معاون وزير صمت: سپر كشور در برابر تحريم ها بايد تقويت شود

بجنورد - ايرنا- معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع گفت: موظفيم در راستاي تقويت و استحكام بخشي سپر كشور در برابر تحريم ها گام برداريم.

به گزارش ايرنا «محمدباقر عالي» روز چهارشنبه در جريان بازديد از
مجموعه صنعتي اسفراين اظهار داشت: مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازي صنايع برنامه دارد كه با تجديد نظر در برنامه هاي خود، براي محكم تر كردن اين سپر گام بردارد.
وي گفت: بر اين باوريم كه گام برداشتن در اين راستا و استوارتر ساختن سپر كشور در برابر تحريم، در حكم عمل كردن دقيق به منويات رهبر معظم انقلاب است.
وي پس از بازديد از مجتمع صنعتي فولاد، شركت لوله گستر و شركت آذين فورج اسفراين با اشاره به ظرفيت هاي خوب صنعتي اسفراين، از اين شهرستان به عنوان يكي از سپرهاي بزرگ كشور در برابر تحريم ها ياد كرد.
نماينده اسفراين در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: سه طرح بزرگ صنعتي اسفراين شامل طرح تكميلي مجتمع فولاد در بخش دولتي و طرح هاي تكميلي شركت آذين فورج و شركت فولاد آلياژي كيمياي صبا در بخش خصوصي، بزرگترين طرح هاي دولت يازدهم و دوازدهم در خراسان شمالي است كه به زودي به بهره برداري مي رسند.
هادي قوامي با بيان اينكه برخي از قطعات صنعتي كه در گذشته از خارج وارد كشور مي شد، اكنون در اسفراين توليد مي شود افزود: حمايت و توجه به اين صنايع مي تواند آنها را به نقطه قوت كشور تبديل كند.
فرماندار اسفراين نيز با تاكيد بر اينكه صنايع اسفراين تحريم را به فرصت تبديل كرده اند خواستار حمايت از صنايع بزرگ اين شهرستان شد.
طاهر رستمي گفت: هم اكنون برخي واحدهاي بزرگ صنعتي شهرستان همچون شركت لوله گستر تنها با 15 درصد ظرفيت خود فعاليت مي كنند و حال آنكه نياز كشور به محصولات آن بيش از اين است.
به گزارش ايرنا مجتمع صنعتي فولاد اسفراين از شركت هاي زير پوشش سازمان گسترش و نوسازي ايران و بزرگترين توليد كننده قطعات و مقاطع فولاد آلياژي در خاورميانه است كه امكان ساخت 140 نوع فولاد آلياژي را دارد.
اكنون مجتمع فولاد اسفراين تنها در زمينه توليد شمش فولاد فعاليت دارد كه با بهره برداري از طرح تكميلي اين مجتمع صنعتي ، توان توليد گريدهاي فولادي مختلف براي صنايع گوناگون را خواهد داشت و ارزش افزوده 10 برابري نصيب اين صنعت مي كند.
شركت لوله گستر اسفراين نيز از شركت هاي زير پوشش سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو)، به عنوان تنها توليد كننده لوله هاي فولادي بدون درز شامل لوله هاي جداري- مغزي مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي است.
اين شركت با هدف رفع نياز كشور، رشد و توسعه منطقه و هم افزايي با شركت مجتمع صنعتي اسفراين به عنوان بزرگترين تامين كننده مواد اوليه مورد نياز آن، در سال 1385 با ظرفيت اسمي 100هزار تن در اين شهرستان به بهره برداري رسيده است.
شركت آذين فورج نيز از شركتهاي بخش خصوصي در شهرستان اسفراين است كه قادر به توليد 400 قطعه در صنايع مختلف از جمله انواع بنداژ قطار و قطعات اصلي شيرآلات صنعتي است.
شهرستان 120 هزار نفري اسفراين در 60 كيلومتري جنوب شرقي بجنورد، مركز استان خراسان شمالي قرار دارد.
اين شهرستان با دارا بودن 2 مجتمع بزرگ صنعتي فولاد و لوله گستر و صنايع پايين دست اين صنايع، قطب صنعتي خراسان شمالي محسوب مي شود.
5132/7189