استاندار فارس: دانشگاه ها نقش موثري در تبيين ديپلماسي عمومي كشور دارند

شيراز- ايرنا- استاندار فارس با اشاره به نقش دانشگاه ها در تبيين ديپلماسي عمومي و علمي گفت: ايجاد امنيت منطقه اي و بين المللي علاوه بر قدرت نظامي نيازمند اثرگذاري بر افكار عمومي در ساير كشورها است.

پايگاه اطلاع رساني استانداري فارس در گزارش پنجشنبه خود به نقل از عنايت الله رحيمي در جلسه هم انديشي با رؤسا و اعضاي هيأت نظارت دانشگاه‌هاي استان در شيراز افزود: دانشگاه با تبادل دانشجو، تبادل افكار و آرا از طريق برگزاري سمينارهاي مشترك و ساير اقدامات در اين حوزه مي‌ تواند افكار عمومي ملت‌ها به ويژه در كشورهايي كه نظام حاكم بر آنها با جمهوري اسلامي در تقابل هستند را تحت تأثير قرار دهد.
وي با اشاره به شرايط كنوني كشور و ايجاد تهديدها و تحريم‌ها عليه نظام جمهوري اسلامي افزود: دانشگاه نيز در كنار ساير نهادها، دستگاه‌ها و مسئولان، رسالت و وظايفي در جهت گذر از اين شرايط بر عهده دارد.
او ادامه داد: قطعاً دانشگاه نقش اثرگذاري در دور زدن تحريم‌ها، توليد مواد اوليه و كاهش وابستگي به خارج، تقويت مقاومت جامعه، ايجاد آرامش در فضاي اجتماعي و اقناع افكار عمومي با ارائه پاسخ‌هاي صحيح دارد.
رحيمي اظهار داشت: تحقق اين رسالت در گرو تدوين برنامه مناسب و عمل كردن به آن برنامه در يك چارچوب مشخص است.
استاندار فارس، با اشاره به اينكه دانشگاه بايد مباحث را به سمت استدلال و منطق پيش ببرد گفت: دانشجو نيازمند كسب تجربه و آزمون و خطا است و به دست آوردن اين تجارب در دانشگاه‌ها كمترين آسيب را براي دانشجو و جامعه به دنبال دارد.
رحيمي، انتخابات را بهار فعاليت‌هاي سياسي دانست و گفت: انجام فعاليت‌هاي سياسي در نفس خود ارزشمند است چرا كه افراد در آن به منافع جمعي و بهبود شرايط عمومي توجه مي‌كنند.
وي گفت: دانشگاه نيز بايد در چارچوب قانون زمينه اين فعاليت‌ها را فراهم كند.
استاندار فارس اضافه كرد: آنچه در دانشگاه‌ها به بحث و تبادل نظر گذاشته مي‌شود در نهايت بايد به تقارب و نزديكي آرا و افزايش همدلي منتهي شود.
رحيمي، با اشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب مبني بر تقويت كرسي‌هاي آزاد انديشي در دانشگاه‌ها افزود: بايد بپذيريم انتقاد و مخالفت با هر عقيده و نظر به تكميل آن كمك خواهد كرد.
او افزود: امسال سال گذر از شرايط دشوار است و در چنين شرايطي همدلي، همراهي و هم افزايي لازمه توفيق در عبور از اين شرايط است و همه مسئولان دانشگاه‌ها تحقق اين مهم را در دستور كار قرار دهند.
6122 /1876