۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۸
کد خبر: 83324506
۰ نفر
آب سد ماملو تيرماه امسال به ورامين مي رسد

تهران – ايرنا- فرماندار ورامين گفت : با برنامه ريزي صورت گرفته و با تلاش مسئولان شركت آب و فاضلاب جنوب شرقي، آب سد ماملو تيرماه امسال به ورامين مي رسد.

به گزارش ايرنا، حسين كاغذلو روز چهارشنبه در جلسه مشترك فرمانداران و مسئولان شهرستان هاي جنوب شرق تهران با مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تأمين آب شرب مردم ورامين از محل سد ماملو، يكي از خواسته هاي مهم مردم اين شهرستان است كه اجرايي شدن آن در دستور كار مسئولان شركت آبفا قرار گرفت.
وي افزود: با تلاش مجموعه آب و فاضلاب در تخصيص اعتبارات مورد نياز و نيز استفاده از ظرفيت هاي موجود در شهرستان، زمينه اتصال شبكه آب شهرستان ورامين به تصفيه خانه هفتم تهران در سد ماملو فراهم شده است و تا تكميل مابقي اين پروژه ، تا اوخر تيرماه امسال، آب سد ماملو به ورامين مي رسد.
وي با اشاره به اجراي طرح فاضلاب شهرستان ورامين گفت: طرح جمع آوري، انتقال و دفع بهداشتي فاضلاب شهري ورامين به منظور حفاظت از محيط زيست به ويژه محيط زيست انساني، جلوگيري از آلودگي منابع آب زيرزميني، استفاده از پساب تصفيه شده و ارتقاي شاخص سلامت و بهداشت شهروندان در دستور كار قرار گرفته است.
كاغذلو تأمين منابع آبي پايدار به منظور توسعه فعاليت هاي كشاورزي و صنعتي را چالش پيش روي ورامين اعلام كرد و افزود: اين طرح كه به منظور بازچرخاني آب و جلوگيري از هدر رفت آن اجرا مي شود، نقش مهمي در كاهش استحصال منابع آب زيرزميني دارد، موضوعي كه در سال هاي اخير باعث شده تا پديده فرونشست در دشت ورامين رخ دهد.
وي تصريح كرد: فاز نخست شبكه جمع آوري فاضلاب شهري ورامين به طول 200 كيلومتر است كه تاكنون 106 كيلومتر آن توسط شركت آب و فاضلاب جنوب شرقي تهران اجرا شده است.
فرماندار ورامين افزود: با اجراي طرح شبكه فاضلاب ورامين، در هر شبانه روز 30 هزار متر مكعب فاضلاب تصفيه شده و پساب خروجي آن صرف فعاليت هاي كشاورزي و صنعت خواهد شد ضمن اين كه يكصد حلقه چاه از مدار استحصال آب از منابع زير زميني خارج مي شود.
**حق آبه سدماملو بر اساس عدالت توزيع شود
نماينده مردم ورامين، قرچك و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين جلسه گفت: حق آبه 30 ميليون متر مكعبي ماملو براي شهرستان هاي جنوب شرق استان تهران است كه بايد بر اساس سرانه جمعيت و به صورت عادلانه توزيع شود.
دكتر سيد حسين نقوي حسيني افزود: با افتتاح مدول دوم تصفيه خانه هفتم تهران در سد ماملو، آرزوي ديرينه مردم شهرستان هاي ورامين و قرچك در برخورداري از آب سد ماملو محقق مي شود ولي بايد دقت داشت كه در تخصيص اين آب عدالت رعايت شود.
وي اظهار داشت: در اجراي اين طرح، مردم شهرستان پيشوا كه در نقطه انتهايي استان تهران و جنوب شرق واقع شده است نيز مي بايد ديده شود چرا كه اين شهرستان با چالش عظيمي در تأمين آب مواجه است و سال گذشته قطعي چند روزه آب، شرايط بحراني براي مردم رقم زده بود.
وي تصريح كرد: انتظار مردم و مسئولان شهرستان هاي جنوب شرق تهران از مسئولان آبفا اين است كه 30 ميليون متر مكعب آب اختصاص يافته براي شهرستان هاي جنوب شرق تهران، بر اساس سرانه جمعيت و به صورت عادلانه توزيع شود، اين نباشد كه يك شهرستان چاه هاي آب شرب را خاموش كند و فقط از آب سد ماملو استفاده كند و ساير شهرستان هاي از اين آب بي بهره بماند.
تهرام/7254//6139