افطاري مساجدچابهار، پهن شدن سفره هاي خالي از ريا

چابهار- ايرنا- افطاري دادن قشرهاي مختلف مردم در مساجد تشيع و تسنن چابهار در كنار ديگر كارهاي خير از آداب و سنن پسنديده اي است كه در اين شهرستان رواج دارد و هر روز شاهد پهن شدن سفره هاي خالي از ريا و پر از بركت هستيم.

به گزارش ايرنا، ماه مبارك رمضان در مناطق مختلف جنوب سيستان وبلوچستان با آداب و رسوم خاصي همراه است كه از جمله آنها تهيه افطاري نيازمندان، جمع آوري صدقه و زكات است.
افطاري دادن در بين ايرانيان و به ويژه اهالي تشيع و تسنن سيستان وبلوچستان از سنت هاي حسنه و ديرينه اي است كه هر سال در ماه مبارك رمضان تكرار مي شود.
يك ساعت مانده به اذان مغرب از هر خانه اي هر كس به اندازه وسع و توان و سخاوتش وسايل سفره هاي افطاري را كه در مساجد پهن است فراهم مي كند تا رهگذران، نمازگزاران و قشرهاي مختلف از آن تناول كنند.
مردم مومن و خداجوي اين ديار كهن با اين كار خير نشان مي دهند كه در ماه مبارك رمضان دل هاي مومنان بيش از گذشته به هم نزديك مي شود و هر كس مي خواهد در ماه رحمت و مغفرت گناهان يك ساله اش بخشيده شود.

**افطاري نمازگزاران در 12 مسجد
جانشين اداره تبليغات اسلامي چابهار در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: طرح افطاري ساده در مساجد با همكاري روحانيون مستقر در 12 مسجد و حسينيه اين شهرستان با همكاري مردم تهيه و توزيع مي شود.
غلامرضا آرامش هدف از برپايي برنامه هاي جمعي همچون گستراندن سفره هاي افطاري را در ايجاد محبت و نزديكي مردم موثر خواند و افزود: هرچه به سمت سادگي برويم اين صميميت بيشتر احساس مي شود.
وي گفت: سفره هاي افطاري كه به نيت خداوند پهن مي شود با عظمت ترين سفره هاست حتي اگر ساده ترين امكانات در آن قرار گيرد.
وي ادامه تصريح كرد: طرح افطاري ساده مي‌تواند زمينه ‌ساز ايجاد فرهنگ دستگيري از نيازمند و كمك به مستندان در سطح جامعه باشد.

** افطاري دادن از اجر و ثواب اخروي برخوردار است
امام جمعه موقت اهل سنت چابهار نيز اظهار داشت: افطاري دادن از اجر و ثواب اخروي برخوردار و در تمام مساجد شهر و روستاهاي اين شهرستان مرسوم است و هر كس به اندازه توان و درآمد خود افطاري به مسجد محل ارسال مي كند.
مولوي عبدالواحد بزرگزاده افزود: ماه رمضان فرصتي براي توبه، استغفار، تلاوت قرآن، تامين افطاري وسحري نيازمندان، صدقه، زكات و بهره بردن از فيوضات است.

**20 ركعت نماز تراويح در مساجد اهل سنت چابهار
مولوي بزرگزاده گفت: علاوه بر افطاري دادن برگزاري نمازهاي تراويح نيز از ديگر بركات ماه مبارك رمضان است كه هر شب در مساجد با حضور قشرهاي مختلف مردم برگزار مي شود.
وي بيان كرد: نمازگزاران در طول ماه مبارك رمضان با شركت در اين عبادت و ايستادن در پشت حافظان، قرآن را ختم مي كنند.

**توصيه هاي امام جمعه اهل سنت چابهار دربهره گيري بهترماه رمضان
امام جمعه اهل سنت چابهار به مناسبت ايام مبارك رمضان براي بهره گيري بهتر از بركات اين ماه توصيه هايي كرد.
مولوي عبدالرحمن ملازهي ايام مبارك رمضان را به تمام مسلمانان متدين و مومن تبريك گفت و از خداوند متعال قبولي طاعات و بندگي همگان را درخواست كرد.
وي گفت: ايام مبارك رمضان خاص و نزد پروردگار از جايگاه مهمي برخوردار است، لذا يادآوري نكاتي در اين مورد ضروري است كه از آن جمله در تمام اعمال نيت خالص براي رضاي الهي باشد، انگيزه راسخ و جدي بر ترك گناه و انجام عبادات در خويشتن پيدا شود، از اعمال بيهوده كه منجر به هدر رفتن وقت و غفلت ذكر الهي شود بايد پرهيز گردد، هرچند كه آن عمل مباح و جايز باشد،
رمضان فرصتي مهم است، اين فرصت از دست رود حسرت آن تا ابد مي‌ماند، لذا تمام لحظات آن ارزشمند شمرده شوند، از مشغول بودن به فضاي مجازي و ديگر ابزارهاي «كشنده وقت» پرهيز شود.
امام جمعه اهل سنت چابهار تصريح كرد: از پرخوري و شكم پروري اجتناب شود، اين بزرگ‌ترين موردي است كه شهوت انسان را شعله‌ور مي‌كند و تنبلي را در عبادات بوجود مي‌آورد، تلاوت قرآن، ذكرالله و حلقه‌هاي ديني را بر خود لازم بدانيم، جوانان سعي كنند از بازهاي بيهوده پرهيز كرده و مواظب باشند ارزش اين روزها را با سرگرمي از دست ندهند، حضور در مساجد را بر خود لازم بدانيم، صدقه و غذا دادن مساكين و فقرا را جدي بگيريم، چون يكي از فلسفه‌هاي روزه يادآوري به احوال فقراست، صدقه را از همسايه‌هاي فقير خود شروع كنيم.
اگر توان اعتكاف در تمام ايام رمضان را نداريم، اعتكاف عشر اخير را جزو برنامه‌هاي عبادي اين ماه قرار دهيم كه ثواب بيشماري دارد، بيست ركعت نماز تراويح كه از سنت‌هاي مهم و خاص اين ماه مبارك است لازم گرفته شوند، سعي كنيم اين نمازها را پشت سر يك حافظ كل قرآن مجيد ادا كنيم، ختم كلام الله مجيد را در نمازهاي تراويح در تمام مساجد احيا و زنده نگه‌داريم، از گناهان و معصيت‌هاي يازده ماه سال توبه كنيم و با خداوند عهد كنيم كه ديگر سمت گناه و معصيت حركت نكنيم.
مولوي ملازهي توصيه كرد: اهالي خانه خود را تشويق به عبادت كرده و تماشاي تلويزيون و برنامه‌هاي بيهوده تلويزيوني و ماهواره‌اي را تعطيل كنند، در حد توان نيازهاي خانه خود را برآورده كنيم و با اهالي خانه خوش اخلاق باشيم، سيره نبوي و زندگاني صحابه و اهل‌بيت را در مقطعي از روز مطالعه و يا با خانواده و دوستان آن‌ها را مذاكره كنيم، نماز تهجد و پاس داشتن حصه‌اي از شب را لازم بگيريم، از جلسه غيبت، دروغ و بيهوده كه متاسفانه در شب‌هاي رمضان مرسوم گرديده دوري كنيم، اين شب‌ها را با ياد و عبادت الهي زنده نگه‌داريم، مسلمان رمضاني نباشيم، سعي كنيم اين برنامه‌هاي عبادي غير از رمضان نيز تداوم داشته باشد.
3043 **6081