۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۷
کد خبر: 83324668
۰ نفر
جشن اشك و لبخند در رمضان

بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمندانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می كند و جشنی از اشك و لبخند را رقم می زند.

یكی از ویژگی های بارز در جامعه اسلامی كمك به نیازمندان و تلاش برای رفع مشكلات آنان است و مسلمانان هیچ گاه نسبت به مسایل همنوعان خود بی تفاوت نبوده و از هر راهی در صدد رفع گرفتاری های آنان برآمده اند.
یتیم نوازی و رفع مشكلات كودكان یتیم و بی سرپرست، كمك به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از زیباترین جلوه های انسانی در جامعه اسلامی است كه در ماه مبارك رمضان با برپایی جشن های گلریزان و همایش های اكرام ایتام به اوج خود می رسد.
زمانی كه كودكی یتیم از شوق داشتن خانواده لبخند می زند و مادری از آزادی فرزندش اشك شوق می ریزد، گویی آسمان خدا ستاره باران می شود و شور میهمانی اشك و لبخند دو چندان می گردد.
این روزها جشن اشك و لبخند در هرمزگان نیز همچون دیگر نقاط كشورمان به پا است و مردم این خطه با دل دریاییشان دست دوستی و حمایت را به سمت همنوعانشان پیش آورده اند تا ذره ای هر چند كوچك در این میهمانی زیبای رمضان سهمی داشته باشند.

**اهمیت اكرام و نیكوكاری
اكرام و نیكوكاری از چنان اهمیت والایی در جامعه برخوردار است كه در تقویم رسمی كشورمان سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) كریم اهل بیت به نام روز اكرام نامگذاری شده است تا مسلمانان با تاسی از پیشوا و مقتدای خویش كه الگویی از كرامت و بخشندگی بود در این ماه پرفضیلت برای برطرف شدن نیاز یتیمان و نیازمندان جامعه به كمك آنها بشتابند.
در همین راستا نیز هفته جاری همایش تجلیل از حامیان و خیران طرح اكرام ایتام در استان هرمزگان با حضور استاندار و جمعی از نیكوكاران و خیران در بندرعباس برگزار شد.
جشنی كه در آن هر كس سهمی هر چند كوچك داشت ، از كمك 500 میلیون ریالی یكی از مدیران بنگاه های اقتصادی هرمزگان تا كمك 20 میلیون ریالی یك كارمند ساده برای كمك به درمان كودك 9 ساله مبتلا به سرطان كه خانواده اش از پس هزینه های بالای درمانش برنمی آیند و چشم امید اول به خدا و بعد به بندگان نیكوكارش دارند.
كودكی كه كودكی نداشته و سهمش فقط درد و رنج بوده، درد و رنجی كه شاید كمك های خیران ذره ای هر چند كوچك از آن را بكاهد.
و اما شهید مدافع حرم هرمزگان، شهید خلیل تختی نژاد كه 19 رمضان سال گذشته به مقام رفیع شهادت رسید؛او هم در این جشن معنوی سهمی داشت.
شهید تختی نژاد كه تا زنده بود، برای دین و كشورش جنگید و زمانی هم كه پركشید به سوی خالق مهربانش، باز هم خیر و خوبی را به جای گذاشت.
شهید تختی ‌نژاد در زمان حیاتش وصیت كرده بود كه 20 درصد از بیمه عمرش وقف ساخت خانه برای نیازمندان شود كه هم اكنون این عمل خیرخواهانه در حال انجام است.

**بیش از 30 هزار حامی از ایتام هرمزگان حمایت می كنند
مدیركل كمیته امداد امام خمینی (ره) هرمزگان گفت: بیش از 30 هزار حامی از داخل و خارج كشور حمایت ایتام زیر 18 سال زیر پوشش این نهاد در استان را برعهده دارند.
علی الهیاری در گفت و گو با ایرنا افزود: 22هزار و 94 حامی از سایر استان‌ های كشور، 8 هزار و 645 حامی بومی استان و 20 حامی نیز از خارج كشور است.
وی بیان داشت: هم اكنون 8 هزار و 532 یتیم و 4 هزار و 193 فرزند نیازمند در قالب طرح محسنین زیرپوشش كمیته امداد هرمزگان قرار دارند.
این مسوول اظهار داشت: سال گذشته حامیان و خیران در قالب طرح اكرام ایتام و محسنین در مجموع 219 میلیارد و 510 میلیون ریال به ایتام و فرزندان محسنین زیرپوشش كمیته امداد هرمزگان كمك كردند.
الهیاری با اشاره به افزایش 50 درصدی كمك خیران در سال 97 نسبت به سال 96 گفت: 155 میلیارد و 270 میلیون ریال كمك خیران به ‌صورت نقدی و 63 میلیارد و 880 میلیون ریال غیر نقدی (كالایی) بوده است.
وی ادامه داد: حامیان ایتام و محسنین علاوه بر پرداخت كمك‌ معیشت ماهیانه به فرزندان معنوی خود، در زمینه ساخت و بهسازی مسكن، خرید لوازم‌ خانگی، كمك‌ هزینه تحصیلی، خدمات درمانی و دیگر نیازهای این خانوار‌ها نیز مشاركت دارند.
الهیاری گفت: نیكوكاران برای ثبت‌ نام در طرح اكرام ایتام و محسنین می توانند با ارسال عدد 1 به سامانه پیامكی 3000333376 آمادگی خود را برای مشاركت و كمك به این قشر اعلام كنند.

**روحیه خوبی برای كمك به نیازمندان در كشور وجود دارد
استاندار هرمزگان گفت: به بركت وجود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم نیكوكار ، روحیه عمومی خوبی در راستای كمك به نیازمندان در كشور ما وجود دارد و با تقویت این روحیه جامعه ما در مسیر تعالی بیشتر قرار می گیرد
فریدون همتی شامگاه سه شنبه در همایش تجلیل از حامیان و خیرین طرح اكرام ایتام در استان هرمزگان با تبریك سالروز ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام، اظهار داشت: خیران و افراد نیكوكار با روحیه انسان دوستی خود، شادی ها را در میان بندگان خداوند متعال تقسیم می‌ كنند.
وی افزود: تحت پوشش قرار دادن و حمایت از ایتام كار بزرگی است كه از سوی انسان های بزرگی كه در میان ما زندگی می‌كنند، انجام می‌شود.
استاندار هرمزگان بیان داشت: با وجود چنین انسان های نیكوكار، بخشنده و مهربانی در جامعه، همه ما احساس آرامش می كنیم.
همتی تصریح كرد: یكی از ویژگی‌های خوب مردم ایران به دلیل داشتن اعتقادات و باورهای اسلامی و همچنین روحیه ایرانی، مشاركت گسترده در امور خیر و نیكوكاری است.

**15 جشن برای آزادی 83 زندانی دیه و جرایم غیرعمد هرمزگان
ماه مبارك و پربركت رمضان فرصتی ارزشمند برای انجام كارهای خیر از جمله كمك به آزادی زندانیان است.
افرادی كه به دلیل جرایم غیر عمد در زندان گرفتار شده و توان پرداخت بدهی خود را ندارند چشم امید به نیكوكاران دارند تا با كمك آنان به كانون خانوده خود بازگردند.
برگزاری سالانه جشن های گلریزان در شهرستان ها بارقه امیدی را برای بازگشت به زندگی این نوع خانواده ها ایجاد كرده است كه استقبال مردم و خیران می تواند زخم مصیبت های آنها را التیام بخشد.
كمك به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اقدام ارزشمندی در جامعه اسلامی است كه باید با اطلاع رسانی و فرهنگسازی هر چه بیشتر ، این حركت ارزشی و انسانی در جامعه گسترش یابد.
در مجموع 300 جشن گلریزان در كشور برای آزادی 8642 زندانی دیه و جرائم غیر عمد در ماه مبارك رمضان در حال برگزاری است كه سهم هرمزگان 15 جشن برای آزادی 83 زندانی می باشد.
مدیر عامل ستاد دیه هرمزگان در همایش جشن گلریزان در بندرعباس گفت: یكی از دستاوردهای انقلاب اسلامی تاسیس ستاد دیه كشور به دست شهید لاجوردی در سال 1369 بوده است.
احمد مرادی نژاد افزود: ستاد دیه در هرمزگان نیز از سال 1381 شروع به كار كرد كه در این مدت با كمك خیران و گذشت شاكیان موفق به آزادی 2 هزار و 886 زندانی با بدهی 217 میلیارد ریال از زندان های استان شده است.
وی بیان داشت: سال گذشته 235 زندانی با بدهی 61 میلیارد و 500 میلیون ریال از زندان های هرمزگان آزاد شدند.
مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان اظهارداشت: در حال حاضر نیز 83 زندانی (62 نفر به علت مالی، 18 نفر مهریه و نفقه و سه نفر دیه) با بدهی 15 میلیارد و 100 میلیون ریال در زندان های استان بسر می برند.
مرادی نژاد ادامه داد: با توجه به این كه بیشترین زندانیان مربوط به مهریه و نفقه است لذا طبق دستور قوه قضاییه آزادی این افراد در اولویت قرار گرفته كه از 70 تا 80 زندانی مهریه در هرمزگان هم اكنون به 18 نفر كاهش یافته است.
وی گفت: 15 جشن گلریزان در ماه مبارك رمضان برای آزادی این زندانیان در حال برگزاری است كه هم اكنون هشت جشن آن برگزار شده و امیدواریم با كمك خیران و مسوولان زمینه آزادی این افراد مهیا شود.
مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان ابراز داشت: زندان برای افراد مجرم، خطاكار و مخل امنیت جامعه است نه آنهایی كه ناخواسته براساس مهریه و نفقه، تصادف و بدهی های مالی به زندان افتاده اند.
هجدهمین همایش جشن گلریزان ویژه آزاد سازی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد در استان هرمزگان شامگاه دوشنبه همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) و روز اكرام در بندرعباس برگزار شد.
در این جشن گلریزان قشرهای مختلف مردمی، خیران و جمعی از مسوولان دورهم جمع شدند تا در ماه میهمانی خدا با جمع آوری ریز و درشت كمك های خود، امیدی باشند برای ناامیدان و لبخندی را هدیه به لب های خانواده های مددجویان كنند.
7198/6048