۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
کد خبر 83324736
۰ نفر
رؤیای نیمه‌تمام

مصوبه تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی از سال 93 تا كنون نه تنها وارد فاز عملی نشده بلكه هیچ برنامه‌ای از سوی مسئولان دانشگاهی زنجان جهت پیشبرد اهداف نرم‌افزاری اتخاذ و ارائه نشده است چرا كه بنا به گفته خودشان هیچ اطلاعی از جزئیات مصوبه ندارند.

توسعه صنعتی با همه خدماتی كه به جامعه جهانی عرضه نموده، خسارت‌های جبران ناپذیری را نیز به بشر و محیط او تحمیل كرده است. بارزترین خسارت توسعه صنعتی، تخریب محیط زیستی است كه در نتیجه استفاده از سوخت‌های فسیلی رخ داده است. بسیاری از كشورها برای رسیدن به پارامترهای توسعه پایدار و ایجاد اشتغال، تولید و درآمد برنامه‌ریزی‌های خود را در این مسیر انجام داده و با مكان‌یابی دقیق، فراهم آوردن زیرساخت‌ها و تسهیل در امور سرمایه‌گذاری اقدامی در مسیر خدمت به مردم و ارتقای سطح اقتصادی‌شان را انجام داده‌اند و یا در حال پیگیری پروژه‌هایی از این دست هستند.
بیش از 4 سال از تصمیم هیئت دولت در جریان سفر رئیس جمهور به استان مبنی بر تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی كشور می‌گذرد، بعد از سفر ریاست جمهوری و اتخاذ این تصمیم، مقرر شد با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقشه راهی به منظور اجرایی شدن این مصوبه تهیه و تدوین شود.
مهرماه 96 بود كه جمشید انصاری به عنوان استاندار وقت اعلام كرد: این مهم در همان سال نخست نهایی شدن مصوبه، محقق شد.
وی استقرار یكی از اپراتورهای تلفن همراه در استان را از جمله خواسته‌های مهم در این مسیر عنوان كرد و یادآور شد: هم اكنون این مهم، محقق شده است؛ به گونه ای كه در حال حاضر، یكی از 4 اپراتور ملی كشور در زنجان مستقر شده و سهامداران و صاحبان اصلی سهام این اپراتور نیز بومی شهر زنجان می‌باشند.
انصاری افزود: استقرار این اپراتور می‌تواند برای توسعه كال سنتر و دیتا سنتر استان و كشور، تاثیر زیادی داشته باشد و با اقدامات این چنینی، تحقق تبدیل زنجان به یكی از قطب‌های برق، الكترونیك و آی تی كشور در طی زمان اجرای برنامه ششم توسعه دور از دسترس نیست.
استاندار وقت زنجان با بیان اینكه به منظور توسعه، این صنعت در استان اتخاذ شد، تاكید كرد: امیدواریم با پیگیری مسئولان استانی، این تصمیم‌ها با جدیت دنبال شود و سرمایه‌گذاری‌های مورد نظر نیز در این حوزه به نتایج مطلوبی منجر گردد.
اینك بنا به اظهارات معاون امور عمرانی استاندار زنجان، اقدامات سخت‌افزاری، مهم‌ترین كاری است كه برای حركت در مسیر تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی صورت گرفته است. به گفته مهرداد سلطانی مراحل احداث و ایجاد و آماده‌سازی شهرك تخصصی آی.تی و الكترونیك كه در شرق زنجان به بهره‌برداری رسیده به طور كامل انجام شده و در حال حاضر شركت‌ها شروع به مستقر شدن در این منطقه كرده‌اند.
از نظر سلطانی، این اقدام سخت‌افزاری به تنهایی كافی نیست و نیاز است كه اقدامات جدی برای استقرار شركت‌های آی.تی و الكترونیك و برق در سایر نقاط در كنار هم متمركز شوند.
این در حالی است كه مسئولان فعلی دانشگاه زنجان مدعی هستند هنوز هیچ مصوبه كتبی مربوط به تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی به آنان ارائه نشده است و تا قبل از بررسی موضوع نمی‌توانند در مورد مزایا و معایب احتمالی مصوبه نظرشان را ارائه كنند.

برای دیدن مصوبه به استانداری می‌روم
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه زنجان با بیان اینكه به نظر می‌رسد این مصوبه به صورت شفاهی از سوی مسئولان اعلام شده باشد، می‌گوید: هر چه گشته‌ام صورت‌جلسه و مصوبه كتبی آن را در داخل دانشگاه نیافته‌ام، شاید بتوانم در استانداری آن را پیدا كنم!
جمال داودی در مورد مزایای استقرار صنایع پاك در قالب تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی هم اعلام می‌كند: قبل از پاسخ به سؤال شما باید لیستی از اسامی اساتید فعال و دانشگاه‌های هدف، جهت همكاری‌ها تهیه شود كه قطعاً نیازمند بررسی بیشتر است.
مدیر گروه برق دانشگاه زنجان هم تصریح می‌كند: اگر اقدامی عملی برای تحقق مصوبه تبدیل زنجان به قطب برق و الكترونیك و آی.تی صورت نگرفته حتما پروژه قابلیت اجرایی نداشته است چرا كه سرمایه‌گذار به دنبال پول و منافع شخصی بوده و برایش مقرون به صرفه نبوده كه پای كار بیاید.

شناسایی نقاط ضعف
مصطفی چرمی به توانمندی‌های استان در این عرصه اشاره می‌كند اما معتقد است مسئولان باید پیش از تبدیل آن به مصوبه نسبت به شناسایی نقاط ضعف اقدام می‌كردند.
رئیس اتحادیه صادركنندگان استان هم تحقق این مصوبه را گام مهمی از سوی زنجان برای استقرار صنایع پاك می‌داند و امیدوار است با انتقال دفاتر برق، الكترونیك و آی تی شركت‌های معتبر كشور به زنجان زمینه برای رشد، شكوفایی و توسعه اقتصادی فراهم شود.
مهدی رنگ‌رونا می‌گوید: زیرساخت‌های اجرای این مصوبه در زمان جمشید انصاری، استاندار وقت فراهم شد كه برای ادامه كار چشم امید به استاندار فعلی دوخته‌ایم.

تبدیل زنجان به قطب آی.تی نیازمند همت ملی است
مدیر فناوری و ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان هم معتقد است تا وقتی موانع برطرف نشود ظرفیت‌های استان دیده نمی‌شود، مصوبه تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی‌.تی را از پروژه‌های ملی دانسته و می‌گوید: برای تحقق این امر باید كل كشور بسیج شوند.
رسول محرمی كه بعید می‌داند این مصوبه فراتر از یك كاغذ پیشرفت داشته باشد، بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌ شركت‌های دانش‌بنیان تاكید و اعلام می‌كند: در تلاشیم با همراهی مسئولان پارك‌های علم و فناوری استان و دانشگاه زنجان در قالب امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین نسبت به ایجاد پردیس در داخل دانشگاه اقدام كنیم تا با برنامه‌ریزی كامل علمی وارد عمل شویم.
صدای زنجان در گفت‌وگو با اعضای هیئت علمی و مسئولان سابق و فعلی كه در تحقق این هدف مهم نقش كلیدی داشته و دارند تلاش كرد تا گزارشی از مزایا و معایب مصوبه تبدیل زنجان به قطب برق، الكترونیك و آی.تی كه در متمركز شدن صنایع پاك كه این روزها نیز پاك از ذهن‌ها فراموش شده را جمع‌بندی كند اما برخی از مسئولان پیشین از پاسخگویی امتناع كردند و برخی نیز به اینكه اطلاع دقیقی از مصوبه نداشتند، ترجیح دادند تا نظرهای‌شان را اعلام نكنند.

* منبع: روزنامه صدای زنجان
3088