اثربخشی مصوبه های جلسات اقتصاد مقاومتی محور كار استان هاست

یزد - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت كشور گفت: هدف گذاری در جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی و اثربخشی مصوبات آن و كمك به واحدهای تولیدی دارای مشكل، محور فعالیت های این جلسات در استانهاست .

به گزارش ایرنا،بابك دین پرست چهارشنبه شب در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی یزد اظهار داشت: ایجاد كمیته پایش ستاد در یزد ابتكار خوبی است كه از حیث تعداد مصوبه رتبه هفتم، از نظر جلسات رتبه هشتم و از نظر اجرای مصوبه ها رتبه نهم را در میان 31 استان دارد.
وی با اشاره به روند برگزاری جلسات و 208 مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی یزد یادآور شد: مهمتر از جلسات و مصوبات، اثربخشی آن است كه به چند واحد تولیدی كمك و یا از تعطیلی چند واحد جلوگیری شد، لازمه این كار هدف گذاری جلسات و مصوبات است.
معاون وزارت كشور تأكید كرد: كمیته پایش یادشده باید در بحث اثربخشی مصوبه و جلسات به تعداد شغل ایجاد شده یا تخلف برخورد شده ناشی از مصوبه جلسه به طور جدی وارد شود و نتایج مورد ارزیابی قرار گیرد.
دین پرست با اشاره به ظرفیت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تاكید كرد: این شورا از معتبرترین نهادها و كمیته ها در استان هاست و مصوبات آن لازم الاجراست به همین دلیل بسته پیشنهادی در باره مشكلات بخش تولید و صنعت در شورای استان تهیه و برای تصویب به شورای ملی ارسال تا بعد از تصویب به هیأت دولت ارسال شود.
وی خاطرنشان كرد: وظیفه شورا شناسایی قوانین مزاحم و بهبود كسب و كار است و باید برای تقنین و پرهیز از رشد قوانین موازی و متعدد تلاش كرد چون ریشه بسیاری از تخلفات همین قوانین است.
وی درباره وضعیت بانك ها و اقدامات انجام شده برای صنعت اظهار كرد: طی چند سال گذشته مقرر شد هر تخلفی از سوی مدیران بانك ها رخ دهد به بانك مركزی گزارش شود، این اتفاق بازخورد خوبی داشت اما مدتی است این ظرفیت مورد غفلت واقع شده ولی می توان با كمك دستگاه های مرتبط این بخش را دوباره فعال كرد.
دین پرست در ادامه با بیان اینكه در شرایط جنگ اقتصادی برای حمایت از تولید و اقتصاد كشور ، بانك خصوصی و دولتی نداریم ، تأكید كرد: در این شرایط همه زیر پرچم جمهوری اسلامی باید برای موفقیت كشور كمك كنند و از سوی دیگر گزارش از وضعیت همكاری بانك های خصوصی در اجرای طرح های مختلف و دستورالعمل های دولت در حال تهیه است تا تصمیمات لازم گرفته شود.
معاون وزارت كشور یكی از طرح ها را تسهیل و رفع موانع تولید عنوان كرد و ادامه داد: در این بخش 30 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته بود كه سال گذشته 37 هزار واحد تولیدی موفق به جذب 25 هزار میلیارد تومان این تسهیلات از محل طرح های مختلف شد .
دین پرست یادآور شد: یزد رتبه خوبی در این زمینه دارد اما در نرخ بیكاری نسبت به سال گذشته با رشد 1.2 مواجه است باید بررسی شود چرا در این میان ، آمار بیكاری بانوان بیشتر و ناگهان 10 درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به تفاهم وزارت كشور با اتاق های بازرگانی ، تعاون ، اصناف و خانه صنعت و 2 وزارتخانه برای رونق تولید و توسعه و پیشرفت در بخش های تولیدی اظهار كرد: این كار برای نخستین بار انجام شده است.
دین پرست همچنین با اشاره به ابلاغ محور اولویت های اقتصادی بر اساس بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری و تصمیمات دولت تصریح كرد: چهار محور با 20 عنوان در این خصوص ابلاغ شد باید مورد توجه جدی باشد ضمن آنكه وظایفی برای فرمانداران مصوب شد كه بر این اساس ارزیابی می شود.
معاون وزارت كشور با اشاره به پروژه های نیمه تمام هم گفت: باید دستگاه های نظارتی در دولت و دستگاه های قضایی همچون سازمان بازرسی سه بحث مقاومت دستگاه های دولتی، ممانعت دستگاه های نظارتی و یا مخالفت هر بخشی را در واگذاری پروژه ها به صورت جدی بررسی كنند.
دین پرست درباره تفویض اختیار به استانها هم اظهار داشت : پیشتر 173 اختیار وزارتخانه ها تفویض شد و در جلسات استانداران با چهار وزیر نیز مواردی استخراج شد كه در حال پیگیری آنها هستیم.
وی با اشاره به اختصاص 65 هزار میلیارد تومان برای اشتغال یك میلیون نفر در سال جاری ، بر لزوم تلاش یزد برای دریافت سهمیه خود برای اشتغال 26 هزار نفر در این طرحها تأكید كرد.
معاون وزیر كشور با بیان اینكه باید موارد اصولی، منطقی و قابل اجرای مطرح شده در جلسه امشب به نتیجه برسد، اظهار كرد: باید در این خصوص تیمی مشخص شود تا مشكلات را بازنگری كند و با ادبیات ساختاری و عملیاتی و بر مبنای پیشنهادهای مبتنی بر راهكارهای قانونی ارائه شود.
دین پرست افزود: در این خصوص اندیشكده صنعت ، فناوری و اقتصاد(صفا) یزد می تواند موضوعات و چالش ها را بررسی و خروجی نهایی را با همكاری بخش خصوصی و دستگاه های مربوطه فارغ از نگاه بخشی و سازمانی به نتیجه برسانند ضمن آنكه در این بخش مدیران دستگاه ها موظف به تدوین این پیشنهادات در قالب ادبیات قانونی و پیگیری آن از تهران هستند.
وی با اشاره به اینكه یزد در بسیاری از شاخص ها و تولیدات رتبه های اول كشور را دارد، تصریح كرد: نباید در حوزه اشتغال وضعیت چنین باشد و اگر واقعا به دلیل مهاجرت است باید برای این موضوع از سوی اندیشكده صفا و همراهی مسئولان چاره اندیشی شود لذا تاكید می شود روند رشد بیكاری نظارت و كنترل شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر كشور پیش از این جلسه به همراه محمدعلی طالبی استاندار یزد با حضور در منطقه ویژه اقتصادی از كارخانه های لنا و پارس اروند یزد بازدید كرد و در جریان تولید و پروژه‌های این كارخانه ها قرار گرفت.
«كارخانه لنا » به تولید، نصب و راه اندازی انواع با‌سداكت های روشنایی (‌LT)، تولید تابلو های برق و سكسیونرهای هوایی ‌‌‌‌‌SF6 می‌پردازد و كارخانه « پارس » به عنوان یكی از بزرگترین كارخانه های تولید كننده ‌Ups در حوزه تولید منابع تغذیه بدون وقفه Ups و باتری شارژرها فعال است.
1968/ 2047/