كاپیتان تیم ملی: لیگ پویایی برای توسعه والیبال زنان نداریم

تهران- ایرنا- كاپیتان تیم ملی والیبال زنان افتخارآفرینی در عرصه های برون مرزی را در گرو پویایی لیگ والیبال دانست و گفت: وقتی پایه های تیم ملی را تقویت نمی كنیم، نباید انتظار خاصی داشته باشیم.

تیم ملی والیبال زنان مسیر طولانی را برای ارتقا جایگاه خود در آسیا پیش رو دارد. این تیم هر چند در سال 2018 و در رقابت های جام كنفدراسیون آسیا به جایگاه هشتم دست یافت اما برای كسب عنوان بهتر از هشتمی در مسابقات قهرمانی آسیا كه مرداد ماه در كشور كره جنوبی برگزار می شود، باید تلاش بیشتری داشته باشد.
گرچه حضور بازیكنان برجسته ای چون «مائده برهانی» و چند لژیونر دیگر در میان اعضای این تیم می تواند در كسب موفقیت آنها در عرصه های برون مرزی موثر باشد اما اعضای تیم ملی والیبال زنان باید گام های مهمی را تا دستیابی به مقام های بالاتر در آسیا بردارند.
مشكلات دیگری كه می تواند تیم ملی را با چالش هایی روبرو سازد، نبود پویایی در لیگ والیبال زنان و نیز حامیان مالی برای حضور در رقابت های بین المللی است. موضوعی كه بر سطح كیفی لیگ تاثیر گذاشته و بدنبال آن می تواند بر روند بازی های والیبالیست ها در تیم ملی نیز اثرگذار باشد.
مساله ای كه «مائده برهانی» كاپیتان تیم ملی والیبال زنان به آن اشاره كرد و همچنین نبود اداره شدن فدراسیون با سرپرستی و تاخیر در برگزاری انتخابات فدراسیون را یكی از مهم ترین مشكلاتی دانست كه می تواند بر روند برنامه ریزی ها تاثیر منفی بگذارد.
ملی پوشان امسال نیز باید در مسابقات قهرمانی والیبال زنان آسیا شركت كنند. این رقابت ها از 26 مرداد تا سوم شهریور ماه در كره جنوبی برگزار می شود. تیم ملی والیبال زنان ایران در گروه A با كره جنوبی و سنگاپور هم گروه است.
برهانی ملی پوش والیبال زنان ایران نیز یكی از لژیونرهایی است كه در تیم «كچورن اسپور» تركیه عملكرد بی نظیری تا به اینجا كار داشته است.
او در 9 بازی از 10 بازی لیگ امتیازآورترین بازیكن تیم شد و در پنج بازی هم توانست عنوان امتیازآورترین بازیكن میدان را كسب كند.
گفت و گوی مائده برهانی كاپیتان تیم ملی والیبال زنان را با خبرنگار ورزشی ایرنا در زیر می خوانیم:

ایرنا: فكر می كنید در مسابقات قهرمانی آسیا بتوانید مقام هشتمی را تغییر دهید؟
- در حال حاضر با چهار تیم اول آسیا بسیار فاصله داریم. این تیم ها تجربه های بیشتری را در رقابت های بین المللی دارند زیرا حدود 40 سال از مسابقات آسیایی دور بودیم. همین مورد باعث شده تیم والیبال زنان ایران به نسبت تیم های آسیایی، عقب تر بماند. گرچه از سال گذشته سیر صعودی را شروع كردیم و جدای از اینكه توانستیم در جام كنفدراسیون ها مقام هشتم را كسب كنیم اما در مجموع عملكرد ما در این رقابت ها در سال گذشته خیلی موفقیت آمیز بود و بازی خوبی را ارائه كردیم. با توجه به شریطی كه الان تیم ملی دارد اگر بتوانیم مقام هشتمی را یك پله یا بیشتر ارتقا دهیم كار بزرگی انجام شده و نشان دهنده سیر پیشرفت ما خواهد بود.

ایرنا: برای ارتقا دادن این مقام، چه نقطه ضعف هایی در تیم باید برطرف شود؟
- كادر فنی نقاط ضعف تیم را شناسایی می كند. اما تا زمانی كه لیگ پویایی نداشته باشیم، بازیكنان خارجی وارد ایران نشوند، همچنین مشاورهای فنی مرد در لیگ نباشد و استعدادیابی صورت نگیرد، نباید از تیم ملی انتظار خاصی داشته باشیم. این موارد همه پایه ساز موفقیت والیبال زنان هستند.

ایرنا: با توجه به اینكه در لیگ تركیه حضور داری فكر می كنی چقدر تفاوت بین این لیگ با لیگ های والیبال ایران وجود دارد؟
- تفاوت میان لیگ تركیه با ایران بسیار زیاد است، والیبال آنها از 12 تیم تشكیل شده و 4 تیم سهمیه اروپایی می گیرند و همان 4 تیم بهترین های اروپا و جهان می شوند، این امر نشان دهنده اوج موفقیت و فاصله آنها با والیبال ایران است. در حالی كه در لیگ والیبال ایران 5 یا 6 تیم وجود دارد، چگونه می توان پویایی را در چنین لیگی مشاهده كرد. علاوه بر آن در لیگ یك تركیه كه در آن بازی كردم و دست كمی از لیگ 2 نداشت، بازیكن های خیلی خوبی با سابقه بازی های المپیك و ركوردهای جهانی حضور داشتند. هر مسابقه تجربه و فشار خاصی داشت و از همان ابتدای لیگ نمی توان تصور كرد كه بازنده ایم یا برنده. در نهایت در طول فصل لیگی پرفشار خواهیم داشت.

ایرنا: حضور شما در لیگ تركیه تا چه میزانی در كیفیت شما در والیبال ایران موثر است؟
- تجربه ای كه ما لژیونرها در تركیه بدست آوردیم طبیعتا با تجربه هایی كه در مسابقات آسیایی یا لیگ ایران بدست آوردیم كاملا متفاوت است، حدود هفت ماه در مسابقات مختلف بودیم و فشار بازی ها و تمرینات زیاد بود و این موضوع تجربه خیلی خوبی را به ما اضافه كرد. وقتی در كنار والیبالیست های طراز اول جهانی بازی می كنی، صد درصد انگیزه ما هم افزایش می یابد. در نهایت بحث تجربی كه پیش می آید انگیزه تیم را نیز بالا می برد و عملكرد خوبی را ارائه می دهیم. این تجربه ها در تیم ملی هم به كار برده می شود و بر بهبود عملكرد ما می افزاید.

ایرنا: فدراسیون به والیبال زنان همچون والیبال مردان اهمیت می دهد؟
- در مجموع وضعیت والیبال زنان به نسبت رشته های ورزشی دیگر در بحث زنان بهتر است اما نسبت به مردان بهتر نیست. در واقع فدراسیون از ما حمایت می كند اما وقتی كه فدراسیون والیبال سرپرست دارد و هنوز حكمش تثبیت نشده، در برخی از موارد، آن توجه و حمایت برای اجرای برنامه ها وجود ندارد، زیرا هنوز ریاست این فدراسیون تعیین نشده است. در مجموع شرایط خوبی برای والیبالیست ها مهیا می شود اما این شرایط جا دارد كه بهتر شود.

ایرنا: جوانگرایی در تیم ملی تا چه میزان بر رشد و پیشرفت تیم ملی كمك می كند؟
- به هر حال جوانگرایی باید از یك زمانی شروع شود ولی نه اینكه كل تیم را جوان كنند. همیشه تجربه نشان داده تلفیق بازیكنان با تجربه و جوان باعث بهترین عملكرد می شود. بازیكنان با تجربه تری كه در اردو هستند برای كسی كه كوچكترین عضو تیم محسوب می شود یك الگو هستند و این امر سبب پیشرفت آنان نیز خواهد شد.

ایرنا: آیا در لباس های جدید تیم مشكلی ندارید و به راحتی می توانید در این لباس ها بازی كنید؟
- مشكل كه نداریم و راحت تر هم شده و آزادی حركتی بیشتری را در این لباس داریم. البته لباس تمرینی متفاوت است اما لباسی كه برای مسابقات در نظر گرفتند خیلی خوب است. این لباس از لحاظ ظاهری سبب افزایش انگیزه برای ادامه بازی و نیز از نظر آزادی و راحتی بسیار ایده آل محسوب می شود.

ایرنا: نسبت به سال قبل آیا برنامه های فدراسیون برای شما بهتر شده یا كاستی هایی در آن وجود دارد؟
- تا زمانی كه ریاست فدراسیون به صورت دائمی تثبیت نشود طبیعتا برنامه ای به صورت دراز مدت نخواهیم داشت. اولین و ساده ترین كاری كه در والیبال زنان باید انجام شود بحث لیگ است كه باید پویا شود و بخش خصوصی و حامیان مالی بتوانند برخی از ارگانها را برای حمایت از زنان این عرصه تشویق كند تا شاهد پویایی لیگ والیبال زنان باشیم.
ورزشی**9128**1067**9121