یك فرهنگی: راز موفقیت بهمن بیگی نظارت بر عملكرد آموزشی بود

شیراز- ایرنا- یك فرهنگی بهمن‌بیگی را عاشق باسواد شدن محرومان جامعه دانست و اظهار كرد: او مدیری بود كه 10هزار معلم داشت و دانش‌آموزانی بااستعداد داشت كه‌ آن‌ها را می‌شناخت.

به گزارش ایرنا، امرالله یوسفی شامگاه چهارشنبه در جشن پایان سال دبستانی در شهر مرودشت كه با حضور سكینه كیانی همسر محمد بهمن بیگی بنیانگذار تعلیم و تربیت عشایری برگزار شد، افزود: او هر سال دو بار به هر مدرسه سركشی می‌كرد و امتحان می‌گرفت و راز موفقیتش هم در نظارت بر عملكرد آموزشی بود.
وی ادامه داد: الگو به آموزش معنا می‌دهد. این الگوها را معلمانی می‌سازند كه خود از فلسفه تعلیم و تربیت آگاهی دارند.
این فرهنگی: در سیستم رایج آموزشی به روش تدریس انتقاداتی وارد است و تنها براساس سیستم نمره‌دهی و حفظ مطالب اداره می‌شود در حالیكه تعلیمات بهمن‌بیگی دانش‌آموز محور بود.
این فرهنگی خاطرنشان ساخت: در الگوی آموزشی بهمن‌بیگی، دانش‌آموز شجاع پرورش می یابد و راحت می‌تواند استعدادش را بروز دهد؛ بدین‌ترتیب در آینده به فردی توانمند بدل می‌شود كه برای جامعه مفید است.
یوسفی با بیان اینكه بهمن بیگی 200 قبیله را با این روش باسواد كرد، افزود: روش بهمن بیگی در كشور‌های دیگر دنیا تدریس می‌شود‌؛ اما در كشور خودمان كمتر به آن توجه شده است.
در این برنامه كه با شعرخوانی، گلستان‌خوانی، سرودخوانی، خوشنویسی و انجام آزمایش‌های علوم برگزار شد، دانش‌آموزان مهارت‌های خود را براساس الگوی تدریس زنده یاد بهمن‌بیگی بود نشان دادند.
محمد بهمن‌ بیگی بنیانگذار تعلیم و تربیت عشایری در ایران از چهره های ماندگار در تاریخ معاصر است كه سنگ بنای خدمات بزرگی توسط تربیت شدگان و دانش آموزان عشایر را نهاد.
نده یاد محمد بهمن بیگی در سال 1298 در ایل قشقایی از تیره بهمن بیگلو بهنگام كوچ در فیروزآباد به دنیا آمد و از هشت سالگی شروع به تحصیل كرد. دوسال بعد خانواده اش به تهران تبعید شدند و در آنجا نیز تحصیلات خود را به سختی ادامه داد .
وی سپس از تهران، به شیراز برگشت و دیپلم دبیرستان را از مدرسه ادبی سلطانی در شیراز دریافت كرد و وارد دانشگاه حقوق دانشگاه تهران وارد شد و دورهٔ كارشناسی حقوق را در سال 1321 به پایان رساند.
بهمن بیگی طرح احداث مدارس عشایری در فارس را راه اندازی كرد. وی در دوران فعالیت خود 500 هزار نفر از عشایر فارس را باسواد و دبیرستان عشایری و دانشسرای عشایری را در شیراز تاسیس كرد.
وی یازدهم اردبیبهشت ماه 1389 در شیراز در سن 91 سالگی درگذشت.
شهرستان مرودشت در 45 كیلومتری شمال شیراز واقع است.
7375/ 2027