رسانه های یزد برای تبیین خاطرات دوران دفاع مقدس همكاری كنند

یزد - ایرنا - مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان یزد گفت: رسانه های گروهی برای بازخوانی و تبیین رشادت ها و خاطرات رزمندگان جان بركف اسلام در هشت سال دفاع مقدس همكاری كنند و وظایف انقلابی خود را به نحو مطلوبی انجام دهند.

به گزارش ایرنا، سرتیپ رضا هدایتی روز چهارشنبه در نخستین نشست تخصصی بازخوانی نقش رسانه‌ ها در دوران دفاع مقدس افزود: انعكاس ایثارگری های مردم استان در آن دوران طلایی توسط رسانه ها یكی از وظایف مهم دینی و انقلابی است.
وی با اشاره به اینكه هرچند در این خصوص كارهای خوبی توسط اصحاب رسانه و خبرنگاران شهید انجام شد، آن را كافی ندانست و اظهار داشت: باید ابعاد مختلف دفاع مقدس و نقش مردم استان بررسی و برای نسل جوان بازگو شود.
این مسئول فرهنگی حوزه دفاع مقدس اظهار داشت: رسانه‌ های گروهی استان در دوران جنگ تحمیلی بر حسب رسالتی كه داشتند تلاش های فراوانی را با آثار مكتوب و تهیه اخبار و گزارشات خود انجام دادند كه باید همواره مورد تكریم قرار گیرند.
هدایتی در ادامه به نقش رزمندگان یزد در دوران دفاع مقدس به خصوص فتح خرمشهر اشاره كرد و یادآور شد: مردم استان در عملیات فتح خرمشهر 130 شهید تقدیم انقلاب كردند.
وی به برگزاری 300 برنامه به مناسبت بزرگداشت سالروز فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361اشاره كرد و مهمترین آنها را برگزاری همایش دوچرخه سواری، بازخوانی عملیات بیت المقدس و برگزاری نمایشگاه اسناد دفاع مقدس ذكر كرد.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس یزد همچنین از چاپ و توزیع بروشور نقش بانوان در حماسه سوم خرداد، رونمایی از كتاب، گردهمایی روحانیون و پیشكسوتان و غبارروبی و عطرافشانی قبور شهدا خبر داد.
همچنین یكی از مدرسان رسانه گفت: در زمان دفاع مقدس خبرنگاران شهید نقش مهمی در ثبت و ضبط خاطرات آن دوران و تبیین و ترویج رشادت های رزمندگان اسلام بر عهده داشتند.
عبدالمجید معنوی افزود: باید نقش مردم یزد در ابعاد مختلف در آن دوران بررسی و با بازخوانی درست و دقیق در زمان حال به مردم به خصوص برای جوانان ارائه شود.
وی خاطر نشان كرد: تاكنون برای تبیین دستاوردهای دفاع مقدس توسط خبرنگاران و رسانه های گروهی فعالیت های خوبی انجام شد ولی به خاطر اهمیت موضوع اصلا كافی نیست.
همچنین رئیس روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: نقش خبرنگاران و نویسندگان یزدی در دفاع مقدس و ذكر رشادت های رزمندگان اسلام مناسب است.
امیر ترقی نژاد افزود: به رغم فعالیت های فرهنگی و هنری خوبی كه برای بازخوانی و تبیین و تحلیل نقش مردم یزد در دفاع مقدس انجام شد، اهمیت زیاد دارد و باید بیشتر شود.
وی تصریح كرد: برگزاری نشست های تخصصی با حضور فعالان رسانه و بازخوانی و تحلیل و تبیین نقش مردم و رزمندگان یزدی در دفاع مقدس باید به صورت منظم ادامه یابد.
همچنین یكی فعالان رسانه ای یزد به اهمیت راه اندازی اتاف فكر با حضور خبرنگاران و رزمندگان دوران دفاع مقدس برای بررسی و انتشار نقش مردم استان در آن دوران تاكید كرد.
سعید صادقی مقدم افزود: باید ابعاد حضور مردم و رزمندگان دلاور یزدی در دفاع مقدس بررسی و به نحو مناسبی برای آگاهی مردم و نسل جوان منتشر شود.
وی تصریح كرد: تاكنون كارهای خوبی در این خصوص انجام شده ولی هنوز خیلی از مردم و جوانان در جریان فعالیت ها و نقش رزمندگان یزدی در دوران دفاع مقدس نیستند باید بیش از گذشته كار رسانه ای و فرهنگی انجام شود.
همچنین در پایان این نشست كه تعدادی از یادگاران دفاع مقدس و خبرنگاران رسانه های گروهی حضور داشتند « وبگاه شهدای شاخص» استان رونمایی شد.
در این وبگاه اطلاعات 30 شهید شاخص استان شامل فیلم، عكس، مصاحبه، كتب، سخنرانی و اطلاعات مختلف جمع آوری و بارگذاری شد كه مردم می توانند استفاده كنند.
استان یزد 50 هزار رزمنده بسیجی دارد و سه هزار و 850 شهید نیز تقدیم انقلاب كرد.
7536/ 2047/