی، كشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی شهرستان گیلانغرب كه قابلیت های فراونی دارد، كمك به توسعه صادرات برای كسب درآمد ارزی، افزایش اشتغال، ارتقای امنیت نوار مرزی، كاهش فقر و محرومیت، جلوگیری از گسترش پدیده قاچاق كالا، پیشگیری از مهاجرت مردم مرزنشین و كمك به توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با كشور همسایه راه اندازی شد.
اكنون دولتمردان تمام اهتمام خود را برای تقویت زیرساخت های این بازارچه مرزی به كار گرفته اند تا بتوانند بیش از پیش در رونق منطقه موثر باشد و 26 اردیبهشت ماه امسال بود كه در راستای تقویت بخش صادرات این منطقه، عملیات اجرایی احداث جاده گیلانغرب به سومار به طول 68 كیلومتر و 169 میلیارد تومان اعتبار آغاز شد كه مسافت گیلانغرب به سومار را 20 كیلومتر و مسیر كربلا را نیز 50 كیلومتر كاهش می دهد.
روزانه به طور میانگین 200 كامیون انواع كالا از جمله مصالح ساختمانی، شیشه و سرامیك از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر می شود.
از قبل بازارچه مرزی سومار، بخشی از مرزنشینان در امر تخلیه و بارگیری كالا مشغول شده اند و به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود یك هزار كارگر نان سفره خود و خانوارشان را از این بازارچه تامین می كردند.
از چندی پیش ورق برگشته و عراق می گوید كه در امر تخلیه و بارگیری كالاهای صادراتی، تنها از كارگران خود استفاده می كند و این حق را از كارگران ایرانی گرفته است.
تا پیش از این روال تخلیه و بارگیری كالاها به این شكل بود كه سه روز در هفته را كارگران ایرانی و سه روز دیگر را عراقی ها در بازارچه مرزی سومار فعالیت داشتند اما یك هفته است كه كارگران ایرانی بیكار شده اند و مقامات ما نیز در حال مذاكره برای رفع این مشكل هستند.
اینك مردم گیلانغرب به عنوان مرزنشینان دومین شهر مقاوم كشور، این بار نیز در انتظار تدبیری دیگر از دولتمردان و مسئولان كشورمان هستند تا بتوانند نان سفره های كارگران ایرانی را كه در بازارچه مرزی سومار مشغولند به سفره هایشان بازگردانند.

**امسال 155میلیون دلار كالا از سومار به عراق صادر شد
فرماندار گیلانغرب گفت: طی 2 ماه گذشته از سال جاری 155 میلیون دلار كالا با وزن 145هزار تن از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.
كورش محمودیان به ایرنا افزود: این كالاها توسط هفت هزار دستگاه كامیون به عراق صادر شده كه نسبت به مدت مشابه پارسال 9 درصد رشد داشته است.
وی اظهار كرد: همچنین پارسال در مجموع یك میلیون و 138 هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و 242 دلار از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.
فرماندار گیلانغرب گفت: كالاهای صادر شده شامل 90 قلم كالا است كه توسط 60 هزار دستگاه كامیون به عراق صادر شد.

**عراق از ورود كارگران ایرانی به بازارچه سومار جلوگیری می كند
فرماندار گیلانغرب گفت: طرف عراقی از ورود كارگران ایرانی به محوطه تخلیه و بارگیری بازارچه مرزی سومار در داخل عراق جلوگیری می كند و كار بارگیری را تنها به كارگران عراقی واگذار كرده است.
محمودیان افزود: این خواسته طرف عراقی است كه كار تخلیه و بارگیری كالاها را كارگران عراقی به تنهایی انجام دهند و ما یك مهلتی را از طرف عراقی برای مذاكره برای پیگیری این موضوع خواستیم كه متاسفانه مهلت پایان یافت و فعلا موضوع حل و فصل نشده و از چند روز قبل طرف عراقی به صورت یك طرفه از ورود كارگران ایرانی به داخل محوطه تخلیه و بارگیری جلوگیری كرد.
وی اظهار كرد: سفارت ایران در بغداد و وزارت امور خارجه كشورمان، استاندار كرمانشاه و وزارت كشور پیگیر این موضوع هستند و این مساله از سوی طرف ایرانی پذیرفتنی نیست زیرا با این اقدام نزدیك به 500 كارگر بیكار شده اند.
محمودیان عنوان كرد: عراقی ها می گویند باری را كه خود خریداری كرده اند تنها توسط كارگران عراقی تخلیه و بارگیری می كنند كه البته این موضوع را طرف ایرانی نپذیرفته و مقامات كشورمان در حال رایزنی و مذاكره تا حصول نتیجه هستند.

**كالاهای صادراتی تا اطلاع ثانوی از مرز سومار صادر نمی شود
فرماندار گیلانغرب در ادامه گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته توسط گمرك، كالاهای صادراتی از بازارچه مرزی سومار تا اطلاع ثانوی به عراق صادر نمی شود.
محمودیان افزود: در این مدت محموله های صادراتی از طریق مرزهای جایگزین و مرزهای قصرشیرین به عراق صادر می شود و هرگونه محموله های صادراتی برای اینكه در بازارچه مرزی سومار متوقف نماند به سمت دیگر مبادی مرزی هدایت می شود.
وی اظهار كرد: توقف صادرات از بازارچه مرزی سومار تا تعیین تكلیف این مرز و رفع مشكلات آن خواهد بود.
فرماندار گیلانغرب از برگزاری یك نشست در روز شنبه هفته آینده با طرف عراقی و مقامات كشورمان در راستای رفع مشكلات و مباحث مربوط به بازارچه مرزی سومار خبر داد.
محمودیان، یكی از موضوعات مربوط به نشست اوایل هفته آینده در خصوص بازارچه مرزی سومار را با طرف عراقی، بحث در باره استفاده از كارگران ایرانی در امر تخلیه و بارگیری كالاها در بازارچه مرزی سومار عنوان كرد كه هم اكنون از سوی طرف عراقی از ورود كارگران ایرانی در امر تخلیه و بارگیری كالاهای ایرانی در این مرز جلوگیری شده است.
فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق 15 كیلومتر است.
بخش سومار در فاصله 90 كیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق 86 كیلومتر مرز مشترك دارد.
این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست.
قصرشیرین در غرب كرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت دارای 186 كیلومتر مرز با عراق است.
بازارچه سومار در فاصله پنج كیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب 67 كیلومتر است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیك ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل كالا را به بغداد كوتاهتر كرده است و اكنون عمده كالا از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.
3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی