حلقه ارتباطی دانشگاه و معدن ابزاری مستحكم در برابر تحریم

تهران ایرنا- همزمان با هفته معدن موضوع شكست تحریم های ظالمانه دشمن به عنوان مهمترین محور مورد بحث محافل دانشجویی در بخش معدن و اهل حرفه است، بگونه ای كه از حلقه ارتباطی دانشگاه ومعدن به عنوان ابزاری مستحكم در مقابل این دسیسه دشمنان یاد می شود.

انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیركبیر با همكاری سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) ، دانشكده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یاد شده و برخی شركتهای فعال معدنی همایش علمی مهندسی معدن را ساعاتی پیش از افطار چهارشنبه برپا و چالش های ارتباط دانشگاه با صنعت را مرور كردند.
خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت در این همایش گفت: امروز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) خود را نیازمند دانشگاه می داند و دانشگاه هم نیازمند صنعت است و در واقع هركدام، دیگری را تحت پوشش می گیرد در جهت نیل به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و این تداوم دارد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان ساخت: امروز و در شرایط كنونی كشور بخش معدن و صنایع معدنی ایران كمترین آسیب پذیری را در برابر تحریم های ظالمانه دشمن دارند و امروز 123 كشور مشتری تولیدات معدنی كشورمان محسوب می شوند و نرخ های بین المللی كمترین اثر را بروی معادن دارد.
به گفته وی، امروز بخش معدن و سازمان ایمیدرو دلیلی ندارد كه نیازمندیهای خود را در جای دیگر غیر از دانشگاه جستجو كند و با توجه به شرایط بین المللی، تحریم را با بهره گیری از توانمندی دانشگاه ها باید تبدیل به فرصت كنیم.
غریب پور بابیان اینكه سازمان ایمیدرو تاكنون 600 پایان نامه را در چارچوب محورهای مورد نظر پشتیبانی كرده، گفت: سال گذشته 90 پایان نامه تحت پوشش قرار گرفت و ایمیدرو محدودیتی در این ارتباط ندارد.
وی این راهم گفت كه طرح اختصاص فرصت های مطالعاتی به استادان دانشگاه ها در داخل كشور در واحدهای تحت پوشش ایمیدرو به وزارت علوم و تحقیقات ارایه شده تابدین ترتیب معدن و صنایع معدنی كشور بستر مطالعات علمی هیات علمی دانشگاه های كشور شوند.
همچنین محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در این همایش گفت: بخش معدن به عنوان مهمترین موتور محركه و پیشران اقتصاد و توسعه یافتگی به شمار می رود و كشورها می كوشند تا در این عرصه به رشد و پیشرفت دست یابند و بتوانند نقشی تاثیرگذار در جامعه بین المللی ایفا كنند.
وی تصریح كرد: جامعه ایران امروز نیازمند توسعه و اشتغال است و بخش معدن وصنایع معدنی می تواند به عنوان یك پیشران در اقتصاد كشور نقش آفرینی خود را به خوبی انجام دهد.
بهرامن اضافه كرد: رشد وتوسعه فعالیت معدنی به عنوان یك فاكتور مهم در سیاستگذاری ها باید دیده شود و تصمیم های متخذه در دولت و مجلس شورای اسلامی به شكل مكمل به پیشبرد اهداف این بخش می تواند كمك كند.
به گفته رئیس خانه معدن ایران، امروز كشور به مدیران كیفی و توسعه گرا نیاز دارد و این مدیران باید از بدنه دانشگاه وارد عرصه مدیریتی كشور شوند و چنانچه دانشجویان فارغ التحصیل در بخش معدن امروز در عرصه های اجرایی به خوبی نقش آفرینی نمی كنند، این امر به كاستی های فعالان معدنی ارتباط دارد.
براساس این گزارش، بهرام شكوری رئیس كمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق ایران هم در این همایش خاطرنشان ساخت: مقالات و پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه نتوانسته منجر به اختراعات جدید شود و برپایه آمار موجود از هر 820 مقاله در كشورمان یك مورد به اختراع انجامیده است.
وی در ارتباط با نقش بازدهی كه فعالیت صنایع معدنی در ایران دارد گفت: امروز در صنعت فلز روی راندمان كشور به میزان 85 درصد است، درحالی كه متوسط آن در دنیا 96 درصد ثبت شده است و چنانچه دانشگاه در فعالیت های تحقیقی و پژوهشی خود یك درصد بازدهی این بخش را ارتقا بخشد، حداقل 10 میلیون دلار سود ایجاد كرده كه تحقق این امر، سهمی هم برای دانشگاه به ارمغان خواهد آورد.
شكوری یاداور شد: بررسی شمار دانشگاه های كشور گویای آمار كمی بیش از كشورهای هند و چین است، اما از نظر كیفی باید تلاش جدی صورت گیرد تا به جایگاه مناسبی دست یابیم.
داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز دیگر سخنران این همایش هم گفت: بخش معدن وصنایع معدنی این ظرفیت را دارد كه بخشی از حجم نقدینگی جامعه كه بیش از 1800 هزار میلیارد تومان بیان شده، جذب كند و توسعه تحقیق و پژوهش در عرصه دانشگاه زمینه رشد این بخش را فراهم می سازد.
وی ضمن انتقاد از سطح آموزش در دانشگاه ها به ویژه برای دانشجویان معدن اظهار داشت: پیشینه این امر گویای آن است كه در گذشته كارهای عملی در دانشكده های معدن مورد توجه جدی بود، اما اكنون مباحث نظری سهم عمده را به خود اختصاص داده اند كه این امر باید اصلاح شود تا نیروی جوان با تخصص و آگاهی بیشتر در بازار كار این بخش حاضر شود.
همچنین لطفعلی بخشی دبیر انجمن اقتصاد دانان كشور نیز با بیان آماری از بخش معدن و صنایع معدنی به تشریح شرایط این بخش پرداخت و گفت: برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت بالغ بر 98 درصد معادن كشور در اختیار بخش خصوصی و بقیه دولتی است، اما این داده كمی است و از نظر كیفی شرایط متفاوتی دارد و باید این مهم تغییر كند.
وی افزود: آمارهای اعلام شده گویای این است كه پارسال ارزش تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی كشور به حدود 22 میلیارد دلار رسید كه افزون بر 13 میلیارد دلار آن در داخل كشور به مصرف رسید و بقیه صادر شد.
بخشی یادآور شد: امروز فعالان معدنی كشور با مشكل مزاحمت های محلی روبرو شده اند و این مهم در روند بهره برداری از این بخش اختلال ایجاد می كند كه باید دولت از نظر قانونی این مشكل را برطرف سازد و حمایت لازم را از فعالان معدنی داشته باشد.
وی الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی یك ضرورت دانست و افزود: حضور در این سازمان زمینه ساز خروج از اقتصاد تك محصولی وابسته به نفت است و امروز اغلب همسایگان كشورمان به عضویت این سازمان درآمده اند.
گزارش خبرنگار ایرنا حاكی است، در این همایش رونمایی از تمبر اختصاصی هفته معدن، تقدیر از نوآوران عرصه معدن و پنل تخصصی با محوریت آینده معدن كاری در افق 2050 برگزار شد.
اقتصام **1559