استاندارگيلان: برگزاري جشنواره‌ها با مشاركت مردم، اثربخش‌تر است

رشت - ايرنا - استاندار گيلان گفت: جشنواره‌ها و رويدادها با محوريت دولت نباشد و فعالان آن حوزه و مردم بصورت جدي پاي كار بيايند و دولت صرفا حمايتگر باشد زيرا جشنواره‌ها با اين روش پايدارتر و اثربخش خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ايرنا مصطفي سالاري عصر چهارشنبه در ديدار با دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران اظهار داشت: استان گيلان آمادگي دارد با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده با محوريت شهرداري لاهيجان، سازمان چاي، جهاد كشاورزي و ساير دستگاه‌هاي مرتبط حمايت كامل را جهت برگزاري جشنواره بين‌المللي چاي در شهر لاهيجان انجام دهد.
وي با بيان اينكه در صورت برنامه ريزي و اقدام سريع مي توان در سال‌جاري جشنواره چاي را برگزار كرد افزود: خوشبختانه امسال وضعيت فعالان صنعت چاي و چايكاران خوب است و بدين جهت شرايط سال رونق چاي، فرصت خوبي براي برگزاري جشنواره است.
وي افزود: وضعيت خوب موجود حاصل اقدامات حمايتي دولت از صنعت چاي، برنامه ريزي و اقدامات استاني، حذف ارز دولتي از واردات چاي، شرايط ارزي و بازار و بارندگي ها بوده كه هم بر كيفيت محصول و هم بر قيمت چاي تا حد بسيار خوبي موثر است.
نماينده عالي دولت در گيلان با اشاره به اينكه برگزاري جشنواره چاي در بهتر معرفي كردن اين محصول كمك مي‌كند تصريح كرد: كارخانه‌داران چاي بايد ضمن مشاركت در اين جشنواره‌، محصولات، بسته‌بندي‌ها و نوع فرآوري چاي بويژه توسط شركت هاي بين‌المللي را مشاهده كنند تا موجب رقابت بين آنان شود.
سالاري افزود: اين نوع جشنواره‌ها صرفاً بُعد فرهنگي ندارند بلكه به اقتصاد استان و معيشت مردم هم كمك قابل توجهي مي‌كنند.
استاندار گيلان با اشاره به پيشنهاد دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران جهت برگزاري جشنواره‌ بين‌المللي نوروز همزمان با جشنواره چاي خاطر نشان كرد: شهر لاهيجان ظرفيت و پتانسيل بالاي طبيعي و گردشگري دارد و ما آمادگي داريم كه بر اساس همكاري كميسيون ملي يونسكو و شهرداري لاهيجان ميزبان اين جشنواره‌ها باشيم.
استاندار گيلان با اشاره به برخي آيين‌ها و جشن‌هاي سنتي و محلي كه از گذشته توسط مردم در نقاط مختلف گيلان برگزار مي شود، تصريح كرد: منجسم‌تر كردن و اطلاع رساني كامل‌تر مي‌تواند افراد مخاطب بيشتر، توليدكنندگان و خريداران بيشتر به همراه داشته باشد كه قطعا به اقتصاد استان و مردم كمك خواهد كرد.
نماينده عالي دولت در گيلان با بيان اينكه استان گيلان علاوه بر چاي در محصولات ديگر نظير برنج، ابريشم، گل‌گاوزبان، حصير و ... ظرفيت بالايي دارد، گفت: به دنبال برگزاري جشنواره‌هايي مرتبط با اين محصولات هستيم اما تاكيد داريم كه اين جشنواره‌ها و رويدادها با محوريت دولت نباشد و فعالان آن حوزه و مردم بصورت جدي پاي كار بيايند.
در پايان اين ديدار، تفاهم‌نامه دوجانبه بين شهرداري لاهيجان و كميسيون ملي يونسكو در ايران در راستاي توسعه همكاري در محورهاي فرهنگي، علمي، آموزشي، اجتماعي و ارتباطات و همچنين ترويج صلح و همزيستي مسالمت آميز در زندگي شهري مبادله شد.
7296/2007/