۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۲
کد خبر: 83324684
۰ نفر
144مجوز كارگاه صنايع دستي در اصفهان صادر شد

اصفهان-ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اصفهان گفت: اين اداره كل در سال گذشته 144مجوز راه اندازي كارگاه توليد صنايع دستي صادر كرد.

فريدون اله ياري روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: افزون بر مجوز هاي صادر شده براي ايجاد كارگاه هاي توليدي اين اداره كل در مدت ياد شده 624 فقره مجوز جهت مشاغل انفرادي براي هنرمندان صنايع دستي استان صادر كرده است.
وي با بيان اينكه يكهزار و 431 فقره كارت شناسايي صنعتگري در استان صادر و تمديد شد، تصريح كرد : صدور كارت براي متقاضي ملزم به شركت در آزمون عملي است كه در صورت قبولي در آزمون پس از تاييد كارگاه در بازديد كارشناس مربوطه كارت صادر مي‌ شود.
وي بر توسعه مشاغل كوچك و متوسط و مشاغل خانگي با هدف افزايش درآمد خانوارها تاكيد و اضافه كرد : صنايع دستي اين ظرفيت را به خوبي فراهم مي كند و يكي از راهبردهاي موثر در ايجاد اشتغال است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اصفهان با بيان اين كه بازاريابي در رونق و فروش صنايع دستي بسيار موثر است ، گفت: براي تحقق اين امر به دنبال گسترش آموزش ها هستيم.
اله ياري از چند رشته آموزشي صنايع دستي در رشته هاي گليم، سوزن دوزي، معرق، سراجي 1 و 2، پارچه بافي و بافتني هاي سنتي خبر داد و افزود: اكنون 118 بازارچه و 820 هنرمند صنايع دستي در استان فعاليت مي كنند.
وي با بيان اين كه 26 مورد نمايشگاه در سال جاري گزارش شد، بيان كرد : هنرمندان صنايع دستي اصفهان با حضور فعال در اين نمايشگاه ها به معرفي ظرفيت هاي استان پرداختند.
اله ياري با بيان اين كه عدم تبليغات و بازاريابي مهم‌ ترين دغدغه در حوزه صنايع دستي است ، اظهار داشت: كارگروه ماركتينگ و برندسازي در اين زمينه تشكيل شد و به صورت جدي پيگير اين دغدغه هستيم.
به گزارش ايرنا، از 602 رشته صنايع دستي شناسايي شده در دنيا 299 مورد مربوط به ايران و از اين تعداد 196 رشته مربوط به استان تاريخي و هنرپرور اصفهان است كه تاكنون 400 هزار نفر شاغل در اين بخش ساماندهي شدند با احتساب خانواده ‌هاي اين افراد معيشت حدود چهار ميليون نفر به صنايع‌ دستي گره خورده است.
استان اصفهان به لحاظ حجم، 60 در صد توليد صنايع دستي كشور را به خود اختصاص داده كه از جمله اين رشته ها زري دوزي و قلم كاري، ترمه و نقره كاري، تذهيب و تحرير انواع كتاب، قرآن، قطعات نگارگري و نقاشي است و در خاتم كاري، ميناكاري، منبت، قلم زني روي انواع فلزات شهرت جهاني دارد.
ايران با داشتن 10 شهر و 2 روستاي فعال در توليد صنايع دستي، رتبه نخست دنيا را دارد.
م/س 6026/