مهاتیر محمد: صلح جهانی مشروط به حل و فصل موضوع  فلسطین است

تهران- ایرنا- نخست وزیر مالزی بر حمایت كشورش از مردم فلسطین تاكید كرد و گفت: تحقق صلح جهانی مشروط به حل و فصل موضوع فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مهاتیر محمد چهارشنبه شب در ضیافت افطاری كه برای خالد مشعل رئیس پیشین دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در شهر پوترا جایا پایتخت اداری مالزی ترتیب داد، بر مخالفت كشورش با سیاست های رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه فلسطینی ها تاكید كرد.
وی گفت كه مالزی تاكنون در بسیاری از فعالیت ها علیه اسرائیل در سراسر جهان همكاری داشته و مردم مالزی در بسیاری از اعتراض ها و كاروان هایی كه با هدف شكست محاصره غزه برگزار شده است، شركت كرده اند.
نخست وزیر مالزی با بیان اینكه حملات اسرائیل علیه فلسطین عامل اصلی تروریسم در خاورمیانه بوده و خواهد بود گفت: تروریسم و افراطی گری نتیجه مستقیم تروریسم دولتی از سوی اسرائیل است.
وی بر اهمیت موضوع فلسطین و بعد انسانی آن تاكید و یادآورشد كه جامعه جهانی باید وظایف خود را در قبال وادار ساختن اسرائیل به عقب نشینی از سرزمین های اشغالی فلسطین و بازگشت آوارگان انجام دهد.
مهاتیر محمد با مشعل در باره سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه، تلاش های كنونی تل آویو برای تغییر هویت قدس و حملات آن به نوارغزه و طرح آمریكایی صهیونیستی موسوم به معامله قرن گفت و گو كرد.
مشعل نیز در این دیدار حمایت‌های مالزی از موضوع فلسطین و مخالفت آن كشور با سیاست‌های رژیم صهیونیستی را ستود.
وی گفت كه هدف سیاست‌های تل آویو در منطقه تغییرهویت قدس و سركوب مردم غزه است.
مشعل همچنین از مهاتیر محمد به عنوان یكی از بزرگترین رهبران جهان اسلام یاد كرد و گفت كه وی نقش فعالانه ای در توقف حملات علیه ملت فلسطن در غزه ایفا می كند.
رئیس پیشین دفتر سیاسی حماس به گفت و گوهایش با نخست وزیر مالزی درباره طرح موسوم به معامله قرن اشاره كرد و ادامه داد كه هدف طرح آمریكایی، نابودی مبارزه مردم فلسطین است.
شبد**1480**1010