نحوه كار بازار متشكل ارزی برای فعالان اقتصادی مبهم است

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و بازرگانی ایران گفت: هنوز جزئیات بازار متشكل ارزی برای ما مشخص نیست و ابهام در آن وجود دارد.

چهار ماه از موافقت شورای پول و اعتبار با راه‌اندازی بازار متشكل ارزی می‌گذرد اما زمان آغاز به كار آن همواره به امروز و فردا افتاده است. آخرین اظهار نظر درباره زمان اجرای این بازار را رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس داشته كه از راه اندازی بازار متشكل ارزی تا پایان خردادماه خبر داده است.
از آنجا كه صادركنندگان و واردكنندگان و به طور اعم بخش خصوصی ذی‌نفع اصلی بازار متشكل ارزی به حساب می‌آیند، انتظار می‌رود آن‌ها در وهله اول از چگونگی نحوه كار و جزئیات این بازار مطلع باشند.
«فریال مستوفی» رئیس كمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران روز پنجشنبه در این زمینه به ایرنا گفت: هنوز جزئیات بازار متشكل ارزی برای ما مشخص نیست و ابهام در آن وجود دارد.
وی با بیان اینكه بازار متشكل ارزی بیشتر مربوط به ارز نقد است، ادامه داد: صرافی‌هایی كه می‌توانند حواله صادركنندگان را به اسكناس تبدیل كنند، به تبع سودی از این كار به دست می‌آورند. بعید به نظر می‌رسد این صرافی‌ها علاقه‌مند باشند ارز نقدشان را به بازار متشكل ارزی وارد كنند.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به بخشنامه جدید بانك مركزی درباره راه‌های بازگشت ارز صادراتی اظهار كرد: در زمان حاضر سامانه نیما و سنا داریم، بازار متشكل ارزی هم به زودی راه‌اندازی می‌شود. وجود این‌ همه بازار و سامانه تنها به سردرگمی فعالان اقتصادی منجر می‌شود.
مستوفی پیشنهاد داد كه سامانه‌های دیگر در بازار متشكل تلفیق شوند تا بتوان آن را به درستی مدیریت كرد.
وی همچنین گلایه كرد: برای گرفتن چنین تصمیماتی كه نتایج آن مستقیما متوجه فعالان اقتصادی است، باید با فعالان اقتصادی مشورت شود اما معمولا این اتفاق نمی افتد.
مستوفی تاكید كرد كه در تدوین آئین‌نامه اجرایی بازار متشكل ارزی باید همه زوایا در نظر گرفته شود تا افراد سودجو نتوانند در آن ورود كنند.
اقتصام**4037**9189**1883