۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۱۹
کد خبر: 83324612
۰ نفر
بیماری های واگیردار چابهار را تهدید می كند

چابهار- ایرنا- رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری های واگیردار نظیر مالاریا، تب كریمه كنگو و ایدز چابهار را تهدید می كند و باید اقدامات لازم پیشگیرانه در این منطقه مهم با جذابیت های اقتصادی، تجاری و گردشگری انجام شود.

به گزارش ایرنا دكتر محمد گویا چهارشنبه شب در نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی سیستان و بلوچستان كه در فرمانداری چابهار برگزار شد اظهار داشت: وضع كشور از نظر بیماری های مالاریا، ایدز و سایر بیماری های واگیردار نسبت به گذشته خیلی خوب است.
وی بیان كرد: با تلاش های نیروهای خدوم وزارت بهداشت و درمان در سراسر كشور، همراهی مسئولان و تعامل بین بخشی در طول سالهای گذشته سبب شده تا با كمترین مشكلات دچار شویم.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: چابهار مرز آبی و خاكی با كشورهای مختلف از جمله پاكستان دارد كه به لحاظ اقتصادی و سرمایه گذاری برای ایران مهم است و نباید بیماری های مختلف و خطرناك آن را تهدید كند.
وی بیان كرد: در دهه 1370 بیش از 70 هزار مورد بیماری مالاریا در كشور بوده كه هم اینك این آمار به كمتر از انگشتان دست رسیده و موفقیت های خوبی حاصل شده است.
گویا اظهار داشت: دامپزشكی باید با قرنطینه و مراقبت های لازم از دام های وارداتی نسبت به جلوگیری از ورود بیماری های مشترك انسان و دام به كشور اقدام كند و در این باره حساسیت های لازم را داشته باشد.
وی افزود: تب كریمه كنگو كشنده است و نباید این نوع بیماری موجب كشتن انسان ها شود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ادامه داد: سگ های ولگرد تهدید جدی محسوب می شوند كه نیاز است دستگاههای مختلف با همكاری یكدیگر نسبت به كاهش جمعیت این سگ ها اقدام كنند.
وی درخصوص بیماری ایدز و مراقبت های لازم و پیشگیری از این بیماری نیز هشدار داد.
گویا تصریح كرد: عزیزترین، فداكارترین و زحمتكش ترین نیروهای بهداشت و درمان در سه دانشگاه علوم پزشكی استان سیستان و بلوچستان خدمت می كنند و خدمات آنان قابل تقدیر است.

** هیچ توجیهی درباره مرگ انسان توسط سگ های ولگرد در استان وجود ندارد
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان وبلوچستان نیز اظهار داشت: در قرن 21 هیچ توجیهی درباره گزیدگی و مرگ و میر انسانها توسط سگ های ولگرد وجود ندارد و باید فرمانداران در فرصت كوتاه به صورت جدی در زمینه جمع آوری و اتلاف سگ های ولگرد فعال شوند.
علی زینی وند افزود: كارگروههای ستاد سلامت شهرستانها باید فعال و دبیرخانه ها به صورت تخصصی باید وارد عمل شوند.
وی بیان كرد: اطلاع رسانی در سیستان وبلوچستان فقیر و مظلوم است و باید در این باره فكری اساسی شود.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: فرمانداران ملزم به اجرای سند سلامت و امنیت غذایی استان هستند و باید گزارشی از عملكردها و خروجی مناسب و اثربخش آنها به مردم ارائه شود.
وی استفاده از تریبون نمازهای جمعه و جماعات، ظرفیت انجمن های غیردولتی و فعالان شبكه های اجتماعی برای آگاهی بخشی به جامعه و بیان دستاوردهای دولت در حوزه های مختلف را خواستار شد.
زینی وند بر ساماندهی مناطق حاشیه شهرهای چابهار و كنارك در فاصله زمانی سه تا پنج ساله تاكید كرد و افزود: اگر عزم جدی وجود داشته باشد مشكلات حاشیه نشینی در كمترین زمان مرتفع خواهد شد.

**استقرار كانكس تشخیص مالاریا در شهرستان چابهار ضروریست
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر نیز با ارائه گزارش عملكرد بهداشت و درمان در یكسال اخیر اظهار داشت: استقرار كانكس تشخیص مالاریا در شهرستان چابهار ضروریست تا بتوانیم تعداد مبتلایان به مالاریا را كاهش داده و نگرانی ها را كمتر كنیم.
محمد مهران امینی فرد افزود: راه اندازی ١٤ واحد نمونه گیری آزمایشگاهی در شهرستان چابهار و كنارك، راه اندازی یك آزمایشگاه در چابهار، راه اندازی پنج مركز هاری در چابهار و كنارك، افتتاح تسهیلات زایمانی نگور از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر در این مناطق است.
وی بیان كرد: از دیگر اقدامات مهم این دانشگاه ارتقاء بخش شیمی آزمایشگاه كنترل مواد غذایی چابهار، پیگیری و راه اندازی مركز رشد چابهار، نصبHIS مركز درمان بستر كنارك و چابهار، افتتاح كلینیك سینا در چابهار و خرید سردخانه جسد سه كشویی چابهار است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر به ظرفیت های موجود چابهار اشاره كرد و گفت: این شهرستان موقعیت ویژه ای دارد و با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب به منظور توسعه سواحل مكران نیاز به توجه بیشتر و بستر سازی مناسب برای رشد و توسعه از جمله توسعه هر چه سریع تر امكانات بهداشتی و درمانی دارد.

**بیماری های واگیردار در چابهار نیازمند توجه بیشتر مسئولان است
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: مبارزه و كنترل بیماری های واگیردار نظیر مالاریا و تب كریمه كنگو در چابهار نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.
رحمدل بامری افزود: چابهار با 300 هزار نفر جمعیت و 488 روستا تنها نقطه ای از كشور است كه تمام روستاهای آن با تانكر آبرسانی سیار می شوند.
وی بیان كرد: 320 كیلومتر مرز آبی و بیش از 100 كیلومتر مرز خاكی فرصتی برای اشتغال و توسعه این شهرستان است و باید وزارت بهداشت نیز تعهدات خود را در زمینه ساخت بیمارستان 540 تختخوابی كه بیش از 6 ماه از كلنگ زنی آن می گذرد، عمل كند.
سرپرست فرمانداری چابهار ادامه داد: این شهرستان با مشكلات حاشیه نشینی 70 هزار نفری مواجه است كه در این مناطق بدون امكانات برق، آب، مدرسه، طرح هادی و بهداشت تهدید جدی امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اجتماعی هستند و احتمال هر نوع بیماری واگیردار وجود دارد.
وی بیان كرد: چابهار كمترین امكانات و سرانه های فضای آموزشی، بهداشتی، ورزشی، راه، برق و آب در سیستان وبلوچستان را دارد و از نظر پزشك و بهداشت و درمان به شدت محروم است.
بامری حل مشكلات بهداشتی و درمانی، تكمیل پروژه های نیمه تمام بهداشت و درمان و تخصیص اعتبارات برای ارتقاء شاخص های زندگی در چابهار را خواستار شد.

**سلامت مردم در اولویت وزارت بهداشت است
رئیس دانشگاه علوم پزشكی زاهدان نیز با اشاره به اینكه سلامت مردم در اولویت وزارت بهداشت است، اظهار داشت: علت برگزاری نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی سیستان و بلوچستان در چابهار به دلیل موقعیت خاص این شهرستان در روند توسعه سواحل مكران و لزوم جلب توجه ویژه به موضوع سلامت هموطنان است.
سید محمد هاشمی شهری گفت: حضور مدیران ارشد و كارشناسان تخصصی وزارت بهداشت در این منطقه ضمن حساس سازی مردم و مسئولان به همكاران ما در دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر كمك می كند تا با توان بیشتر و موانع كمتری در این مسیر حركت كنند.

**81 درصد مردم چابهار از آب سالم و بهداشتی محرومند
رئیس شورای اسلامی چابهار نیز اظهار داشت: 81 درصد مردم این شهرستان با تانكر آبرسانی سیار می شوند.
معین الدین سعیدی افزود: بیماری واگیردار در چابهار نگران كننده و همت وزارت بهداشت برای رهایی از خطرات آنها را می طلبد.

**40 هزار سگ ولگرد در منطقه سیستان خطر آفرین هستند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی زابل نیز اظهار داشت: بیش از 40 هزار سگ ولگرد در منطقه سیستان وجود دارد كه هر روز برای مردم خطر آفرین هستند و باید هر چه سریعتر برای آنها فكری شود.
دكتر جواد اكبری زاده افزود: پیگیری های زیادی برای اتلاف سگهای ولگرد منطقه سیستان انجام شده ولی هیچگاه موفقیت آمیز نبوده و هر روز آمار سگهای ولگرد بیشتر می شود.
وی بیان كرد: كاهش مشكلات بهداشتی و درمانی و مقابله با بیماری ها در مناطق مختلف سیستان و هم در منطقه بلوچستان مورد انتظار است.
به گزارش ایرنا، فرمانداران ایرانشهر، نیكشهر، كنارك، قصرقند و مهرستان نیز ارتقاء شاخص های بهداشت و درمان، تكمیل چارت بهداشتی ودرمانی، تعریف پروژه های متناسب با مشكلات سلامت و ساخت خانه های بهداشت، مراكز بهداشتی درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی براساس استاندارد كشوری را خواستار شدند.
3043**3213 **6081