راه هاي جلوگيري از فشار خون به گفتمان تبديل شود

قزوين – ايرنا – فرماندار قزوين گفت: راه هاي جلوگيري از فشار خون به مردم آموزش داده شده و به گفتمان تبديل شود.

به گزارش ايرنا محمد شفيعي روز چهارشنبه در اولين جلسه كارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان قزوين با اشاره به طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا افزود: در شهرستان قزوين 200 هزار نفر بالاي 30 سال هستند كه ممكن است داراي فشار خون بالا بوده و خود اطلاع نداشته باشند.
فرماندار با تاكيد بر پرهيز از مصرف محصولات افزاينده فشار خون از قبيل پفك هاي نمكي و چيپس ها، افزود: در صدا و سيما درباره اين محصولات تبليغات فراواني صورت مي گيرد و بچه ها را به هيجان وا مي دارد اما خانواده ها بايد خيلي مواظب باشند كه اين خوراكي ها را از دسترس بچه ها دور كنند.
وي با بيان اينكه بايد مصرف نمك را هم كم كنيم، افزود: اگر شجاعت اين كار را داشته باشيم كه يك بار نمك را از سر سفره ها حتي در مهماني ها حذف كنيم، عادت خوبي است.
شفيعي افزود: املاح نمك در غذا وجود دارد و با مصرف دوباره نمك باعث اثرگذاري در فشار خون مي شود.
فرماندار قزوين گفت: داشتن دستگاه فشار خون در خانه بسيار لازم و ضروري است چون با آن مي توان فشار خون به ويژه در افراد مسن را كنترل كرد.
وي اضافه كرد: از سوي ديگر ميزان نيترات در سبزي هاي مصرفي شهرستان بالا است و بايد بيشتر مواظبت كنيم چون مصرف اين سبزي ها مي تواند باعث سرطان شود.
شفيعي با بيان اينكه در ريشه كني فلج اطفال كار بزرگي در كشور صورت گرفت، افزود: كشور در آن مقطع تازه از جنگ خلاص شده بود و اقدام نظام جمهوري اسلامي در ريشه كني فلج اطفال فوق العاده بر مجامع جهاني تاثير گذاشت.
6101