۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۵۰
کد خبر: 83324625
۰ نفر
پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

تهران- ایرنا- شبكه خبری سی ان ان به نقل از چند منبع در كاخ سفید گزارش داد كه تندروی ها و سبك افراطی بولتون در تحمیل نظرات جنگ طبانه خود، پمپئو را نگران تجاوز وی به حوزه اختیاراتش كرده است.

سی ان ان بامداد پنجشنبه در تارنمای خود نوشت: چهار منبع آگاه گفتند كه رقابت جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا برای اعمال نفوذ در طیفی از مسائل از جمله درباره ایران، كره شمالی و ونزوئلا، تنش هایی میان این مقام های كاخ سفید ایجاد كرده است.
چند منبع مختلف به این شبكه خبری گفتند كه روش محاسبه گر بولتون چندان مورد رضایت پمپئو نبوده و باعث شده این نگرانی به وجود آید كه بولتون پای خود را از نقش مشاور امنیت ملی فراتر گذاشته و به حیطه اختیارات وزیر امور خارجه تجاوز كرده باشد.
یكی از این منابع تنش میان این دو را اینگونه توصیف كرد كه در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا اینگونه به نظر می رسد كه بولتون نقش وزیر خارجه را ایفا می كند و در برخی از مسائل بسیار حساس از جمله در توئیتر بسیار پر سروصدا ظاهر می شود.
به نوشته سی ان ان، اگرچه تنش های داخلی در موضوعات امنیت ملی امری تازه نیست، اما یك منبع كه شاهد تنش های میان بولتون و پمپئو بوده اذعان كرد كه این تنش ها در نشست های امنیت ملی كاخ سفید كاملا نمایان است.
براساس این گزارش، بولتون از زمانی كه به عنوان مشاور امنیت ملی كاخ سفید منصوب شده، سبكی متفاوت از پیشینیان خود در این سمت اتخاذ كرده است.
وی از زمان انتصاب به این سمت در حالی كه باید میان نهادهای مختلف درگیر در موضوع امنیت ملی هماهنگی ایجاد كند، تاكنون نشست های بسیار كمی با حضور مقام های مختلف برگزار كرده است.
بولتون در این مدت ترجیح داده كه فقط نشست های كوتاه و غیررسمی با شخص ترامپ و مقام های شورای امنیت ملی آمریكا برگزار كند تا از رسیدن نظرات مخالف به ترامپ جلوگیری كرده و نقش مشاور امنیت ملی را از نقش اطلاع رسانی به رئیس جمهوری به نقش تصمیم گیری ارتقا دهد.
سی ان ان همچنین در گزارش خود آورده است كه بولتون در درخواست هایی كه برای دریافت اطلاعات به سازمان مركزی اطلاعات آمریكا (سیا) ارسال می كند، نام پمپئو را حذف می كند تا در جریان این اطلاعات قرار نگیرد كه این امر ناراحتی وزیر خارجه آمریكا را در پی داشته است.
بولتون اخیرا سفری به مقر سیا در ایالت ویرجینیا برای دریافت اطلاعاتی پیرامون ایران داشته است كه به گفته سی ان ان، حضور شخصی وی در مقر سیا به دلیل حساسیت اطلاعات نبوده، بلكه وی خواسته افرادی همچون مقام های وزارت خارجه و آن دسته از كاركنان شورای امنیت ملی آمریكا كه در حلقه نزدیكان او نیستند، در جریان این اطلاعات قرار نگیرند.
به گفته منابع آگاه، وظیفه مشاور امنیت ملی دادن اطلاعات به رئیس جمهوری و اجرای دستورات او است اما بی ثباتی ترامپ در تصمیم گیری فضایی برای بولتون ایجاد كرده كه به دنبال تاثیرگزاری روی او باشد.
این رفتارهای بولتون حتی عصبانیت ترامپ را در به دنبال داشته است. یك منبع آگاه می گوید كه ترامپ بارها گفته است بولتون در موضوع كره شمالی او را تضعیف كرده و نزدیك بوده كه كلیت فرآیند مذاكرات با پیونگ یانگ را به بن بست بكشاند.
درباره ایران نیز ترامپ معتقد است كه بولتون به دنبال جنگ افروزی است اما رئیس جمهوری آمریكا خواستار مذاكره و توافق با ایرانیان است.
حتی مواقعی بوده كه ترامپ در دیدارهای رسمی مقابل مقام های خارجی به بولتون تشر زده و برای دریافت مشاوره رو به پمپئو كرده است.
شبد**9416**1010