۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۶
کد خبر: 83324756
۰ نفر
عطر و طعم رمضان در كهن سفره خانه اصفهان

اصفهان- ایرنا- كهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند كه طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان كرده است.

به گزارش ایرنا، ماه رمضان فراتر از كاركرد دینی، آمیخته ای از فرهنگ و سنن مختلف است كه با نفوذ در لایه های زیرین جوامع نمودهای ماندگار بیشماری به دنبال داشته است.
دایره این تلفیق حیرت انگیز دین و فرهنگ، به حدی گسترده است كه از روزگاران دور تا به امروز تنوع بی نظیری از خوراك ها و غذاهای بومی سفره خانه رمضان را آذین بسته، غذاهایی كه یادآور طعم های خاطره انگیز افطارها و قوت مثال زدنی سحرهای رمضان است.
به گواهی تاریخ، غذاهایی سنتی نصف جهان در ماه مبارك رمضان فراتر از آنكه تنها یك نوع غذا باشد برآمیخته از اهتمام پیشینیان به سلامت تن و سازگاری آن با روزه داری بوده است، همچنانكه علم امروز نیز بر ضرورت استفاده از غذاهای ساده و سالم در ماه رمضان تاكید دارد.
اصفهان این مهد كهن در كنار برخورداری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی، جورچینی شگفت آمیز از طعم ها و دست پخت های خاطره انگیز است.
بسیاری از غذاها در این استان خاص اصفهان بوده و در هیچ كجای كشور یافت نمی‌شود و حتی برخی نیز از اصفهان به دیگر استانهای كشور راه یافته است.
در این میان، طبخ طیف خاص و متنوعی از غذاهای سنتی در ماه مبارك رمضان، نشان دهنده توجه مردم به پاسداشت شایسته آیین ها به ویژه افطار و افطاری دادن است.
كاچی، شله زرد، گوشت و لوبیا، عدسی، حلیم بادمجان، شله قلمكار و انواع دیگر آش و سوپ محلی، كله جوش، ماش و قمری، خورش ماست، حلوا، نان محلی، فرنی، شیربرنج، آبگوشت، انواع دمنوش و چای، زولبیا و بامیه از غذاها و خوراك های بومی شهرها و روستاهای اصفهان در ماه مبارك رمضان است.
پخت و توزیح حلوا در شب های بیست و سوم و بیست و هفتم ماه رمضان كه به شب ختم و هفتم امام علی(ع) مشهور است از دیگر آیین های ویژه شب های قدر در این خطه است.
پخت این حلوا در كاشان مهارت ویژه ای می خواهد، در قدیم نیز افرادی كه در پخت حلوا ماهرتر بودند از چند روز قبل برای این كار دعوت می شدند. دیزی تنوری و خورش چغندر نیز از غذاهای رایج در سفره‌های سحر و افطار مردم كاشان است.
صاحب یكی از سفره خانه های سنتی اصفهان در گفت و گو با ایرنا كه خود را حاج مهدی نكویی معرفی كرد و در این خصوص اظهارداشت: با وجود آنكه سبك تغذیه مردم بسیار تغییر كرده است اما در ماه مبارك رمضان اقبال مردم به استفاده از غذاهای سنتی برای وعده افطار دو چندان می شود.
این كاسب اصفهانی افزود: غذاهایی مانند آش شله قلمكار، حلیم بادمجان، عدسی و كاچی در ماه مبارك رمضان در كنار سایر غذاهای امروزی پای ثابت سفره های افطار است.
نكویی اضافه كرد: در این ماه آشپز و سایر افرادی كه برای طبخ این غذاها مشاركت می كنند این كار را با اعتقاد خاص و با طهارت كامل انجام می دهند چرا كه معتقدند با طبخ این غذاها سعادت بزرگی برای روزه گشایی شهروندان به آنها داده شده است.
نیره سلیمی یكی از بانوان كهنسال اصفهانی در این خصوص به ایرنا گفت: طبخ غذاهای در گذشته، علاوه بر طعم دلچسب و خاصیت فراوان، بهانه ای برای دورهم جمع شدن بود به طوری كه از چند ساعت مانده به افطار خانواده ها در خانه بزرگ ترها جمع می شدند و هر یك از آنها گوشه ای از كار را بر عهده می گرفت.
وی افزود: طبخ و توزیع گسترده غذاهای سنتی در گذشته یكی از آیین های اصفهانی ها بود، همسایگان ساكن در كوچه های اطراف نیز از بركت این غذاها بهره مند می شدند، امروز نیز در برخی محله ای اصفهان این علاقه برای افطاری دادن به روزه دارها مشاهده می شود.
یك پژوهشگر غذاهای سنتی با بیان این كه بسیاری از خوراك های بومی در عین سادگی از ارزش غذایی بالا برخوردار است، افزود: غذاهای سنتی كه ماه رمضان طبخ می شود متناسب با روزه داری بوده است، همچنانكه انبوه دمنوش ها، شربت ها، چاشنی ها و تنوع بی نظیر غذاها در تاریخ اصفهان این موضوع را آشكار می سازد.
مینا شریفی پور كه درباره غذاهای بومی اصفهان تحقیق می كند، افزود: نكته مهم در طبخ این غذاها بهره گیری از طبیعت و مواد اولیه ارگانیك بوده است، علاوه بر اینكه طبخ بسیاری این غذاها مانند حلوا، كاچی و شله زرد جنبه اعتقادی و ارزشی نیز داشت.
به گفته وی تنوع غذاهای سنتی بیانگر اعتقاد پیشینیان به موضوع طبع مزاج در تغذیه بوده است و آنها به خوبی خواص و تركیبات غذا را با روزه داری و نیاز بدن در این ماه تلفیق كرده اند.
یك كارشناس كارآفرینی یكی از كاركردهای ماه رمضان را رونق و تحرك كسب و كارهای موقتی بیان كرد و افزود: به دلیل آنكه بسیاری از شهروندان فرصت كافی برای طبخ این غذاها ندارند، می توان با برنامه ریزی و نظارت و به صورت شبكه ای منظم و گسترده اقدام به راه اندازی مراكز طبخ و توزیع غذاهای سنتی كرد.
مهران قاسم پور در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای این طرح علاوه بر احیای فرهنگ كهن و بازگشت به آداب ناملموس پیشینیان در ماه مبارك رمضان، رونق گردشگری غذا را نیز به دنبال خواهد داشت چرا كه آمارها حاكی از آن است ارزش گردش ریالی غذاهای سنتی در اصفهان تا 900 میلیارد ریال هم می‌رسد.
این كارشناس كارآفرینی ادامه داد : شاید یكی از دلایلی كه ماه رمضان را ماه نشاط می دانند همین باشد كه در سایه تغییر روزمرگی ها در این ماه، می توان بسیاری از آداب و سنن فراموش شده را احیا كرد، سنت هایی مانند دید و بازدید، دستگیری از نیازمندان، مهربانی و رافت، مشاركت و همدلی و روی آوردن به سبك تغذیه سالم همه از اثرات پنهان این ماه مبارك است.
6026/9861