گندمزارها؛ نوید بخش سفره پربركت كشاورزان

یاسوج - ایرنا - فصل برداشت دسترنج ماهها تلاش كشاورزان در كهگیلویه و بویراحمد فرا رسیده و با توجه به شرایط مساعد سال آبی جاری، گندمزارها نوید بخش سفره های پربركت است.

به گزارش ایرنا، با پایان یافتن اردیبهشت هرسال، برداشت گندم از مزراع گندم آغاز می شود و تا بخشی از تابستان ادامه دارد.
گندم به عنوان یكی از محصولات استراتژیك و پرمصرف در اراضی زراعی عمده كشور كشت می شود تا نیاز به این محصول را در سطح كشور تامین كند.
كهگیلویه وبویراحمد هم اكنون نیز به لطف آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خود پتانسیل و ظرفیت های زیاد و بكری برای كشت انواع محصولات كشاورزی دارد و از تنوع خوبی در تولید محصولات زراعی برخوردار است.
بیشتر اراضی زراعی استان به تولید این دانه خوراكی مهم اختصاص دارد.
این روزها مسئولان جهاد كشاورزی و اداره كل غله استان با برگزاری نشست شورای برداشت در شهرستان های هشت گانه بخصوص مناطق گرمسیری از آمادگی كامل این نهادها برای برداشت و خرید تضمینی خبر می دهند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال هر كیلوگرم گندم معمولی 17 هزار ریال و هر كیلوگرم گندم دوروم 17 هزار و 300 ریال از كشاورزان خریداری می شود.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: برداشت گندم از پانزدهم اردیبهشت در كهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.
وی توضیح داد: مراكز خرید تضمینی گندم برای جمع آوری محصول كشاورزان این استان ساماندهی شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد پیش بینی كرد كه بهار امسال تولید گندم در استان نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یابد.
تاج الدینی تصریح كرد: بارش های مطلوب سال زراعی جاری باعث افزایش تولید این محصول زراعی راهبردی می شود .
علی زهرایی كشاورز شهرستان گرمسیری كهگیلویه با اشاره به اینكه وضعیت خوب خوشه های طلایی گندم در سال جاری با هیچ سالی قابل مقایسه نیست گفت: امسال از لحاظ كمی و كیفی برداشت از مزارع گندم دوبرابر افزایش یافته است.
وی سطح زیر كشت گندم خود را هفت هكتار دانست و گفت: امسال سال فراوانی نعمت و بركت سفره است.
زهرایی اضافه كرد: نیاز است مسئولان با تدابیر لازم نسبت به خرید تضمینی دسترنج كشاورزان برنامه ریزی لازم را داشته باشند.
سجاد مرادی دیگر كشاورز شهرستان كهگیلویه گفت: باید دولت با خرید گندم كشاورزان عرصه را برای فعالیت دلالان، واسطه ها و سوء استفاده برخی افراد سودجو تنگ كند.
وی با اشاره به اینكه افزایش برداشت محصولات كشاورزی در سال زراعی زمینه را برای حضور دلالان فراهم می كند گفت: تاخیر در پرداخت وجه گندم های فروخته شده كشاورزان را تشویق به فروش محصولات خود به دلالان می كند.
محمد زرین عضو شورای زكات روستای چنگلوا در كهگیلویه كه بیش از 10 هكتار از اراضی خود را زیر كشت گندم برده است گفت: برداشت گندم نسبت به سالهای گذشته رشد سه برابری داشته است.
وی گفت: برای كوتاه كردن دست دلالان نیاز است جهاد كشاورزی و شركت غله نسبت به تعهدات خود در پرداخت بهای گندم همكاری كنند.
زرین پرداخت بهای گندم را از سوی بانك، زمانبر دانست و بیان كرد: كشاورزان آماده همكاری با مسئولان در فروش محصولات خود به شركت غله هستند.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز زمان خرید گندم از كشاورزان این استان، گفت: خرید گندم تنها از كشاورزانی صورت می گیرد كه نام آنها در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد كشاورزی ثبت شده باشد.
سید علی صادق فروزنده اضافه كرد: برای جلوگیری از فعالیت دلالان در بخش محصولات كشاورزی، سازمان جهاد كشاورزی با راه اندازی سامانه پهنه بندی سعی كرده به نوعی شناسنامه ای از میزان و نوع كشت محصولات كشاورزی را فراهم بكند.
وی ادامه داد: كشاورزان براساس اطلاعاتی كه در این سامانه وارد كرده اند از مزایا و خدمات جهاد كشاورزی در مراحل كشت و تولید محصولات كشاورزی خود برخوردار می شوند.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد گفت: 10 مركز در این استان خرید گندم مازاد بر نیاز كشاورزان را بر عهده دارد.
فروزنده با بیان اینكه تاكنون 11 هزار تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان خریداری شده، گفت: پیش‌بینی‌شده امسال 75 هزار تن گندم سیلویی در استان خریداری شود.
وی با اشاره به ایجاد چهار مركز برای خرید دانه روغنی كلزا در این استان، اظهار داشت: امسال پیش‌بینی‌شده 2 هزار و 650 تن كلزا به قیمت هر كیلوگرم سه هزار و 437 ریال خریداری شود.
وی ظرفیت سیلوی استان را 60 هزار تن اعلام كرد و گفت: امسال مشكل خاصی در زمینه فضای ذخیره سازی گندم وجود ندارد.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد گفت: مطالبات گندم كاران بر اساس میزان گندم تحویلی پس از تحویل گندم از طریق بانك كشاورزی به حساب شخصی آنها واریز می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی كهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق پیش بینی كارشناسان زراعی، امسال بیش از 120 هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
شهرام عسكری اظهار داشت: از این میزان گندم پیش بینی می شود 75 هزار تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان و 9 هزار تن گندم بذری از سوی شركت غله خریداری خواهد شد.
وی بیان كرد: 72 هزار هكتار از زمین های كشاورزی این استان زیر كشت گندم دیم و 22 هزار هكتار زیر كشت گندم آبی رفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینكه بانك عامل پرداخت بهای گندم در سال زراعی امسال بانك كشاورزی است، افزود: براساس بند 15 دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیرجهاد كشاورزی، خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های كشاورزی انجام می شود.
وی با بیان اینكه مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران كشاورزی در این سامانه برعهده سازمان جهاد كشاورزی قرار داده شده است، اضافه كرد: بی شك با انجام اقدام مذكور دست دلالان در حوزه خرید گندم قطع خواهد شد.
سطح زیركشت گندم در استان 94 هزار هكتار است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت 713 هزار نفری كهگیلویه و بویراحمد حدود 85 هزار تن اعلام شده است.
سالانه 910 هزار تن انواع محصولات كشاورزی در استان كهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
7531/6110