گلریزان، تجلی ایمان، بخشندگی و مهربانی مردم طارم

زنجان- ایرنا- نخستین جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد شامگاه چهارشنبه مصادف با شانزدهمین روز از ماه مبارك رمضان در شهرستان طارم برگزار شد و حضور پرشور مهربانان و سخاوتمندان این شهرستان تجلی بخشندگی و ایمان مردم این دیار برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد بود.

به گزارش ایرنا، با توجه به برگزاری جشن های گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در 8 شهرستان استان زنجان، مردم نوع دوست و سخاوتمند شهرستان طارم برای كمك به افراد دربند كه توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته و بی گناه در پشت میله های زندان در انتظار دیدار خانواده خود هستند، در جشن گلریزان این شهرستان حضور بهم رسانده و با دست های بخشنده خود اوج مهربانی و كمك به هم نوع را به نمایش گذاشتند.

** زندانیان جرایم غیرعمد مالی، مجرم نیستند
رئیس كل دادگستری استان زنجان در اولین جشن گلریزان طارم كه با همكاری ستاد دیه استان زنجان و مردم خیر این شهرستان برگزار شد، با تاكید بر این‌كه زندانیان جرایم غیرعمد مالی جرمی را مرتكب نشده‌اند، افزود: این زندانیان صرفا بر اثر یك اتفاق و ناخواسته روانه زندان شده‌اند و توان پرداخت دیون و بدهی خود را ندارند.
حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیاركی اظهار داشت: با توجه به اینكه این زندانیان آبرومند بوده و اهل گناه نیستند، با پرداخت بدهی‌ می‌توان آزادی آنان را فراهم كرد، از این‌رو با توجه به این‌كه در ماه مهمانی خدا قرار گرفته‌ایم، آزادی زندانیانی كه بیشتر به عنوان سرپرست خانواده هستند و شاد كردن دل افراد خانواده از این طریق، اجر و پاداش زیادی نزد خداوند دارد.
رئیس شورای قضایی استان زنجان رمضان را یكی از ماه های پرفیض و بركت خدا دانست و با تقدیر از حضور خیران و مردم شهرستان طارم، گفت: یكی از عبادت ها در این ماه كمك به همنوعان است و حضور شما مردم و كمك به نیازمندان و همنوعان یك توفیق الهی است كه باید شكرگزار این فرصت و توفیق بود.
حجت الاسلام صادقی نیاركی انفاق و گذشت مالی را از ارزشهای معنوی و انسانی دانست و خاطرنشان كرد: انفاق كردن و حفظ آبرو در راه خدا برای رفع حاجت افراد نیازمند و بی گناه، آثار و بركات زیادی دارد و برای اهل خیر، احسان محسوب می شود.
رئیس كل دادگستری استان زنجان میزان پرونده های وارده به دادگستری شهرستان طارم را اندك ارزیابی كرد و افزود: این موضوع نشان دهنده آن است كه مردم طارم اهل گذشت و ایثار بوده و با بخشندگی خود مانع تشكیل پرونده های مالی غیرعمد در شهرستان می شوند.
وی از آزادی 45 زندانی جرائم غیر عمد تا پانزدهمین روز از ماه مبارك رمضان جاری خبر داد و تصریح كرد: از محل كمك های مردم در جشن های گلریزان استان زنجان تا امروز 45 زندانی آزاد شده است كه برای آزادی 145 زندانی دیگر امیدواریم با كمك‌های شما عزیزان در ماه میهمانی خداوند شاهد آزادی تمامی این زندانیان در استان باشیم.

** آموزش و آگاه سازی مردم از عوامل بازدارنده جرائم غیرعمد مالی است
فرماندار شهرستان طارم نیز كمك های مالی مردم این شهرستان در ماه ضیافت الهی را توفیق الهی برشمرد و افزود: وظیفه اصلی نهادهای دولتی اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از طریق آموزش های مربوطه در مورد مسائل حقوقی است و امیدواریم با اطلاع رسانی و آموزش به خانواده ها و پیشگیری، همه كمك كنیم تا كسی به جرم غیر عمد گرفتار زندان نشود.
وی دلیل زندانی شدن بسیاری از مردم برای جرائم غیر عمد مالی را عدم آگاهی آنان برشمرد و اظهار داشت: بسیاری از مردم بدون آگاهی به خاطر چك یا سفته و همچنین نداشتن بیمه خودرو و عدم توانایی پرداخت دیون خود گرفتار زندان شده اند.
ستار صفری آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را موجب كاهش آسیب های اجتماعی برشمرد و خاطرنشان كرد: در بسیاری از موارد زندانی شدن سرپرست خانوار بخصوص در جرائم مالی غیر عمد آسیب های زیادی به همسر و فرزندان آنان وارد كرده و حتی منجر به از هم پاشیدن خانواده می‌شود و باید از ظرفیت بالای خیران شهرستان برای بهبود شرایط زندگی خانواده‌های زندانیان، استفاده كرد.
رئیس شورای تامین شهرستان طارم عنوان كرد: بیشترین حجم پرونده های موجود در دادگستری شهرستان مربوط به مسائل خانوادگی و مشكلات اقتصادی است.
این مسئول مردم شهرستان را خیر و نوع دوست توصیف و تشریح كرد: در سال 97 توسط خیران این شهرستان از طریق نهادهای خیریه بیش از 30 میلیارد ریال انواع كمك های نقدی و غیرنقدی برای كمك به نیازمندان جمع آوری شده است.
وی همچنین از مشاركت مردمی در اجرای پروژه های عمرانی این شهرستان ابراز خرسندی كرد و افزود: همچنین مردم همیشه در صحنه طارم در سال 97 مبلغ 50 میلیارد ریال برای احداث پروژه های عمرانی در سطح شهرستان خودیاری و مشاركت داشته اند.

** 950 میلیون ریال در جشن گلریزان طارم جمع آوری شد
رئیس دادگستری شهرستان طارم گفت: به همت خیرین در اولین جشن گلریزان این شهرستان مبلغ 950 میلیون ریال كمك های نقدی جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد جمع آوری شد.
علیرضا عسگری محكومان مالی و غیرعمد شهرستان طارم را 10 نفر عنوان كرد و اظهار داشت: بیشتر محكومان مالی و غیر عمد این شهرستان مربوط به كارهای كشاورزی و بدهكاران مالی هستند و توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند كه با كمك مردم نوع دوست این شهرستان آزاد خواهند شد.
9886/6085