دفاع مقدس بهترين الگو براي پيروزي در جنگ اقتصادي است

بجنورد- ايرنا- مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثارگران گفت: فرهنگ ايثار و مقاومت و دفاع مقدس بهترين نسخه براي پيروزي بر دشمنان در جنگ اقتصادي است.

به گزارش ايرنا؛ محمدرضا سوقندي روز چهارشنبه در نشست هم انديشي نقش و كاركرد رسانه در دفاع مقدس اظهار داشت: از اشكالات اصلي ما آن است كه مسائل را نشناخته و گاه شبه مشكل را به جاي مشكل گرفته و پيرامون آن صحبت مي كنيم.
وي با تاكيد بر سخن گفتن با زبان عصر و نسل در خصوص موضوعات روز، افزود: بايد آموزه هاي ديني و قرآني را مطابق با فطرت انسان ها به نسل امروز منتقل كنيم.
وي با اشاره به دين گريزي و گاه دين ستيزي جوانان و بعضا گرايش آنان به عرفان هاي كاذب و ديگر اديان، گفت: بايد به سئوالات نسل جديد پاسخ قانع كننده داد و حال آنكه پاسخ هاي امروز ما قانع كننده نيست.
سوقندي با بيان اينكه دفاع مقدس نيازمند معرفت تاريخي است، اظهار داشت: در عصر حاضر دچار خلاء معرفتي شده ايم در حالي كه اگر جريان هاي فكري ما آبشخور و خاستگاه فكري باشد و در مسير صحيح قرار گيرد، جاذبه هاي لازم را خواهد داشت.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثارگران افزود: جذبه دفاع مقدس نيازمند استمرار است و در اين بخش نيازمند بازتوليد معارف دفاع مقدس هستيم.
وي با اشاره به فراموشي جريان معرفتي و فكري دفاع مقدس، گفت: همين باعث شده از جهالت ما براي تحميل تحريف استفاده شود زيرا وقتي نسلي از واقعيتي بي خبر است دشمنان شايعات و شبهاتي را به عنوان واقعيت و حقيقت به وي تحميل مي كنند.
سوقندي يادآور شد: جريان فكري و نخبگاني بايد اهميت زمان در توليد و شناخت زمان و زمانه را بيشتر مدنظر قرار دهد و نگاه دانشي و روشمند داشته باشند.
وي، شناساندن واقعيت هاي دفاع مقدس به نسل جوان را وظيفه رسانه دانست و از خاطره نگاري، استفاده از نماد و سمبل و عناصر گفتمان سازي به عنوان راهكارهاي ماندگار شدن حقايق دفاع مقدس ياد كرد.
سوقندي افزود: دفاع مقدس ظرفيت گفت و گو را دارد و بايد از اين ظرفيت براي گفتمان سازي استفاده كرد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي نيز در اين نشست با بيان اينكه براي شناخت دفاع مقدس بايد از سطح شعار گذشته و به آن عمق داد، گفت: دفاع مقدس با زندگي مردم آميخته شده است.
حسين فرخنده با اشاره به اهميت رسانه در شناساندن اين ظرفيت مهم به جامعه، افزود: اگر موضوعي قصد فرهنگ سازي دارد بايد حتما نسبت خود را با رسانه مشخص كند.
رييس خبرگزاري جمهوري اسلامي در خراسان شمالي نيز با اشاره به فعاليت خبرنگاران و عكاسان ايرنا در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: گنجينه عكس ايرنا از لحاظ تنوع و غناي تصويري كم نظير است.
وي افزود: در صورت برگزاري نمايشگاهي مرتبط با دوران دفاع مقدس، مي توان ترتيبي داد تا از تصاوير برگزيده اين گنجينه براي نمايش در اين نمايشگاه استفادده شود.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثارگران به منظور حضور در چندين برنامه از قبيل تجليل از خانواده شهدا و جانبازان و ايثارگران به خراسان شمالي سفر كرده و ديدارهايي نيز با استاندار، امام جمعه بجنورد و معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري داشت.
ط/5132