۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۳
کد خبر: 83324508
۰ نفر
فتح خرمشهر نقطه عطف تاریخی برای كشور ماست

اصفهان- ایرنا- جانشین بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس اصفهان فتح خرمشهر را یك نقطه عطف تاریخی برای كشور ماست، گفت: فتح خرمشهر و مقاومت هشت ساله ملت ایران در برابر جهان كفر و استكبار نشان داد، گزینه نظامی در برابر ملت ایران كارایی خود را از دست داده است.

به گزارش ایرنا،سردار حسن بهرامی روز یكشنبه در نشست خبری به مناسبت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر با بیان اینكه جنگ یك پدیده اجتماعی است كه هم شكست دارد و هم پیروزی، افزود: تاریخ 250 ساله اخیر ایران نشان می دهد در هیچ جنگی كه به این ملت تحمیل شد، دفاع خوبی نداشته ایم و هر كس به این كشور هجمه ای داشت، توانست بخشی از آن را جدا كند كه نمود آن در قراردادهای ننگین دوران قاجار و پهلوی و جدا شدن بخشی از كشور كه آخرین آن بحرین بوده است مشاهده می شود.
وی اضافه كرد: در جنگ های جهانی اول و دوم ایران ابراز بی طرفی كرد ولی روسیه و انگلیس از شمال و جنوب تا مركز ایران حضور یافتند و مقاومت های مردمی به دلیل فقدان حمایت های دولتمردان بی تاثیر ماند.
جانشین بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان اصفهان خاطرنشان كرد: پس از تهاجم رژیم بعث به مرزهای ایران اراده جهانی بر این بود كه ایران نتواند خرمشهر را باز پس بگیرد و حداقل بخش هایی كه در دست دشمن بود، همانند آنچه در 250 ساله گذشته از ایران جدا شد، از این كشور جدا شود.
وی تصریح كرد: انقلاب اسلامی پس از فتح خرمشهر به جهان نشان داد رویه تغییر كرد و اگر كسی به مرزهای ایران هجمه كند، نه تنها مجبور به عقب نشینی خواهد شد، بلكه چنین متجاوزی باید تعقیب شود.
سردار بهرامی تاكید كرد: نظام اسلامی در جنگ آموخت تنها راه نجات كشور مقاومت با اتكا به قدرت خدا است و باید روی پای خود بایستیم و جز از خدا از كسی نهراسیم و این وعده الهی در قرآن كریم است كه چه بسا گروهی اندك بر گروهی كثیر به اذن خدا پیروز خواهند شد.
وی با بیان اینكه دشمن عرصه نظامی را آزموده است، افزود: امروز دشمن از این حربه استفاده نخواهد كرد و لذا در بحث جنگ اقتصادی، علمی، فرهنگی و عملیات روانی ورود پیدا كرده است.
همچنین فرمانده اسبق لشكر هشت نجف اشرف، در این نشست گفت: وضعیت امروز نیروهای مسلح از نظر نیروی انسانی آموزش دیده، با انگیزه و معتقد، تجهیزات نظامی و تسلیحات قابل مقایسه با ابتدای انقلاب نیست.
سردار محمد تقی امینی با بیان اینكه صنعت نظامی ما همواره با تحریم مواجه بوده است، ادامه داد: امروز در حوزه نظامی در جهان حرف برای گفتن داریم و اگر همانطوری كه در عرصه نظامی فعالیت كردیم، در عرصه های اقتصادی عمل كرده بودیم، در این حوزه خودكفا می شدیم.
با اشاره به تهدیدات امروز استكبار، تصریح كرد: تجهیزات، پول و امكانات تنها یكی از ابعاد رزم است و روی دیگر آن نیروی انسانی متعهدی است كه از شهادت هراسی نداشته باشد و چنین روحیه ای در ارتش كشورهای ابرقدرت ها وجود ندارد.
وی اضافه كرد: به طور قطع نیرویی كه برای جذب امكانات، پول و مسائل مادی در جنگ حضور پیدا می كند، در برابر نیرویی كه از شهادت هراسی ندارد شكست پذیر است.
سردار امینی ادامه داد: آمریكایی ها جنگ ما را مطالعه كرده اند و می دانند اگر جنگی را آغاز كنند، پایان بخشیدن به آن در اختیارشان نیست و لذا هیچگاه وارد چنین عرصه ای نمی شوند.
وی با بیان اینكه هر كشوری مولفه های قدرتی دارد، گفت: یكی از این مولفه های قدرت نیروی نظامی است و لذا دولت ها اگر گزینه های سیاسی را از دست دهند به سراغ گزینه نظامی می روند.
این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: كشوری كه گزینه نظامی قوی داشته باشد، قدرت بازدارندگی بیشتری دارد و بر همین اساس است كه دشمن با توجه به شناختی كه از توان نظامی ما دارد، در این بخش ورود پیدا نمی كند و اگر در این بعد ضعیف بودیم به طور قطع دشمن ورود پیدا می كرد.
وی با اشاره به رشادت های مردم اصفهان در دوران دفاع مقدس، اظهار كرد: شجاعت لشكرهای هشت نجف اشرف و 14 امام حسین (ع) به گونه ای بود كه حتی عراقی ها نیز متوجه شده بودند در هر محوری كه این دو لشكر حضور پیدا می كنند، احتمال آفند بسیار است.
مسوول وقت اطلاعات لشكر امام حسین (ع) در این نشست، گفت:امروز نیز اگر اتفاقی رخ دهد همین آحاد جامعه و جوانان ما علی رغم مشكلاتی كه دارند وارد عرصه دفاع خواهند شد و همانطوری كه رهبر معظم انقلاب فرموده اند، دوران بزن دررو تمام شده است و اگر استكبار اقدامی كند پاسخ مناسب دریافت خواهد كرد.
سردار سید احمد موسوی ادامه داد: آنچه امروز توسط استكبار و رسانه های آن مطرح می شود، جنبه جنگ روانی دارد .
وی با بیان اینكه رزمندگان لطیف ترین روح را دارند و بر همین اساس از جان خود برای حفظ ناموس كشور ایثار می كنند، تاكید كرد: هیچ رزمنده ای حاضر نمی شود جنگی رخ دهد ولی همواره باید روحیه سلحشوری و مقاومت خود را در برابر دشمن حفظ كنیم.
سردار موسوی اضافه كرد: اگر در زمان جنگ در خارج كشور هیچ پایگاهی نداشتیم، امروز در خارج از مرزها پایگاههایی داریم كه به مراتب قوی تر از پایگاههای داخلی است.
وی گفت: امام خمینی (ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد كرد واین حقیقتی است زیرا وقتی رزمندگان اسلام برخی از مناطقی كه مزدوران بعثی اشغال كرده بودند را محاصره كردند، علی رغم كثرت نیروهای اشغالگر در مقایسه با نیروهای اسلام، خدا چنان رعب و وحشتی را بر آنها مستولی كرده بود كه فوج فوج برای اسارت دستهای خود را بالا می بردند و به سمت نیروهای اسلام می شتافتند.
این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس تاكید كرد: آنچه در محاسبات نظامی رژیم بعث وهمپیمانان و حامیان وی وجود نداشت، همین قدرت الهی و قدرت نفوذ كلام مرد الهی مانند امام خمینی (ره) بود كه این نیروهای رزمنده را از ارتش و سپاه و بسیج همراه و همدل كرده بود.
رژیم بعث بعد از آزادی خرمشهر از شیمیایی استفاده كرد و از سوی دیگر حمایت های كشورهای بزرگ جهان از این رژیم به شدت افزایش یافت و حتی حمایت های آمریكا از این رژیم علنی تر شد.
آزادسازی خرمشهر مهم‌ترین تحرك نظامی ایران در جنگ عراق با ایران بود كه در عملیات بیت المقدس به بازپس‌گیری خرمشهر در ۳ خرداد ۱۳۶۱/ ۲۴ مه ۱۹۸۲ منجر شد. این عملیات با نام «بیت المقدس» طی ۳ مرحله انجام شد و ۲۵ روز به طول انجامید. رمز عملیات، ذكر مقدس «یا علی بن ابیطالب (علیه‌السّلام)» بود و در ساعت ۳۰ دقیقۀ بامداد ۱۰/۲/۶۱ آغاز شد. در مرحله نهایی، اول خرداد همان سال، پیشروی از منطقه شلمچه در شمال غربی خرمشهر آغاز شد و نیروهای ایرانی خرمشهر را محاصره و در ۳ خرداد آزاد كردند.
6026//7134