مشاور وزير ارشاد: بيش از هميشه به فرهنگ ايثار نياز داريم

بجنورد- ايرنا- مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثار گران، وحدت و انسجام بين مردم و مسئولان را از بركات دفاع مقدس دانست و گفت: در شرايط كنوني به فرهنگ ايثار بيش از گذشته نياز داريم.

به گزارش ايرنا؛ محمدرضا سوقندي روز چهارشنبه در ديدار با امام جمعه بجنورد و نماينده ولي فقيه در خراسان شمالي گفت: يقينا فرهنگ ايثار، جهاد و مقاومت يك فرهنگ وحياني است كه مي تواند الگويي براي همه عرصه ها باشد.
وي اظهار داشت: بهترين الگو براي تحقق اقتصاد مقاومتي، كه يكي از راهبردهاي مقام معظم رهبري در جنگ اقتصادي است، بحث ايثار و بسيج مردمي است.
سوقندي به وجود هنرمندان خوش ذوق و فعال در همه حوزه ها به ويژه حوزه ايثار و شهادت اشاره كرد و گفت: خراسان شمالي هنرمندان بكر و خلاقي دارد كه از سرمايه هاي اصلي اين استان به شمار مي روند.
امام جمعه بجنورد نيز نقش فرهنگ را هويت بخشي دانست و اظهار داشت: شاكله اصلي ملت ها فرهنگ آنهاست و اگر اين شاكله تاروپودش درست بسته شود شخصيت اجتماعي، سياسي و اقتصادي جايگاه خودش را پيدا مي كند.
حجت الاسلام والمسلمين ابوالقاسم يعقوبي افزود: بي شك هر چه در عمق فرهنگي و ژرفاي فرهنگي مردم كار كنيم در مراحل بعد كار در حوزه سياست و اقتصاد آسان تر مي شود.
وي با بيان اينكه اگر زيرساخت جهان بيني مردم تقويت شود، مقاومت آنها بيشتر خواهد شد، گفت: فرهنگ اصل و پايه است بنابراين هر چه در عمق و ژرفاي فرهنگي هزينه كنيم ضرر نخواهيم كرد.

*رشد چشمگير شاخصه هاي فرهنگي خراسان شمالي
سوقندي در ديدار با معاون هماهنگي و امور اقتصادي استاندار خراسان شمالي نيز گفت: تا قبل از تقسيم خراسان، خراسان شمالي تنها 5 درصد مراكز فرهنگي و هنري اين منطقه را داشت و حال آنكه مراكز فرهنگي و هنري اين استان اكنون رشد چشمگيري داشته است.
وي به رشد كتابخانه اي اين استان اشاره كرد و افزود: خراسان شمالي در كشور تنها استاني است كه كتابخانه هاي روستايي را راه اندازي كرده است.
سوقندي در ادامه توجه به حوزه هاي اقتصاد خلاق شامل فناوري، اقتصاد فرهنگ و هنر را مهم دانست و افزود: حوزه اقتصاد هنر ارزش افزوده بالايي دارد، به طوري كه براي يك تابلو هنري 500 هزار تومان هزينه مي شود ولي در يك اكسپوي هنري و يك نمايشگاه ميلياردي به فروش مي رسد.
معاون امور هماهنگي و اقتصادي استاندار خراسان شمالي نيز در اين ديدار بر لزوم بهره گيري از ابزارهاي هنري و فناوري به منظور پيشرفت در همه حوزه ها تاكيد كرد.
قنبري به پيشنهاد تعطيلي پنجشنبه ها در خراسان شمالي اشاره كرد و گفت: با تحقق اين مهم شاهد رونق گردشگري، بالا رفتن راندمان كار و صرفه جويي در انرژي خواهيم بود.
ط/5132