۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۴
کد خبر: 83324595
۰ نفر
اختلافات بر سر برگزيت و پيشنهاد تازه ترزا مي

تهران- ايرنا- اختلافات بر سر برگزيت مدت هاست كه احزاب بريتانيا را درگير كرده است، محافظه كاران اين كشور اگر چه ايراداتي به توافق نوشته شده با اتحاديه اروپا مي گيرند اما به طور كلي موافق برگزيت هستند در مقابل حزب كارگر به طور كلي مخالف خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا است.

ترزا مي، نخست‌ وزير اين كشور با اذعان به بن بست در طرح خروج اين كشور از اتحاديه اروپا، پيشنهاد تازه‌اي ارائه كرده است كه احتمال برگزاري همه‌پرسي دوم درباره برگزيت هم در آن در نظر گرفته شده است.
ترزا مي در يك سخنراني در لندن گفت به نمايندگان پارلمان آخرين فرصت را براي تصويب لايحه توافقنامه خروج داده است.
نخست‌ وزير بريتانيا در اين لايحه جديد تغييرات بيشتري را گنجانده است، اما به نظر مي رسد نمايندگان پارلمان همچنان مخالف توافق خروج از برگزيت هستند. در اين لايحه جديد تضمين‌هايي در خصوص وضعيت مرزي ايرلند شمالي، اتحاديه گمركي اروپا، همكاري‌هاي زيست‌محيطي و قوانين كار ارائه شده است. او از نمايندگان پارلمان بريتانيا خواست كه از لايحه او كه در آن برگزاري همه‌پرسي دوم نيز گنجانده شده است، حمايت كنند.
تا كنون توافق ترزا مي با اتحاديه اروپا در مورد برگزيت سه بار توسط پارلمان بريتانيا رد شده است. او قرار است لايحه مربوط به خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا را كه تصويب آن قبل از اجراي برگزيت الزامي است اوايل ماه ژوئن در پارلمان به راي بگذارد.
جناح‌هاي سياسي مختلف به دلايل متفاوتي عليه توافقنامه نخست وزير بريتانيا با اتحاديه اروپا رأي داده‌اند. حزب كارگر و نيز نمايندگان طرفدار ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا معتقدند خروج طبق اين توافقنامه براي اقتصاد بريتانيا مضر است.
ازسوي ديگر، هواداران سرسخت برگزيت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت كنترل كامل همه امور را به بريتانيا برنمي‌گرداند و مخصوصاً نگران آن هستند كه بخش مربوط به مرز ايرلند شمالي، باعث شود بريتانيا تا ابد در قيد و بندهاي اتحاديه اروپا بماند.
ترزا مي هشدار داده كه اگر نمايندگان مجلس اين بار هم لايحه او را رد كنند، خروج بر اساس مذاكره نقش برآب خواهد شد و ممكن است برگزيت متوقف شود و گفت كه بن‌بست برگزيت تاثيري مخرب بر كل كشور گذاشته و روند پيشرفت در همه زمينه‌ها را متوقف كرده است او بزرگترين مشكل امروز بريتانيا را سياست آن دانسته و گفته است كه ما مي‌توانيم اين موضوع را درست كنيم.
او در بخش ديگري از سخنان خود گفته كه با اعتقاد كامل به نمايندگان پارلمان و احزاب مي‌گويم من مصالحه كرده‌ام و الان از شما مي‌خواهم كه مصالحه كنيد. مردم مسير روشني را پيش روي ما قرار داده‌اند، مردمي كه قرار است ما آنها را نمايندگي كنيم. پس به من كمك كنيد تا راهي پيدا كنم كه بتوانم به اين خواست مردم احترام گذاشته، كشور و سياست را در مسير تحقق آينده‌اي بهتر كه همه ما خواهان آن هستيم، قرار دهيم.
روز 17 مه 2019/ 27 ارديبهشت 1398 دو حزب محافظه‌كار و كارگر كه احزاب اصلي بريتانيا هستند مذاكراتي براي پيدا كردن راهي براي خروج از بن بست ايجاده شده انجام دادند مذاكراتي كه بدون دستيابي به نتيجه پايان يافت.
جرمي كوربين، رهبر حزب كارگر گفت كه بعد از شش هفته مذاكره با حزب حاكم محافظه‌كار راه حلي براي اختلافات پيدا نشده است. او در نامه‌اي به نمايندگان پارلمان گفت اين مذاكرات به دليل افزايش ضعف و بي ثباتي دولت نمي‌توانسته ادامه يابد.
سه سال پس از همه پرسي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا كه حدود 52 درصد به آن راي مثبت دادند هنوز آينده اين تصميم سرنوشت ساز روشن نيست. آخرين مهلت تعيين شده از سوي اتحاديه اروپا براي اجراي برگزيت كه قرار بود اواخر مارس امسال اجرا شود، روز 31 اكتبر است.
9229