كنگره آمریكا اختیار جنگ افروزی را از ترامپ سلب می كند

تهران- ایرنا- نمایندگان دو حزب دمكرات و جمهوریخواه تلاشی را آغاز كرده اند قانونی را كه اختیارات گسترده ای برای جنگ افروزی به رئیس جمهوری آمریكا می دهد، فسخ كنند.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه شب گزارش داد كه «باربارا لی» و «توماس مسی» دو عضو دمكرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریكا طرحی را در این نهاد قانونگذاری پیشنهاد كرده اند كه قانون «مجوز استفاده از نیروی نظامی» مصوب 2001 را فسخ كنند.
این قانون كه چند روز پس از حملات 11 سپتامبر سال 2001 و در فضای احساسی آن زمان تصویب شد، اختیارات گسترده ای به رئیس جمهوری آمریكا می دهد تا علیه هر شخص یا گروهی كه در این حملات نقش داشته، اقدام نظامی كند.
«لی» عضو دمكرات مجلس نمایندگان آمریكا كه در آن زمان تنها نماینده ای بود كه رای مخالف به این قانون داد، همواره با انتقاد از تصویب آن گفته است كه این قانون مورد سوء استفاده همه دولت های بعدی قرار گرفته است.
تلاش برای فسخ این قانون در حالی است كه اعضای كنگره آمریكا از اظهارات جنگ افروزانه مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این كشور علیه ایران ابراز نگرانی كرده اند.
یك كمیته فرعی مجلس نمایندگان آمریكا روز سه شنبه اصلاحیه ای بر بودجه دفاعی را تصویب كرد كه می تواند قانون مجوز استفاده از نیروی نظامی را فسخ كند.
قانونگذاران حامی این طرح در كنفرانسی خبری گفتند كه 18 سال از حادثه 11 سپتامبر دیگر وقت آن است كه كنگره این قانون را فسخ كرده و قانونی دیگر را جایگزین آن كند.
این قانونگذاران آمریكایی همچنین تاكید كردند كه این قانون از ابتدا هم بسیار موسع بوده و كاخ سفید حق ندارد در تقابل با ایران به چنین قانونی استناد كند.
«لی» در زمان تصویب این قانون در سال 2001 با انتقاد از موسع بودن آن، گفت كه این قانون می تواند هر عملیات نظامی را توجیه كند.
طرح مشابهی نیز در سنای آمریكا مطرح است و اعضای كمیته روابط خارجی این شاخه كنگره برای قطع بودجه اقدامات نظامی غیرمجاز دولت این كشور رای گیری می كنند.
«كریس مورفی» سناتور دمكرات آمریكایی در پیامی توئیتری نوشت كه این كمیته تا ساعتی دیگر درباره «قطع بودجه هر اقدام نظامی پیشگیرانی علیه ایران بدون موجه كنگره» رای گیری می كند.
شبد**9416**1010