رئيس شوراي حل اختلاف: 7200 شعبه با رويكرد سازش در كشور فعال هستند

تهران - ايرنا - رئيس مركز امور شوراهاي حل اختلاف كشور با اشاره به اهميت فعاليت اين شوراها در حل وفصل مسايل قضايي مردم گفت: هم اكنون بيش از 7 هزار و 200 شعبه حل اختلاف در سراسر كشور فعال است.

حجت الاسلام والمسلمين «محمد مهدي احمدي ميانجي» شامگاه چهارشنبه در همايش سرپرستان شوراي هاي حل اختلاف استان تهران، افزود: در حال حاضر بيش از 32 هزار نفر در شوراهاي حل اختلاف سراسر كشور مشغول كار هستند.
معاون قضايي رئيس قوه قضائيه و رئيس مركز شوراهاي حل اختلاف كشور با بيان اينكه در استان تهران براي رسيدگي به مشكلات و مسايل قضايي شهروندان 643 شوراي حل اختلاف فعال است، گفت: در شهر تهران نيز 460 شعبه شوراي حل اختلاف با رويكرد سازش به مسايل قضايي مردم رسيدگي مي كند.
وي از زحمات تمام كاركنان و قضات شورا‌هاي حل اختلاف براي ايجاد صلح و سازش و رسيدگي به پرونده‌هاي مردم قدرداني كرد و گفت: وظيفه اصلي اين نهاد رسيدگي به اختلافات مردم بر پايه صلح و سازش است تا مشكلات قضايي مردم با تفاهم در اسرع وقت حل و فصل شود.
رئيس مركز امور شوراهاي حل اختلاف كشور اظهارداشت: اخيرا در پنج مجتمع شوراي حل اختلاف اقدام به بازرسي كرديم و نتيجه گزارش ها به مسئولان مربوط ارايه شده و انتظار داريم با توجه به مشكلات موجود در اين شوراها، به مسايل آنها رسيدگي شود.
احمدي ميانجي با اشاره به نظر سنجي هاي انجام شده در مورد فعاليت شوراهاي حل اختلاف در كشور يادآورشد: در اين نظر سنجي كه در اصفهان انجام شده 76 درصد مردم و مراجعه كنندگان به اين شوراها از عملكرد آنها اعلام رضايت كردند و اين نشان مي دهد كه اين نهاد در بين مردم توانسته جايگاه خود را به خوبي پيدا كند.
وي بيان كرد: در سال 96 حدود 39 درصد و در سال 97 حدود 66 درصد از مجموع درآمدهاي شوراي حل اختلاف از طريق سازمان برنامه بودجه به اين شوراها اختصاص يافت در حالي كه همواره شوراها با كمبود منابع مالي مواجه هستند.
رئيس مركز شوراهاي حل اختلاف كشور در پايان خواستار برگزاري كارگاه هاي آموزشي به جاي آموزش هاي كلاسي شد و گفت: با برگزراري كارگاه هاي آموزشي راندمان شوراهاي حل اختلاف نيز بيش از پيش تقويت خواهد شد.
در همايش سرپرستان شوراي هاي حل اختلاف استان تهران علاوه بر كارشناسان و قضات فعال در اين شوراها، غلامحسين اسماعيلي رئيس كل دادگستري استان تهران و سخنكوي قوه قضاييه حضور داشتند.
شبد**1108**1379