چین: ممنوعیت های آمریكا علیه هواوی را تلافی می كنیم

پكن- ایرنا- چین تاكید كرد ممنوعیت های آمریكا علیه هواوی یكی از بزرگترین شركت های مخابراتی و اینترنتی این كشور و جهان را بر نمی تابد و آن را تلافی خواهد كرد.

روزنامه گلوبال تایمز روز پنجشنبه نوشت، فرستاده چین در اتحادیه اروپا خاطر نشان كرد اینطور نیست كه دست روی دست بگذاریم تا آمریكا هر كاری می خواهد علیه شركت های چینی انجام دهد ما از حقوق مشروع شركت های خود حفاظت خواهیم كرد.
جانگ مینگ به آمریكا هشدار داد بیش از این در مسیر اشتباهی كه در پیش گرفته است، جلو نرود این روند جز تباهی مناسبات دو كشور نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.
سفیر چین در اتحادیه اروپا افزود دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا فنآوری های هواوی را در فهرست سیاه قرار داده است ما چنین اقدامی را تلافی خواهیم كرد.
وی این حركت را از سوی رییس جمهوری آمریكا یك اشتباه بزرگ توصیف كرد و گفت كه چنین اقدامی لازمه اش یك پاسخ درخور است باج خواهی جواب نمی دهد.
او تاكید كرد وقتی قرار باشد منافع و حقوق شركت های چینی به مخاطره بیفتد آن زمان چین وارد عمل خواهد شد و اجازه چنین كاری نخواهد داد.
آمریكا بر این باور است كه هواوی پیشرو برنامه های جاسوسی برای دولت چین است و از این پس این شركت اجازه همكاری با شركت های آمریكایی را نخواهد داشت.
اما سفیر چین در اروپا تصریح كرد كه این اقدام آمریكا سوء استفاده از ساختارهای دولتی برای مجازات شركت های خارجی است و كاملا انگیزه های سیاسی دارد آنها می خواهند با تدابیر و ابزارهای دولتی هواوی را زمین گیر كنند.
جانگ همچنین از سیاست های تجاری یكجانبه و تعرفه های آمریكا انتقاد كرد و گفت كه چین با اروپا و دیگر كشورهای جهان برای پیشبرد نظام چند جانبه جهانی تجاری همكاری نزدیكی خواهد كرد.
سفیر چین در ارپچا گفت كه در این شرایط چینی ها به وحدت و مقاومت بیشتری نیاز دارند ما دارای یك تمدن 5 هزار ساله هستیم و می توانیم 5 هزار سال دیگر هم آن را صاحب باشیم.
آساق**231**1904**