امیر كویت و نخست وزیر عراق درباره تنش در منطقه گفت و گو كردند

بغداد - ایرنا - نخست وزیر عراق با امیر كویت درباره تحولات منطقه و تبعات افزایش تنش در آن بحث و گفت و گو كرد.

'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق كه به كویت سفر كرده است، عصر چهارشنبه با 'شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح' امیر كویت و 'نواف الاحمد' ولیعهد كویت دیدار و گفت و گو كرد.
یك منبع مطلع عراقی به خبرنگار ایرنا گفت كه گفت و گو پیرامون تحولات منطقه و عوامل افزایش تنش در آن در هفته های اخیر از جمله مهمترین موضوعات مورد بحث رهبران دو كشور است.
وی كه نخواست نامش فاش شود، افزود: بررسی روابط دو جانبه، بررسی مسائل منطقه ای و استفاده از روابط و جایگاه دو كشور برای تلاش جهت كاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن یكی از اهداف اصلی این سفر و مذاكرات مقامات دو كشور را تشكیل می دهد.
این منبع مطلع همچنین موضوع كشتیرانی، بنادر بویژه در خور عبدالله، خور الزبیر و بندر فاو و همچنین غرامت های جنگی كویت از عراق و بررسی آخرین وضعیت روابط تجاری، صنعتی و كشاورزی را از دیگر موضوعاتی دانست كه در این سفر میان مقامات دو كشور مورد بحث قرار می گیرد.
نخست وزیر عراق عصر سه شنبه در جریان كنفرانس خبری هفتگی خود گفته بود كه با توجه به خطراتی كه هر گونه بحران یا جنگ در منطقه، برای عراق در پی خواهد داشت، بغداد همه تلاش خود را برای كاهش تنش میان ایران و آمریكا انجام می دهد و در این خصوص هیات هایی را از جمله به تهران و واشنگتن اعزام خواهد كرد.
عادل عبدالمهدی سفر خود به كویت را نیز در كنار روابط دو جانبه، در چارچوب تلاش برای كاهش تنش درمنطقه عنوان كرده بود.
وی تاكید كرد: عراق در قلب طوفان میان آمریكا و ایران قرار دارد و دولت وظیفه ملی خود می داند كه برای آرامش و نرفتن به سمت جنگ همه تلاش خود را انجام دهد. هر چند برخی (كشورها و یا گروههای غیر عراقی) هستند كه بحرانی كردن اوضاع منطقه و حتی وجود درگیری میان كشورها منطقه یا داخل هر كشور را به نفع خود می دانند اما هیچ طرف عراقی حاضر در روند سیاسی كشور دنبال آن نیست كه وضعیت به سمت بحرانی تر شدن پیش برود.
عبدالمهدی گفت كه عراق و كویت می توانند با استفاده از روابط خوب خود با دو طرف، در جهت كاهش تنش ها گام بردارند.
این تحولات همزمان با افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات آمریكا علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات خطرناك آن برای عراق و كل منطقه هشدار داده اند.
خاورم**4**380*