۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۰
کد خبر: 83324658
۰ نفر
چشم انتظاری برای تكمیل موزه دفاع مقدس سمنان

سمنان- ایرنا- مستندسازی با بهره گیری از حقایق تاریخی و ارزشی دوران دفاع مقدس در استان سمنان در قالب طرح فاخر «موزه دفاع مقدس» یادگار سفر رهبر معظم انقلاب است كه گام های نهایی برای بهره برداری كامل آن پس از 12 سال نیازمند همت و سرعت بخشی است.

به گزارش ایرنا، ساخت موزه دفاع مقدس با مستندسازی و تصویرسازی از دوران هشت سال جنگ تحمیلی نقش مهمی در غنابخشیِ افكار جوانان و رفع نیاز فرهنگی جامعه دارد كه در استان سمنان با سفر پربركت رهبر انقلاب در قالب یك طرح جامع و فرهنگی مصوب شد.
شهدای دوران دفاع مقدس جهاد كردند تا راهشان ادامه یابد و یكی از وظایفی كه بر دوش جوانان انقلابی و مدیران امروزی قرار دارد انتقال این روحیه به نسل جوان است، و یكی از راهكارهای انتقال، آشنایی و تبیین راه شهدا برای نسلی كه جنگ را از نزدیك لمس نكرده ایجاد مراكز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس است.
در حالی سخن از تكمیل مركز فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس به میان آمده كه در آستانه سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر قرار داریم، حماسه ای كه رنگ و بوی معجزه داشت، خرمشهر پس از 575 روز اشغال دشمن با همت غیورمردان پس از 35 روز مقاومت، در ساعت 11 صبح روز سوم خرداد 1361 آزاد شد.
فتح خرمشهر نماد قدرت، اقتدار، عزت و شرف ایران و هر ایرانی است و این جمله را كسانی می فهمند كه در روزهای جنگ شجاعانه و دلاورانه جنگیدند و اكنون برای انتقال این هویت ایرانی و اسلامی به نسل جوان باید هزینه كرد و تدبیر اندیشید.
یكی از تدبیرهای آشناكردن جوانان امروز با آرمان های انقلاب اسلامی و تقویت روحیه مقاومت و ایستادگی در شرایطی كه دشمن به فكر ایجاد انحراف در ذهن جوانان است، ایجاد پایگاه های فرهنگی است و ساخت باغ موزه دفاع مقدس نوعی ایجاد پایگاه فرهنگی محسوب می شود.
موزه تنها محل نگهداری اشیای تاریخی نیست بلكه مستندسازی هویت یك ملت و یك نظام مقدس از نوع جمهوری اسلامی است، موزه پل ارتباطی بین جوانان دیروز و جوانان امروز است، فرصتی است تا جوانان امروز با روحیه عزت مندی، مقاومت، شجاعت، ایستادگی جوانان دیروز آشنا شود.
موزه محلی برای انتقال و مخابره هویت، اصالت و داشته های فرهنگی یك ملت است به ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران كه در عرصه های مختلف به جهانیان درس مقاومت آموخته است.
ساخت مركز فرهنگی و موزه دفاع مقدس سمنان در سفر سال 1385 رهبر معظم انقلاب به استان تصویب شد و در 1387 عملیات اجرایی آن در 120 هزار متر مربع آغاز شد.
ساخت و تكمیل باغ موزه دفاع مقدس سمنان به دلیل مشكلات اعتباری 12 سال به طول انجامیده اما اكنون به همت مدیران و مسئولان استانی و درایت دولت تدبیر و امید انتظار می رود با تامین اعتبار امسال، تكمیل و به بهره برداری برسد.
استان سمنان در دفاع مقدس بیش از سه هزار شهید و هفت و هزار و 500 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی كرده است.

**باغ موزه دفاع مقدس فرصتی برای معرفی ارزش ها
استاندار سمنان گفت: ایجاد مراكز فرهنگی و ساخت باغ موزه دفاع مقدس نقش به سزایی در معرفی و تببین ارزش های انقلاب و دفاع مقدس در بین نسل جوان دارد، چرا كه نسل جوان در زمان جنگ حضور نداشت و این تصویرسازی ها به درك و آشنایی افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران كمك می كند.
وی ادامه داد: ثبت شجاعت و تبیین حماسه ملت برای نسل جوان یكی از كارهای مهمی است كه با ساخت باغ موزه دفاع مقدس و ایجاد مراكز فرهنگی محقق می شود.
وی ابراز داشت: این مجموعه كه سرآغاز آن به بركت سفر مقام معظم رهبری بوده است، خوب پیشرفت كرده و به لحاظ اصول طراحی، معماری و اجرایی خوب پیش رفته، اما اطراف باغ موزه و حفاظت از حریم باید در دستور كار قرار بگیرد.
استاندار سمنان گفت: ساخت باغ موزه دفاع مقدس كمی با كندی ادامه دارد و با توجه به اعتبارات خوب در نظر گرفته برای تكمیل، پیش بینی می شود با تخصیص اعتبارات و تقویت منابع مالی تكمیل این مركز فرهنگی سرعت بگیرد.
آشناگر بر بازپیرایی اطراف باغ موزه دفاع مقدس تاكید و خاطرنشان كرد: باید كمك شود منظر مناسب و جاذبه در این طرح ایجاد شود.

** باغ موزه دفاع مقدس پل ارتباطی با جوانان امروز
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت باغ موزه دفاع مقدس حركت بزرگی برای معرفی و تبیین دستاوردهای انقلاب و آشنایی جوانان با دفاع مقدس است و نوعی بازگویی ارزش رشادت های شهداست.
احمد همتی ادامه داد: همراهی و همكاری بین دستگاه های اجرای موجب پیشرفت كار شده و اكنون تكمیل و بهره برداری این مركز فرهنگی نیازمند هم افزایی و همدلی بیش از پیش دستگاه های اجرایی است.
وی ادامه داد: باید بناهای فاخر مانند باغ موزه دفاع مقدس محلی برای اجرای برنامه های باشكوه برای گرامیداشت دفاع مقدس باشد.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: پنج میلیارد ریال سهمیه نمایندگان برای تكمیل باغ موزه دفاع مقدس سمنان اختصاص یافت.
به گفته وی، دفاع مقدس تبلور انقلاب است و موزه آرایی باید ملموس باشد تا بر جذابیت آن برای بازدیدكننده بیفزاید.

**تكمیل موزه دفاع مقدس سمنان نیازمند هم افزایی دستگاه های اجرایی
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سمنان گفت: پارك موزه دفاع مقدس سمنان یكی از بزرگترین و پیشرفته ترین مراكز فرهنگی دفاع مقدس كشور است كه در آستانه اتمام عملیات اجرایی قرار دارد.
سرهنگ محمدحسن سلامی ادامه داد: هم افزایی و همكاری بیش از پیش دستگاه های اجرایی نقش مهم و موثر در تسریع روند موزه آرایی و آماده سازی زمینه برای بازدید عموم از این مركز بزرگ فرهنگی دارد.
به گفته وی، اكنون پارك موزه دفاع مقدس استان سمنان در بخش عملیات عمرانی با پیشرفت حدود 90 درصد همراه است.
وی ابراز داشت: در سفر كاروان دولت تدبیر و امید به استان سمنان 60 میلیارد ریال اعتبار و از محل اعتبارات دولتی امسال 20 میلیارد ریال برای تكمیل پارك موزه دفاع مقدس در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: با شهرداری سمنان توافق هایی انجام شده تا محوطه سازی و ایجاد فضای این مركز فاخر فرهنگی را بر عهده بگیرد.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سمنان تصریح كرد: با تامین اعتبارات مصوب امسال مركز فرهنگی پارك موزه دفاع مقدس، پیش بینی می شود این مركز فرهنگی تا پایان امسال افتتاح شود.
وی یادآور شد: تاكنون حدود 240 میلیارد ریال برای ساخت پارك موزه دفاع مقدس به عنوان مركز مهم فرهنگی استان سمنان هزینه شده و برای تكمیل در سال 98 به 120 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است.
سلامی خاطر نشان كرد: سردر تاریخی و سنتی، صحن انقلاب اسلامی، یادمان شهید گمنام، ساختمان اصلی موزه، میدان جنگ و ساختمان فرهنگسرا بخشی از مجموعه فرهنگی و موزه دفاع مقدس را تشكیل می دهد.
وی ابراز داشت: اكنون این مجموعه در چهار هكتار و در مساحت 40 هزار متربع برنامه ریزی شده اما طرح كلی در وسعت 12 هكتار و 120 هزار متر مربع است و بعد از افتتاح مجموعه پارك موزه دفاع مقدس در وسعت چهار هكتاری در گام بعدی در وسعت بیشتر كار ادامه می یابد.
سلامی، موزه دفاع مقدس را سرمایه گذاری بزرگ فرهنگی دانست و افزود: پارك موزه دفاع مقدس استان از جمله سه طرح در كشور محسوب می شود كه جزو مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب است.
به گفته وی، ایجاد تصویرسازی از جنگ تحمیلی و حفظ ارزش های دفاع مقدس در این مراكز فرهنگی نقش موثر در تقویت انگیزه و مسولیت پذیری در جوانان دارد.
وی اضافه كرد: امروز كشور درگیر جنگ اقتصادی است و یاد شهدا، مقاومت و صبوری مردم را افزایش می دهد و موجب پیروزی كشور و عبور از دسیسه های دشمن می شود.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سمنان با تأكید بر ضرورت همكاری نهادهای مرتبط و جلب مشاركت خیران برای پاگرفتن كامل موزه دفاع مقدس، خاطرنشان كرد: با بهره ‌برداری كامل این مجموعه به نوعی وظیفه ما نسبت به شهدا و ایثارگران انجام می شود و پرداختن به موضوعاتی این چنین كار دلی است و تكلیف اداری نیست و اثرات آن به طور حتم در كار دیده خواهد شد.
7342/6103