پاكستاني‌ها معادن طلاي هلمند را استخراج مي‌كنند

كابل- ايرنا- رييس شوراي استاني هلمند تاكيد دارد پاكستاني ها معادن طلاي اين منطقه را استخراج مي كنند، موضوعي كه طالبان آن را تكذيب كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، طالبان بر بخش‌هايي از شهرستان «گرمسير» هلمند و شهرستانهاي «خانشين» و«ديشو» اين استان تسلط دارند.
«عطاالله افغان»،رئيس شوراي ولايتي هلمند مي‌گويد، پاكستاني‌ها به صورت خودسرانه و مداوم، در كوه روخام و به ويژه در نزديكي منطقۀ رباط بلوچستان از حوالي شهرستانهاي ديشو و خانشين اين استان طلا استخراج و از طريق هوا و زمين از ايالت بلوچستان به مراكز خود قاچاق مي‌كنند.
« اين يك مساله جديد نيست؛ اما استخراج و قاچاق طلا در چند ماه گذشته در اين شهرستانها، شدت گرفته است.»
به نوشته رسانه هاي محلي، «نجيب‌ بلوچ»، فرماندار پيشين خانشين و از بزرگان اين شهرستان مي‌گويد كه مهندسان پاكستاني معدن طلا را به شكل مداوم استخراج مي‌كنند.
در همين پيوند، «محمدياسين خان»، استاندار هلمند مي‌گويد، چندي پيش سه طرح را براي رياست‌جمهوري ارسال كرده كه با پذيرفتن هركدام از اين طرح‌ها، معادني كه در نزديك مرز ديورند قرار دارند محافظت خواهند شد.
استاندار هلمند تاكيد دارد كه ، چشم به راه پاسخ رئيس‌ جمهور است.
«قاري ‌يوسف احمدي»، از سخنگويان طالبان با فرستادن پيامي به رسانه‌ها استخراج و قاچاق غيرقانوني معادن را در شهرستانهاي هلمند رد كرده و گفته است، به هيچ پاكستاني اجازۀ استخراج و قاچاق معدن طلا داده نشده است.
**آساق** 1518